Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
06. február 2017

Keď dostane Batman srdce z lega

Paródie nie sú žánrom pre každého, legovému Batmanovi sa však podarilo čosi výnimočné.
Keď dostane Batman srdce z lega

Legový Batman je už v slovenských kinách. (Foto poster: heyuguys.com)

Ako fanúšik Christophera Nolana som bol veľmi zvedavý, akú úroveň bude mať paródia na batmanovskú ságu, ktorú filmári poskladali z lego kociek. A prekonala očakávania.

Joker plače, Batman cíti

Legová postavička Batmana sa obajvila už v úspešnom „legovom“ filme Lego príbeh z roku 2014. A hoci v ňom nehrala hlavnú rolu, publikum zaujala. Netopierí muž sa v legovom podaní prezentoval s výrazne drsným hlasom a preexponovaným sebavedomím.

Batman bol tak jasným adeptom na voľné pokračovanie, pretože jeho stvárnenie v dejinách kinematografie ponúka na parodovanie jednu príležitosť za druhou. A v tom malo byť lákadlo aj riziko pre legového Batmana. Otázka bola jasná: koľko paródie unesie superhrdina?

Príbeh legového Batmana sa začína útokom Jokera na elektráreň Gothamu. Snahu psychopata Batman ľavou zadnou zneškodní. Jokera však ušetrí, pretože – ako mu aj do tváre povie – nepovažuje ho za svojho úhlavného nepriateľa. (Tým je skôr Superman.) Jokera tento fakt dojme až k slzám, pretože po ničom inom netúži tak veľmi, ako po opätovaní citu nenávisti od Batmana.

V Gothame zároveň dochádza k zmene na čele vedenia polície. Jamesa Gordona, ktorý odchádza do dôchodku, strieda jeho dcéra Barbara. Tá sa ostro stavia proti tomu, aby Batman bojoval na vlastnú päsť, a vyhlasuje ho za nepotrebného. Aby toho nebolo málo, Joker a všetci gothamskí zloduchovia sa ochotne vzdávajú polícii a nechajú sa zavrieť do Arkhamu.

Batman cíti, že Joker má niečo za lubom, ale okrem stráženia nevypočítateľného šialneca má na starosti aj výchovu siroty, ktorú si nechtiac adoptoval.

Z posolstva sa žarty nerobia

„Každý film sa začína tmavým plátnom. Bývajú z toho znepokojení rodičia aj filmová spoločnosť.“ To sú prvé slová filmu, samozrejme, vyslovené s patrične hrubým hlasom. Nasleduje parodické uvedenie filmových log a patetický citát od Michaela Jacksona. 

Inzercia

Legový Batman sa od začiatku do konca vysmieva gýču, pátosu, premotivovanosti, egoizmu. Bonmoty a narážky aj na iné ako len batmanovské filmy ho posúvajú na vysokú úroveň.

Zároveň si sám „legofilm“ musí dať pozor, aby nespadol do patetického príbehu. Tomu sa, zdá sa, podarilo zabrániť. Batman v legovej verzii bojuje sám so sebou. Potláča city, nie je schopný vzťahov a všetko chce zvládnuť sám. A preto padá. Pripomína vám to niečo? Áno, posolstvo Nolanovej trilógie je prítomné, a nielen to – nie je parodované.

Aj legový Batman musí pochopiť, že byť skutočným hrdinom znamená vzdať sa svojho profilu hrdinu.

Rozdiel je len v tom, že v animáku dosahuje Batman túto cnosť za komických okolností. Vydarené sú mnohé nápady: napríklad vykreslenie „nenaplneného vzťahu“ Jokera s Batmanom, ďalej súkromný život Brucea Wayna (ktorý sám seba vyhlási za „najžiadanejšieho starého mládenca Gothamu“) či krízová situácia, keď sa v Gothame ocitnú najhoršie postavy v dejinách, ako Lord Voldemort, Sauron či antický Kraken. A to nehovoriac o záverečnom vyznaní nelásky Batmana k Jokerovi: „Kvôli tebe vstávam o štvrtej poobede a cvičím, až kým mi nenapuchne hruď.“

Jednoducho, legový Batman sa vydaril: nepošliapal myšlienky kultovej trilógie, ale ich potvrdil a originálnym humorom dokreslil boj hrdinu s vlastným egom. Aspoň si tak majú čo odniesť aj deti, ktoré na väčšinu gagov filmu nedočiahnu.

Doteraz som za najvydarenejšiu kreslenú paródiu považoval western Rango. Netopierí panáčik ho však prekonal a zase raz všetkých zachránil.

Odporúčame

Utópia

Utópia

V čítaní na nedeľu prinášame úryvok z prekladu klasického diela sv. Tomáša Mora.