AKTUÁLNE: Slovenskí novinári založili iniciatívu za život

Známi slovenskí novinári Tomáš Hudák (TV Markíza), Eugen Korda (SME), Martin Hanus (.týždeň), Dag Daniš (HN) či Gabriel Beer (Trend) stoja za novou iniciatívou Novinári za život.

Začiatkom tohto roka slovenské vody rozbúrilo rozhodnutie Univerzitnej nemocnice v Bratislave ukončiť vykonávanie potratov. Viaceré médiá vtedy reagovali niekoľkotýždňovou silnou kritikou. Nemocnica atakovaná obvineniami z údajného porušovania práv pacientov nakoniec rozhodnutie odvolala. Na vzniknutú situáciu reagovalo aj 40 slovenských profesorov, ktorí pôvodné rozhodnutie zdravotníkov verejne podporili. V týchto dňoch sa verejnosti predstavuje podobná iniciatíva, tentoraz zo žurnalistickej obce, s názvom Novinári za život.

Ide o vyhlásenie 14 slovenských novinárov pracujúcich pre mienkotvorné médiá, v ktorom prejavujú nesúhlas s chápaním potratu ako neodňateľného ľudského práva. „Bez ohľadu na náš svetonázor a vierovyznanie sme presvedčení, že človek má neodňateľné právo na život už od počatia. Pred narodením neexistuje žiadna hranica, za ktorou by sa dalo dieťa označiť za neidentifikovateľný zhluk buniek. Od samotného počatia si nesieme genetickú informáciu, ktorá sa nemení,“ píše sa vo vyhlásení. Novinári kritizujú prax vykonávania potratov, ktorej na Slovensku za posledných 50 rokov padlo za obeť vyše 1,3 milióna nenarodených detí. Napriek poklesu potratovosti končí napríklad v bratislavskej Petržalke potratom až 36% tehotenstiev. „Naliehavým problémom tejto krajiny nie je dostupnosť potratov. Sú ním samotné potraty. Preto sa aj ako novinári pridávame k hlasu tých, ktorí volajú po ochrane života nenarodených detí.“

Vyhlásenie podpísali Martin Hanus, Marína Gálisová, Jaroslav Daniška (.týždeň), Tomáš Hudák (TV Markíza), Eugen Korda (SME), Dag Daniš, Martina Tvardzíková Ruttkayová (Hospodárske noviny), Andrej Onufer, Ladislav Bariak (aktualne.sk), Jaroslav Barborák, Zuzana Hanusová (Slovenský rozhlas), Pavol Kubík, František Múčka a Gabriel Beer (Trend). Ako pre Postoy.sk potvrdil jeden z organizátorov iniciatívy Martin Hanus (pozri rozhovor nižšie), výber novinárov iba zo sekulárnych médií je zámerný. „Chceli sme pred verejnosťou aj kolegami ukázať, že vo svetských médiách pracujú novinári – kresťania aj nekresťania, konzervatívci aj liberáli – ktorí odmietajú rozšírené vnímanie, že proti potratom môžu byť len nábožensky založení ľudia.“

Na webstránke vyhlásenia čitateľ nájde aj niekoľko textov zdôvodňujúcich ich postoj proti potratom. Pripojiť k signatárom sa môže ktokoľvek.

Martin Hanus: Právo na potrat je vážny omyl s hroznými následkami

Bolo hlavnou inšpiráciou pri vzniku vyhlásenia dianie okolo odmietnutia vykonávania potratov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave?
Bola to inšpirácia, ale nie úplne bezprostredná. Myšlienka založiť našu iniciatívu prišla s odstupom dlhých týždňov, keď dianie okolo Univerzitnej nemocnice, ktorá obnovila výkon potratov aj pod mediálnym tlakom, doznelo. V užšom kruhu sme sa bavili o tom, že nás trápi mediálne pokrývanie tejto témy, hoci je prirodzené, že ani nemôže byť veľmi iné, ak právo na potrat západné spoločnosti, vrátane našej, už desaťročia vnímajú ako najnormálnejšiu vec. My však toto vnímanie pokladáme za veľmi vážny omyl s hroznými následkami. Aj keď je nám, novinárom, spisovanie vyhlásení a organizovanie iniciatív celkom cudzie, rozhodli sme sa, že náš postoj vyjadríme touto cestou.

Ako sa hľadali signatári vyhlásenia, oslovovali ste novinárov alebo sa sami hlásili? Bolo veľa takých, ktorí podpísať odmietli?
Na začiatku nás bolo zopár, oslovovali sme sa navzájom. Nešlo nám ani o čo najväčší počet signatárov. Pre nás je kľúčové, že štrnásti novinári, ktorí vyhlásenie podpísali, sú zo siedmych dôležitých médií. Samozrejme, v rámci týchto médií sú aj ďalší novinári s rovnakým či podobným názorom, a budeme len radi, keď sa k nám pripoja.
Samozrejme, niektorí oslovení odmietli podpísať vyhlásenie, pretože napríklad necítili potrebu sa takto angažovať, respektíve mali nejakú čiastkovú výhradu k obsahu.

Napriek tomu, že téma potratov je často vnímaná ako náboženská, medzi doterajšími signatármi chýbajú novinári pracujúci v kresťanských médiách. Ide o zámer?
Áno, je to zámer. Pokladáme napríklad za samozrejmosť, že vo vašej redakcii budete s nami súhlasiť. Chceli sme však pred verejnosťou aj kolegami ukázať, že vo svetských médiách pracujú novinári – kresťania aj nekresťania, konzervatívci aj liberáli – ktorí odmietajú rozšírené vnímanie, že proti potratom môžu byť len nábožensky založení ľudia.

"Chceli sme ukázať, že vo svetských médiách pracujú novinári, ktorí odmietajú rozšírené vnímanie, že proti potratom môžu byť len nábožensky založení ľudia." Zdieľať

V článku, kde reagujete na Petra Breinera, kritizujete často slabú kresťanskú argumentáciu. Mohli by ste to bližšie vysvetliť?
Skôr som mal na mysli nepresvedčivú argumentáciu, ktorá nemôže osloviť nikoho okrem časti hlboko veriacich ľudí. Problémom je, že táto argumentácia nechtiac vytesňuje nenáboženských ľudí, aby o tejto téme boli vôbec nútení vážne premýšľať. Mnohí kresťania si myslia, že je zákonité, keď liberálne zmýšľajúci človek je za čo najvoľnejšiu potratovú legislatívu. Ale je to naozaj tak? Napríklad ja osobne som v tejto veci zásadne prehodnotil svoj názor v čase, keď som bol agnostik, ak nie rovno ateista. Jednoducho som dospel k názoru, že právo na potrat nie je žiaden výdobytok tolerantného liberalizmu, ale obyčajné barbarstvo.

Na vašej webstránke môžu svoj podpis pripojiť aj čitatelia. Je to zamerané na žurnalistické profesie alebo zverejníte podpisy aj ostatných ľudí?
Pripojiť sa môže úplne každý. Po vyplnení formulára sa meno nášho podporovateľa nezobrazí hneď priamo na stránke, ale až po istom čase, aby nás nezahltili sabotéri.

V akej miere sa prejavuje postoj novinára k potratom aj vo výsledkoch jeho práce?
Je normálne, že sa prejavuje. Ak si kolega novinár myslí, že právo na potrat v prvom trimestri nemožno obmedzovať, tak nevyhnutne pokladá za problém, ak vidí snahy toto "právo" obmedziť.

Plánuje vaša iniciatíva aj nejaké ďalšie kroky, projekty?
Zatiaľ nič ďalšie neplánujeme, rozhodne sa nechceme stať aktivistami. Pre nás bolo podstatné vyjadriť postoj, všetko ostatné – či naše vyhlásenie vyvolá nejakú odozvu – už leží mimo nás.

Cítite sa byť so svojím stanoviskom medzi novinármi menšinou?
A viete, že už ani nie?

Lukáš Obšitník

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo