Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. január 2017

KDH: Vítame vyhlásenie právnikov za zrušenie Mečiarových amnestií

Mimoparlamentné hnutie KDH víta vyhlásenie právnikov za zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998. KDH totiž považovalo, považuje a stále bude považovať udelenie týchto tzv. Mečiarových amnestií za traumatizujúcu udalosť v dejinách Slovenska.

"Zabraňujú v trestom stíhaní páchateľov zodpovedných za vraždu Róberta Remiáša a za únos a zavlečenie syna prezidenta Michala Kováča do zahraničia. KDH v Národnej rade SR navrhlo zrušenie Mečiarových amnestií šesťkrát," pripomenul Stano Župa z komunikačného oddelenia hnutia.
      

Kresťanskí demokrati považujú zrušenie amnestií za jediný spôsob, ako sa môže slovenská spoločnosť vyrovnať so svojou nedávnou minulosťou a ako dosiahnuť potrestanie osôb, ktoré v tomto období hrubo zneužívali politickú moc a priviedli Slovensko do medzinárodnej izolácie. "Opätovne vyzývame poslancov NR SR, aby schválili ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií, o ktorom budú rozhodovať na najbližšej schôdzi," dodal Župa.
      

Pod spoločné vyhlásenie právnikov sa podpísali napríklad sudcovia Najvyššieho súdu SR, bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák, bývalí sudcovia Ústavného súdu, sudca Súdneho dvora EÚ Daniel Šváby, riaditeľ Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár či bývalý zástupca SR pred Európskym súdom pre ľudské práva Peter Vršanský. Svorne tvrdia, že zrušenie Mečiarových amnestií je legitímne. Takýto návrh z dielne Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) sa aktuálne nachádza v druhom čítaní a definitívne sa o ňom rozhodne vo februári. Koaličné strany Smer-SD a SNS však tvrdia, že o možnosti zrušenia amnestií môže rozhodnúť len Ústavný súd SR.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.