Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2017

Americká armáda pripustila civilné obete pri nálete proti al-Káide v Jemene

Americký nálet proti militantom zo skupiny al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) v Jemene z minulého týždňa pravdepodobne usmrtil aj "civilistov-nevojakov". Uviedlo to v stredu vo vyhlásení Centrálne velenie ozbrojených síl USA.

Pri nálete a následnej prestrelke, ktorá si vyžiadala život jedného člena elitného komanda SEAL amerických námorných síl a zranenia troch ďalších vojakov, zrejme zahynuli aj deti, vyplýva z oznámenia.
      

Krátko po nálete v stredojemenskej provincii Bajdá z 29. januára americká armáda informovala, že zabitých bolo 14 militantných bojovníkov, avšak v stredajšom vyhlásení sa nenachádzal celkový počet úmrtí.
      

Miestne zdroje stanovili celkový počet zabitých na 30, pričom medzi mŕtvymi sa nachádzala aj dcéra vodcu jemenskej odnože al-Káidy, Anwara Awlakího narodeného v USA, ktorého usmrtil nálet amerického dronu v Jemene v roku 2011.
      

Podľa stredajšieho oznámenia americkej armády sa pravdepodobné civilné obete dostali do paľby lietadiel privolaných na pomoc amerických silám bojujúcim proti "odhodlanému nepriateľovi, v ktorého radoch boli aj ozbrojené ženy strieľajúce z pripravených palebných pozícií".
      

Hovorca Centrálneho velenia takisto obvinil AQAP, že uplatňuje "príšernú taktiku - ukrýva ženy a deti v oblastiach, kde operujú militanti, a tiež v teroristických táboroch".
      

Teroristická organizácia AQAP patrí k najaktívnejším odnožiam al-Káidy na svete a prebiehajúcu občiansku vojnu v Jemene využíva na rozširovanie svojich základní v krajine.
      

Medzinárodne uznaná jemenská vláda vedie konflikt so šiitskými húsijskými povstalcami od konca roka 2014.
      

Konflikt je intenzívnejší od marca 2015, keď sa húsíovia prvýkrát dostali do juhojemenského mesta Aden. To donútilo susednú Saudskú Arábiu a sunnitských spojencov začať letecké útoky proti šiitským povstalcom.

Inzercia

Odporúčame

Hrnko: Problémy v koalícii sú, ale nie je možné nazývať to krízou

Hrnko: Problémy v koalícii sú, ale nie je možné nazývať to krízou

Problémy vo vládnej koalícii zloženej zo strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sú, podpredseda národniarov Anton Hrnko (SNS) to však nenazýva krízou. Reagoval tak na trenice vo medzi Smerom-SD a SNS, ktoré spôsobil šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík. SNS už niekoľko dní apeluje na jeho odvolanie.

Holjenčík odstúpil z postu šéfa ÚRSO

Holjenčík odstúpil z postu šéfa ÚRSO

Jozef Holjenčík sa vzdáva funkcie predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Informoval o tom po dnešnom stretnutí s Holjenčíkom premiér Robert Fico (Smer-SD). "Môžem informovať, že predseda úradu mi ako predsedovi vlády oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie predsedu ÚRSO. Postup je daný zákonom, na vzdanie sa funkcie musí pán predseda poslať list pánovi prezidentovi SR," oznámil na brífingu premiér.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.