KULTUREVUE: Herec Jim Caviezel odstavený po filme Umučenie Krista

„To, že som hral Ježiša Krista vo filme Mela Gibsona Umučenie Krista, zničilo moju hereckú kariéru. Vôbec však neľutujem, že som tú rolu prijal. Naopak, táto príležitosť posilnila moju vieru,” hovorí protagonista známeho filmu Jim Caviezel.

Denníku Daily Mail povedal: „Gibson ma upozornil, že to bude tvrdé. Už počas natáčania filmu ma zasiahol blesk a vykĺbil som si jedno rameno pri scéne ukrižovania. Ale to najhoršie ma ešte len čakalo.“ Podľa Caviezela po vyjdení filmu Umučenie Krista a polemikách, ktoré film sprevádzali, „čoraz viac ľudí v Hollywoode zavieralo predo mnou dvere. A tak som sa postupne ocitol na okraji kinofilmov. Bol som si vedomý, že by sa to mohlo stať, ale neľutujem, že som sa takto rozhodol. Ako katolík a aj ako herec“.

Caviezel, ktorý hral vo filmoch Gróf Monte Christo (2002), Policajtka – Angel Eyes (2001) a Tenká červená čiara (1998) bol pred filmom Umučenie Krista jednou z vychádzajúcich hollywoodskych hviezd. „Všetko sa zmenilo v roku 2004, keď mnohé prostriedky spoločenskej komunikácie zaútočili na mňa preto, že som hral v tomto filme a silná Židovská obranná liga (Jewish Anti-Defamation League) ma označila za antisemitu preto, že som ponuku hrať v tak silnom filme prijal. Ale i na toto ma Gibson vopred upozornil.“

Pokiaľ ide o nedávne právne a osobné problémy Mela Gibsona, Jim Caviezel povedal, že „ide o strašného hriešnika. Preto, že takým je, jediné, čo od nás potrebuje, sú naše modlitby a nie mienky o ňom“. Následne tento známy herec vyrozprával veľmi silnú spomienku zo svojho života: „Bolo to stretnutie s Jánom Pavlom II. v marci 2004. Prijal ma na audiencii s rodinou a rozprávali sme sa niekoľko minút. Túto skúsenosť som prežíval tak, akoby som bol doslova v Božom náručí. Ešte viac to posilnilo moju vieru.“

Andrea Alfieri

Článok vyšiel na portáli talianskeho katolíckeho denníka www.avvenire.it. Publikované s jeho súhlasom. Preložil Štefan Turanský, SDB.

Foto: cdn.wn.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo