GLÓBUS: „Áno“ rozvodom povedali už aj Malťania

Na sobotňajšom referende, v ktorom obyvatelia ostrovného štátu rozhodovali o povolení rozvodu vo svojej krajine, sa zúčastnilo 72 % oprávnených hlasujúcich. Takmer 52 % z nich sa vyslovilo v prospech rozvodov.

„Sme spokojní s predbežnými výsledkami, ktoré ukazujú víťazstvo v prospech hlasov ,áno´. Toto je víťazstvo, ktoré dáva Malťanom právo voľby, právo na nový život. Umiestňuje Maltu na rovnakú úroveň s Európskou úniou,“ povedal podľa denníka Maltatoday.com.mt jeden z čelných predstaviteľov kampane v prospech rozvodov Cyrus Engerer.

Premiér rozhodnutie spoluobčanov rešpektuje

Predseda vlády Lawrence Gonzi hlásiaci sa ku katolíckej viere sa s radosťou rozvodových aktivistov nestotožňuje. Rešpektuje však názor väčšiny Malťanov. „Výsledok v prospech rozvodu nie je výsledok, ktorý som chcel, ale teraz vidíme, že vôľa väčšiny sa vyplnila a rozvodový zákon je schválený.“ Premiér zároveň zdôraznil, že „rodina sa dostane viac do centra politiky tejto vlády“.

V krajine s približne 400 000 obyvateľmi sa až 95 % z nich hlási k rímskokatolíckej viere. Ako upozornil portál BBC News, kampaň pred referendom rozdelila krajinu na dva tábory. Na čele skupiny podporujúcej rozvody stála tamojšia Strana práce. Podľa jej lídra, Josepha Muscata, na maltských súdoch denne prebehnú až dve separácie manželov. Navyše, súdy tiež uznávali rozvody, ktoré prebehli v zahraničí.

K téme:
Malťania rozhodnú o rozvodoch v referende Zdieľať

Formálne povolenie rozvodov je teda „logickým“ vyústením dlhodobých tendencií v krajine. Za zachovanie nerozlučnosti manželstva sa intenzívne vyslovovali kresťanskí politici a predstavitelia miestnej cirkvi na čele s arcibiskupom Paolom Cremonom, predsedom tamojšej biskupskej konferencie.

Bezradní biskupi

„Tomu, čo hovorila cirkev, sa venovala príliš malá pozornosť“, uvádzajú podľa denníka Maltatoday.com.mt maltskí biskupi a dodávajú: „Taktiež apelujeme na našu spoločnosť ako celok a na všetkých, ktorí boli na rôznych stranách spektra počas referenda a ktorí prispeli rozličnými návrhmi: potrebujeme uistenie, že naše životné podmienky ako celok napomáhajú zosobášeným párom a rodine (...). Cítime, že pre spoločnosť je obzvlášť dôležité pomôcť tým, ktorí sú zosobášení civilne, pripravujúc ich na zodpovednosť, ktorá prichádza s ich rozhodnutím“. Vyhlásenie, ktoré ešte nereflektovalo konkrétne výsledky, bolo zverejnené pred uzatvorením hlasovacích miestností o 22. hodine, napriek embargu biskupov. Tí preto zvažujú podanie „formálnej sťažnosti na volebnú komisiu, vyzývajúc ju podniknúť právne kroky“.

Zdá sa, že tak, ako spomínaná reflexia, ani pastiersky list, ktorým biskupi nabádali veriacich „urobiť rozhodnutie v súlade s Božou vôľou“ v prospech manželstva a rodiny, odvolávajúc sa na svoju autoritu „duchovných pastierov“, výraznejšie neovplyvnili mienku obyvateľov. Poslednými krajinami sveta, kde manželstvo ostáva posvätným a nerozlučným zväzkom, tak ostávajú Filipíny a Vatikán.

Marián Sekerák

Ilustračné foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo