Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. február 2017, 21:17

Španielska ekonomika sa v tomto roku vráti na predkrízovú úroveň

Španielska ekonomika vlani prekonala odhady a vzrástla o 3,2 %, dosiahla tak lepší výsledok, ako experti očakávali.

Španielska ekonomika vlani prekonala odhady a dosiahla lepší výsledok, ako experti očakávali. Väčšina odborníkov totiž predpovedala Španielsku spomalenie, ale jeho hospodárstvo si udržalo rovnaké tempo rastu ako v roku 2015, keď sa hrubý domáci produkt (HDP) zvýšil medziročne 3,2 %. Vyplýva to z predbežných údajov štatistického úradu INE.
     

 V poslednom štvrťroku 2016 stúpol HDP Španielska v medzikvartálnom porovnaní o 0,7 %, rovnako ako v období júl-september, čo však bol pomalší rast ako v predchádzajúcich šiestich štvrťrokoch.
      Podľa INE štatistiky tak ukázali, že španielske hospodárstvo v 2. polroku 2016 síce mierne spomalilo, ale menej, ako sa čakalo.
      Na druhej strane, štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny už tretí rok po sebe rástla a v priebehu tohto zotavovania získala späť 80 % z toho, čo počas krízy stratila.
      Analytici s odvolaním sa na tieto výsledky predpovedajú, že tento rok sa HDP Španielska vráti na predkrízovú úroveň. 
      Aj minister hospodárstva Luis de Guindos odhaduje, že HDP zhruba v polovici roka 2017 dosiahne rovnakú úroveň ako v roku 2008, keď sa v Španielsku začala kríza. Najväčšiu zásluhu na tom má export. Jeho podiel na raste HDP sa totiž zvýšil z 25 % na 33 %, vďaka novým trhom aj zotavovaniu európskej ekonomiky.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

07. november 2021, 19:50

Najvýraznejší prepad z členov vlády oproti poslednému prieskumu dôveryhodnosti zaznamenal Richard Sulík. Kým v máji mu dôverovalo 35 percent ľudí, teraz má 27 percent. O viac ako 5 percentuálnych bodov si v aktuálnom prieskume pohoršili aj Milan Krajniak a Veronika Remišová. Oproti prieskumu dôveryhodnosti z minulého roka sa najviac prepadla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Viac o výsledkoch prieskumu čítajte tu.

07. november 2021, 18:36

„Pre mňa je to príbeh dvoch hrdinov, ktorí si nezachraňujú len svoj život, ale robia to s poslaním. Na splnenie misie dostali dôveru ostatných väzňov, ktorí dúfali, že na základe ich správy Spojenci urobia nálety, zničia tábory a oni budú oslobodení. Boli si vedomí, že pri bombardovaní by zomreli, ale taká smrť by pre nich bola vykúpením oproti perspektíve čakania na smrť z rúk nacistov.“ Vypočujte si rozhovor s režisérom filmu Správa Petrom Bebjakom.

07. november 2021, 18:35

České ministerstvo financií v najnovšej makroekonomickej prognóze odhaduje, že priemerná inflácia dosiahne v budúcom roku 6 %. Uviedla to končiaca šéfka štátnej kasy Alena Schillerová. Ešte v auguste pritom ministerstvo počítalo s rastom spotrebiteľských cien v roku 2022 o 3,5 %. (tasr)

07. november 2021, 18:33

Úradujúci švédsky premiér Stefan Löfven začiatkom nadchádzajúceho týždňa odovzdá predsedovi parlamentu švédskeho kráľovstva Andreasovi Norlénovi svoju rezignáciu. Löfven už v auguste oznámil, že odstúpi z funkcie šéfa Švédskej sociálnodemokratickej strany i predsedu vlády. Stalo sa tak po tom, čo stratil dôveru parlamentu. (tasr)

07. november 2021, 18:09

Srbský tenista Novak Djoković si vybojoval šiestu trofej na turnaji ATP v Paríži a rekordný 37. titul na podujatiach Masters. Vo finále dvojhry zdolal v súboji dvoch najvyššie nasadených hráčov Rusa Daniila Medvedeva 4 : 6, 6 : 3, 6 : 3 a čiastočne sa mu revanšoval za prehru vo finále US Open, ktorou prišiel o šancu získať kalendárny Grand Slam. (tasr)

07. november 2021, 17:29

„Musíme sa spojiť a politicky brániť svoju náboženskú slobodu. V minulosti obyčajní ľudia nemali takú silu. Teraz jej máme viac a musíme to využiť,“ hovorí kardinál George Pell, ktorý bol nespravodlivo obvinený a väznený za sexuálne zneužívanie. Odsedel si jeden rok za mrežami, na čo bol rozhodnutím Najvyššieho súdu vyhlásený za nevinného.

07. november 2021, 17:23

Futbalisti Arsenalu Londýn získali tri body po víťazstve nad Watfordom 1 : 0 v zápase 11. kola anglickej Premier League. Slovenský reprezentant Juraj Kucka videl v zápase červenú kartu, keď inkasoval dve žlté za fauly. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.