Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2017

Demonštrácia proti korupcii vyústila v Rumunsku do násilností

Štyria policajti a dvaja demonštranti utrpeli ľahšie zranenia pri zrážkach počas rozsiahlych protestov proti korupcii v stredu večer pred úradom vlády v Bukurešti.

Policajti zatkli 20 výtržníkov, údajne športových fanúšikov, pričom zaistili viacero Molotovových koktailov a nožov. 

Rumunská tajná služba SRI v noci nadnes oznámila, že už vopred disponovala operatívnymi informáciami o pripravovanom narušení pokojných protestov výtržníkmi a aj s tým oboznámila príslušné bezpečnostné orgány.

Vyhlásenie SRI bolo v rozpore s tvrdeniami ministerky vnútra Carmen Danovej, ktorá predtým uviedla, že informácie o plánovaných výtržnostiach nemala.

Na viacerých miestach Rumunska sa už niekoľko dní konajú rozsiahle pokojné demonštrácie proti plánom vlády zmierniť boj proti politickej korupcii. Podľa tamojších médií sa v stredu konali protesty na 56 miestach krajiny, pričom celkový počet účastníkov odhadli na 300.000. V samotnej Bukurešti sa na demonštrácii zišlo podľa odhadov približne 100.000 ľudí.

Nová rumunská vláda schválila v utorok nariadenie, ktoré dekriminalizuje určité zneužívanie právomocí.

Podľa nového nariadenia pôjde politický predstaviteľ do väzenia iba v prípade, že spôsobil škodu nad 200.000 lei (44.440 eur). Nariadenie schválené vládou vedenou socialistami, ktorá sa ujala moci 4. januára, vstúpilo okamžite do platnosti.

Smernica takisto umožňuje skorumpovaným predstaviteľom v určitých prípadoch úplne uniknúť trestu - ak k zločinu došlo medzi členmi tej istej rodiny.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.