Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
03. február 2017

RODINA A PODNIKANIE – harmonická dvojica alebo protichodné pojmy?

Na prvý pohľad pomenúvajú tieto pojmy dva úplne odlišné svety, ktoré sa často riadia až protichodnými princípmi. Čo ich teda môže zjednotiť? Úžitok pre druhého – ten je základom podnikania aj rodiny.
RODINA A PODNIKANIE – harmonická dvojica alebo protichodné pojmy?

Kinekus - www.dollarphotoclub.com

Do podnikania som vstupoval s tým, aby som zabezpečil živobytie pre rodinu, no v prvé roky to bolo skôr naopak – rodina sa starala, aby som mal z čoho žiť ja. Túžili sme po rodinnom dome. Obaja s manželkou sme prežili detstvo na dedine v dome a chceli sme to dopriať aj našim deťom, ktorých pribúdalo. Mal som plán postaviť dom do 5 rokov, napokon to však trvalo 15 rokov, pretože vždy sa vyskytlo niečo dôležitejšie a potrebnejšie. Mnoho vecí sme mohli riešiť inak, ale po čase sme zistili, že aj tie chyby mali svoj význam a posúvali nás na spoločnej ceste dopredu.

Často sa stávalo, že ma manželka musela krotiť v mojich podnikateľských víziách. Pripomínala mi, že máme spoločnú rodinu a Pán nás požehnal deťmi, ktoré ma tiež potrebujú. Usvedčený a zahanbený som premýšľal, ako to spraviť, aby bola so mnou aj rodina, a zároveň aby som stihol všetko, čo som mal naplánované. Nie vždy sa to dalo cez týždeň, ale aspoň cez víkendy som sa snažil byť s nimi. Ak má človek túžbu niečo vybudovať, je potrebné tomu veľa obetovať. To platí pre firmu aj pre rodinu. Často človek siaha až na dno svojich síl a veľa si odoprie. Ak je to Božia vôľa a dielo budujeme v súlade s Božím plánom, dostaneme nielen inšpiráciu a nápady, AKO to zrealizovať, ale vždy aj dostatok síl, aby sme dielo aj vládali dokončiť.

Naopak, ak sa pustíme do diela, ktoré nie je v Božom pláne, často sa namáhame zbytočne, stratíme nielen veľa času, námahy a prostriedkov, ale môže dôjsť až k rozpadu našich vzťahov, manželstiev či dokonca k strate zmyslu života.

 „BEZ BOŽIEHO POŽEHNANIA MÁRNE SÚ NAŠE NAMÁHANIA.“

Takéto heslo mali veľakrát naši starí rodičia zarámované na stene alebo vyšité na obruse – nie ako ozdobu, ale ako dôležitú životnú pravdu, ktorá by mala usmerňovať naše každodenné kroky, prácu a námahu vždy smerom, ktorý je v súlade s Božím plánom.

Ako však zistiť, aký je Boží plán, keď inštrukcie neprichádzajú poštou, faxom ani e-mailom? Tu je potrebné udržiavať komunikačné spojenie s naším Stvoriteľom podľa hesla Ora et labora (Modli sa a pracuj), ktorým sa riadia aj benediktínski mnísi už viac ako 1500 rokov. Práca nie je protikladom modlitby, ale jej pokračovaním a testom, či je modlitba pravá. Ak sa nám dlhodobo v práci nedarí, vyčerpáva nás, neprináša nám radosť a pokoj v duši, je najvyšší čas niečo zmeniť, lebo pravdepodobne robíme prácu, ktorá nie je v súlade s Božím plánom alebo mu priamo odporuje.

Pravdaže nie je možné očakávať, že všetko, čoho sa chytíme, sa nám vždy na 100% podarí a všetko ľahko dosiahneme. Aj v Božom pláne sú skúšky a prekážky, ktoré nám prídu do cesty, aby otestovali našu odvahu, čestnosť, pokoru, usilovnosť a vytrvalosť, či naozaj sme hodní a schopní to naše Božie dielo (Jeho plán s nami) nielen začať, ale aj dokončiť.

V mojom prípade nápad 14-ročného chlapca, sen o vlastnej firme, tiež neobsahoval všetky podrobnosti a prekážky, ktoré bude treba prekonať. Bol to len názov a smer. Firma bude ľuďom prinášať úžitok a s jej výrobkami si ľudia budú vytvárať svoj čarovný domov, kde sa budú cítiť šťastní. BODKA. Všetko ostatné bolo treba dotvoriť, veľa vecí skúšať, niečo začať, iné skončiť... niečo rozvíjať, iné utlmovať... prosto prispôsobovať život a smerovanie firmy situácii na trhu a očakávaniam zákazníkov. Pritom nestratiť zo zreteľa pôvodný zámer, účel a poslanie, teda princíp, ktorý napĺňa Boží zámer a riadi sa Jeho inštrukciami a prikázaniami. Inštrukcie ako zvládnuť každodenné prekážky, ako riešiť situácie, malé i veľké problémy, sú napísané v Božom slove. Jasnými a zreteľnými sa stávajú cez modlitbu, za pomoci Ducha Svätého.

Inzercia

Úryvok pochádza z brožúrky PODNIKANIE A RODINA z edície publikácií venovanej podnikateľom PRSTEŇ A KĽÚČ. Jej autormi sú manželia Štefan a Mária Súkeníkovci.

Štefan (1966) sa narodil ako najstarší zo 7 detí. Jeho snom bolo mať vlastnú firmu. V roku 1991 začal podnikať bez akéhokoľvek kapitálu, bez skúseností a vedomostí o podnikaní. Dnes dáva prácu takmer 200 ľuďom, ktorí pracujú pod hlavičkou KiNEKUSu a predávajú všetko potrebné pre domácnosť, dielňu aj záhradu. Zásobujú viac ako 1000 obchodov po celom Slovensku a obchodujú s mnohými krajinami z celého sveta.

Mária (1967) je najmladšia zo 4 detí. Na UK v Bratislave ukončila štúdium matematickej analýzy. Svoj sen, venovať sa deťom, si realizovala ako učiteľka na základnej škole, no predovšetkým ako mama. V súčastnosti sa venuje vlastnej rodine a spolu s manželom pomáhajú vo farnosti pri príprave snúbencov na manželstvo.

Štefan a Mária sú od 1.4.1989. Majú spolu 7 detí vo veku od 7 do 27 rokov. Dve najstaršie si už založili svoje vlastné rodiny.

V sieti predajní KiNEKUS nájdete všetko, čo potrebujete – od lyžičky až po miešačku – teda naozaj všetko! Snažíme sa vám, našim zákazníkom, prinášať radosť a úžitok, preto okrem tradičných, rokmi overených produktov neustále rozširujeme sortiment o nové a lepšie výrobky. Či už ste nadšený záhradkár, šikovná gazdinka alebo zručný domáci majster, neváhajte nás navštíviť! Naši predavači vám s úsmevom ochotne poradia a vy sa budete u nás nielen príjemne cítiť, ale si aj dobre a výhodne nakúpite.

foto: www.dollarphotoclub.com, Kinekus, archív Š.S.

Odporúčame

Biblia je najprekladanejšia kniha na svete

Biblia je najprekladanejšia kniha na svete

„Keď čítame Sväté písmo, Boh sa vracia poprechádzať do pozemského raja,“ hovorí veľký učiteľ Cirkvi sv. Ambróz a nádherným poetickým jazykom tak vyjadruje, že Biblia má osobitné miesto medzi všetkými knihami sveta, ale aj v osobnom živote každého z nás.