Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2017

Eurokomisia odporučila predĺženie hraničných kontrol v piatich štátoch Schengenu

Európska komisia (EK) dnes odporučila predĺženie hraničných kontrol v piatich členských štátoch Schengenu, a to o ďalšie tri mesiace.

Podľa EK ešte nie sú dosiahnuté také podmienky, aby mohol Schengen fungovať bez dočasným kontrol na vnútorných hraniciach.

"Bol dosiahnutý pokrok smerom k odstráneniu vnútorných hraničných kontrol, ale musíme na tom ďalej pracovať, preto odporúčame členským štátom umožniť predĺžiť dočasné hraničné kontroly o ďalšie tri mesiace," uviedol podpredseda EK Frans Timmermans.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos dodal, že tieto kontroly nemôžu byť predlžované naveky a že je to len núdzové opatrenie.

Únia sa snaží zabrániť nelegálnej a masovej migrácii, ktorá vyústila do zavedenia kontrol v rámci Schengenu, viacerými opatreniami. Vlani vznikla Európska pohraničná a pobrežná stráž, vznikli takzvané hotspoty na registráciu migrantov a EÚ uzavrela migračnú dohodu s Tureckom. Okrem toho pribudnú aj systematické kontroly ľudí prekračujúcich vonkajšiu hranicu Únie.

Eurokomisia odporučila predĺženie hraničných kontrol v piatich štátoch Schengenu: Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Švédsku a Nórsku. Odporúčanie EK nadobudne platnosť po schválení členskými štátmi v Rade EÚ.

Rozsah, frekvencia a trvanie kontrol by mali byť vyhodnocované každý týždeň a upravované v závilosti na miere rizika a zrušené, keď už nebudú potrebné. Členské štáty musia každý mesiac vypracovať správu a odôvodniť trvanie hraničných kontrol.    

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.