GLÓBUS: Koptská cirkev vydaná na milosť a nemilosť salafitom

Pri novej vlne náboženských nepokojov došlo v Egypte k dramatickému prelievaniu krvi. Podľa tlačovej agentúry AINA (Assyrian International News Agency) zomrelo najmenej 12 koptských kresťanov a ďalších 232 ľudí utrpelo zranenia počas útoku, ktorý v sobotu 7. mája neskoro poobede uskutočnili stovky protestujúcich salafitov (fundamentalistický islamský prúd) na Kostol svätej Miny, nachádzajúci sa vo štvrti Imbaba, na severozápadnom okraji hlavného mesta Káhira.

Podľa informácií AINA požadovali islamskí demonštranti oslobodenie mladého dievčaťa Abir, údajnej konvertitky na islam, ktorá mala byť podľa ich slov väznená v priestoroch kostola. Guvernér provincie Gíza a otec Yohanna Mansour z koptskej diecézy v Gíze to však popreli. Ústna potýčka sa rýchlo zvrtla, na čo začali lietať kamene, zápalné fľaše a napokon sa pripojili aj strelné zbrane. Ako uvádza agentúra Fides, počas útoku poškodili a podpálili aj niekoľko domov a dva ďalšie kostoly, medzi nimi aj jeden katolícky. „Skupina salafitov vošla do kostola a začala strieľať, pričom zabili otca nášho uchádzača o noviciát, ktorý sa nachádza v Ugande,“ povedal pre Fides komboniánsky misionár, otec Luciano Verdoscia.

Fiktívni konvertiti?

Podľa egyptského denníka Al-Ahram došlo k incidentom len niekoľko hodín po tom, čo na kresťanskom televíznom kanáli Hayat Christian TV, so sídlom na Cypre, vystúpila ďalšia údajná konvertitka na islam Camelia Shehata Zakher. Táto dvadsaťpäťročná žena, manželka koptského kňaza, ktorá je spolu s ďalšou známou „konvertitkou“ Wafa' Costantine v centre ostrých polemík medzi islamskou a koptskou komunitou, svoj údajný prestup na islam poprela. Na jednej nahrávke dostupnej na YouTube (pozrite video nižšie) uvádza, že patrí ku Koptskej cirkvi a odmieta tvrdenia istých islamských skupín o jej mučení . „Som kresťankou a je to moja osobná voľba,“ zdôrazňuje.

K téme:
Otvorený list o masakre irackých kresťanov
Masaker egyptských koptov
KRESŤANIA NA MUŠKE: Medzi pyramídami
Zdieľať

Aj napriek tomu, že tento príbeh „obrátenia“ Shehaty a Wafa' Costantine bol rôznymi kresťanskými predstaviteľmi, medzi ktorými bol aj egyptský islamológ a jezuita Samir Khalil Samir, vyhlásený za „úplne mylný“, kazí aj naďalej vzťahy medzi týmito dvoma komunitami a je príčinou krviprelievania. Stačí si spomenúť na teroristický útok na Katedrálu Našej Pani Ustavičnej pomoci sýrskej katolíckej cirkvi v irackom hlavnom meste Bagdad, kde 31. októbra 2010 zomrelo viac ako 50 ľudí a taktiež na samovražedný atentát 1. januára v egyptskej Alexandrii, ktorý si vyžiadal viac ako 20 kresťanských obetí.

Presun džihádistov z Afganistanu do Egypta

V snahe o presadenie sa v „post-mubarakovskom“ Egypte sa salafitské konzervatívne hnutie snaží vyťažiť čo najviac z chýru o údajných konvertitoch. Aj keď sa predtým o salafitoch veľmi nevedelo, po páde prezidenta Husního Mubaraka, 11. februára tohto roku, sa stali veľmi aktívnymi. Podľa údajov Al-Ahram sa toto fundamentalistické hnutie pokúsilo napríklad zmocniť sa jednej z najväčších mešít hlavného mesta, mešity Nour. Zabránila tomu armáda, ktorá nastolila poriadok.

Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách? Zdieľať

Zatiaľ čo salafitské skupiny alebo jednotlivci podnikli počas posledných týždňov rôzne útoky na koptské kostoly, vznikla v stredu 30. marca dokonca aliancia na podporu „nových moslimov“, Coalition for the Support New Muslims. Podľa ich predstaviteľov držia kopti v zajatí takmer 70 konvertitov. Počas pochodu, ktorý sa odohral v nedeľu 25. apríla pred mešitou El Kayed Ibrahim v Alexandrii, salafiti, okrem iného, žiadali aj „obhliadku kláštorov a kostolov za účelom nájsť moslimky väznené cirkvou“ (AINA, 30 apríla).

Očití svedkovia tvrdili, že niektorí salafiti boli počas sobotňajšieho útoku oblečení v štýle Talibanu. Podľa obyvateľa štvrti Imbaba Sabera Loutfiho, ktorý prehovoril pre Coptic Free Voice, patria zodpovední za útoky k „trom tisícom džihádistov, ktorí sa prednedávnom vrátili z Afganistanu“ (AINA, 8 mája). Ako pre Fides vysvetlil otec Verdoscia, extrémizmus podnecuje aj chudoba. „Štvrť Imbaba je chudobnou časťou a fanatizmus prekvitá práve tam, kde vládne nevedomosť a chudoba,“ uviedol. „Salafiti nie sú väčšinovou skupinou, ale dávajú o sebe vedieť aj násilnými činmi.“

Útok odsúdilo aj Moslimské bratstvo

Kvôli krvavému kúpeľu vo štvrti Imbaba spozornela aj vláda premiéra Essama Sharafa, ktorý odložil návštevu Bahrajnu a Spojených arabských emirátov a zvolal krízový štáb, aby situáciu prediskutovali. Minister spravodlivosti Abdel Aziz al-Gindi oznámil, že vláda zasiahne „železnou päsťou“ proti tým, ktorí ohrozujú bezpečnosť krajiny (BBC, 9. mája).

„Nemáme zákony, ani bezpečnosť, nachádzame sa v džungli. Jediná klebeta dokáže spáliť celú oblasť. Každý deň je katastrofou.“
Anba Theodosius, biskup Gízy
Zdieľať

Jasná bola aj reakcia Essama El-Eriana, hovorcu hnutia Moslimské bratstvo. „Pomohol by tvrdý zásah proti tomuto násiliu. Nesmieme povoliť týmto ľuďom zničiť to, čo sme dosiahli v januárovej revolúcii“ (Al-Ahram). Pochybnosti nemá ani biskup Gízy Anba Theodosius. „Tieto veci sú plánované,“ povedal s trpkosťou. „Nemáme zákony, ani bezpečnosť, nachádzame sa v džungli. Sme v chaotickom stave. Jediná klebeta dokáže spáliť celú oblasť. Každý deň je katastrofou,“ pokračoval hierarcha, ktorý neplánuje v žiadnom prípade podľahnúť extrémistom. „Nikdy neopustíme našu krajinu,“ povedal úsečne.

Podľa otca Verdoscia je v islame nevyhnutná zmena myslenia. „Podľa môjho názoru,“ uviedol pre Fides, „sa islam musí vyvinúť. Dúfam že umiernení moslimovia si od istých interpretácií islamu dokážu vytvoriť odstup.“ Podľa tohto komboniánskeho rehoľníka, ktorý už roky pôsobí v Egypte, dochádza k týmto vraždám preto, lebo „ak je určitá skupina ľudí vyhlásená za ,kuffar´ (nevercov), môžu ich zabiť a zbaviť všetkého majetku. Takéto interpretácie musia prehodnotiť samotní moslimovia“.

Paul De Maeyer

Rozhovor publikovala agentúra Zenit. Uverejnené s jej súhlasom. Redakčne krátené. Preložil Stanislav Gazda.

Foto: pittsreport.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo