Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2017

Slováci chcú, aby domácu korupciu riešili prokurátori a sudcovia EÚ

Takmer dve tretiny Slovákov by privítali, keby slovenskú korupciu riešili európski prokurátori a sudcovia.

Vyplýva to z internetového prieskumu, ktorého realizáciu zadala slovenská europoslankyňa Anna Záborská (KDH).

Respondenti sa v prieskume vyjadrovali k otázka, ako môže Európa pomôcť Slovensku. Až 62,9 percenta ich uviedlo, že preferujú pomoc vo forme vyšetrovania a súdneho stíhania slovenskej korupcie nezávislými európskymi prokurátormi a súdmi. Naopak, najmenej Slovákov (6,4 %) žiada vytvorenie európskej federálnej vlády.

Podľa Záborskej takýto výsledok ukazuje, že občania vnímajú problém korupcie ako veľmi vážny a zároveň hlboko zakorenený. „Nedôverujú domácim vyšetrovateľom a súdom, že ho dokážu riešiť a privítali by pomoc zo strany EÚ,“ mieni Záborská. Upozornila, že takéto riešenie by znamenalo odovzdanie ďalších kompetencií Únii a bol by to krok smerom k federálnemu usporiadaniu Európy.

Viac ako tretina Slovákov (37,4 %) očakáva podľa prieskumu vytvorenie európskeho sociálneho modelu platného pre všetky štáty EÚ a zhruba rovnaké množstvo (36,3 %) aj väčšiu podporu vzdelávania mladých Slovákov v zahraničí. Záborská to interpretuje tak, že pri prehlbovaní spoločného trhu sa zabúdalo na prísľub sociálnej Európy.

„To sa musí zmeniť, pretože sú tu najmä rodiny s deťmi, ktoré potrebujú väčšiu ochranu a stabilitu,“ uviedla europoslankyňa. V prieskume tiež vidí, že program Erazmus, ktorý umožňuje štúdium mladých ľudí kdekoľvek v Európe, si zaslúži politickú podporu aj do budúcnosti.

Internetový prieskum bol realizovaný v dňoch 20. decembra 2016 až 10. januára 2017 na vzorke 1767 respondentov z celého Slovenska, ktorí si mohli vybrať jednu alebo aj viac odpovedí. Prieskum bol súčasťou komunikačného projektu podporeného politickou skupinou Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente.
 

Inzercia

Odporúčame

Autom roka 2017 sa na Slovensku stala Škoda Kodiaq

Autom roka 2017 sa na Slovensku stala Škoda Kodiaq

Autom roka 2017 v Slovenskej republike sa stala Škoda Kodiaq. Rozhodla o tom 15-členná porota zložená z motoristických novinárov. Druhú priečku získal Peugeot 3008 a na mieste treťom sa umiestnil Citroën C3. Vyhlásenie sa uskutočnilo vo štvrtok 2. februára vo večerných hodinách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.