Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. február 2017, 20:18

Slovenskí mobilní operátori sa pripravujú na nové podmienky v rámci roamingu

Minulý týždeň zástupcovia krajín Európskej únie (EÚ), Európskeho parlamentu a Európskej komisie (EK) sa dohodli na veľkoobchodných cenách pre jednotný digitálny trh.

V praxi to bude znamenať, že od polovice júna tohto roka klienti mobilných operátorov krajín EÚ nebudú v rámci vzájomnej mobilnej komunikácie platiť za roaming.
     

 Podľa vyjadrenia Romana Vavra, hovorcu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb pri zahraničných roamingových hovorov sa bude platiť rovnako ako pri domácich. EK v informovala o dohodnutých maximálnych výškach veľkoobchodných poplatkov, ktoré si budú vzájomne účtovať mobilní operátori. V praxi si tieto poplatky bude účtovať mobilný operátor klientom navštívenej krajiny EÚ mobilnému operátorovi, s ktorým má uzavretú zmluvu, teda domácemu mobilnému operátorovi. 

      Ako uviedol Vavro, EK ďalej informovala, že v krajinách EÚ bude možné využívať mobilné služby teda volať, posielať krátke správy (SMS) a surfovať na internete za rovnaké ceny ako doma. Ak užívateľ mobilných služieb prekročí limit stanovený jeho zmluvou, tak mu operátor za to nebude môcť vyúčtovať poplatok vyšší, ako bol dohodnutý veľkoobchodný poplatok.

      Michal Korec z Telekomu pre TASR uviedol, že detailné podmienky v zmysle nových pravidiel uvedie Telekom pri štarte novej vlny regulácie roamingu.
      "Ani po nariadeniach Európskej komisie sa pre našich zákazníkov, ktorí využívajú predplatenú službu Moja 4ka, ceny nemenia. 4ka svojim príchodom rozvírila dovtedy pokojné vody slovenského telekomunikačného trhu, keď prišla s ponukou postavenou na jednotnej cene 4 centy za minútu volania, SMS aj za 1 MB dát na Slovensku aj v celej EÚ. 4ka ako prvá zrušila roaming, teda naši zákazníci už od začiatku telefonujú, SMS-kujú a dátujú za rovnakú cenu v EÚ ako doma na Slovensku," pripomína Tomáš Stupavský zo spoločnosti SWAN Mobile, a. s.

      "Pravidlá poskytovania roamingu považujeme za nie úplne jednoznačné a určite sa budeme chcieť uistiť regulačným úradom, že ich interpretujeme rovnako. Samozrejme, intenzívne pracujeme na uspokojivej implementácii. Úprimne povedané, nie je jednoduché pripraviť technické parametre v tak krátkom čase. Netajíme sa nie zanedbateľným dopadom na naše náklady, kedy pri takto nastavených veľkoobchodných cenách to znamená poskytovanie ceny výrazne pod skutočnými nákladmi," zdôraznila v stanovisku pre TASR Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

20. máj 2020, 07:31

Zasadnutie parlamentu bude pokračovať v stredu o 14.00 h. Poslanci by mali prerokovať aj návrh zákona o zájazdoch, ktorý má umožniť cestovným kanceláriám ponúknuť klientom odloženie zájazdu alebo iné alternatívne riešenie. (tasr)

20. máj 2020, 07:30

Lídri V4 diskutovali na videosamite s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o obnove európskej ekonomiky po koronakríze, ako aj o postupnom otváraní hraníc a návrate k fungujúcemu Schengenu. Slovensko zastupoval premiér Igor Matovič. Najbližšie sa lídri V4 fyzicky zídu v júni v Brne. (tasr)

20. máj 2020, 07:29

Premiér Michail Mišustin sa po vyliečení z nákazy novým koronavírusom vrátil po troch týždňoch k pracovným povinnostiam. Okrem neho sa nakazili aj ministri kultúry, školstva a výstavby, ako aj Putinov hovorcu Dmitrij Peskov. (tasr)

20. máj 2020, 07:28

Rodičia detí, ktoré od 1. júna nenastúpia do školy, môžu aj naďalej poberať OČR. Na konci mesiaca však musia zaslať Sociálnej poisťovni vyplnený formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. (tasr)

20. máj 2020, 07:00

Tlaku EÚ, aby členské štáty zlaďovali politiku otvárania hraníc aj protikoronových opatrení, treba odolať, píše šéfredaktor Martin Hanus. „Keby sme v polovici marca vypočuli šéfku Európskej komisie Ursulu von der Leyen, ktorá kritizovala jednostranné zatváranie hraníc zo strany Česka či Slovenska a čakali podľa jej želaní na celoeurópsky jednotný postup, žiaden slovenský zázrak by sa nekonal.“

20. máj 2020, 06:58

Očakávame v stredu 20. mája
• Zuzana Čaputová vymenuje nového predsedu Najvyššieho súdu
• Rokovanie vlády a parlamentná schôdza
• Európska komisia predstaví časť tzv. zelenej dohody

 

20. máj 2020, 06:53

Premiér Igor Matovič prirovnal vzájomný vzťah s Richardom Sulíkom k talianskym siamským dvojčatám. V utorňajšej mimoriadnej relácii televízie Markíza, ktorej sa obaja zúčastnili, Matovič zdôraznil, že so Sulíkom si už veci vyjasnili a spoločne idú ďalej. (TASR)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.