Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
24. január 2017

Pôrod pred kamerou

Je normálne rodiť pred kamerami? Televízia Markíza avizuje odvysielanie novej relácie s názvom Baby Boom. V Nemecku rovnaký formát zakázali.
Pôrod pred kamerou

Tasr

V novej televíznej šou sa bude rodiť pred kamerami, produkcia sľubuje emócie, drámu i humor. „Baby Boom je unikátna rodinná dokumentárna séria, ktorá divákom sprostredkúva jedinečný zázrak príchodu nového života na svet.“

Takýmto reklamným sloganom predstavuje Markíza pripravovanú šou. Séria sa nakrúca v pôrodnici Svet zdravia v Galante. Ide o zariadenie, ktoré patrí do siete nemocníc finančnej skupiny Penta, o ktorých sme nedávno písali aj na Postoji.

Rodiť v „penťáckej“ nemocnici

Pôrodnice Sveta zdravia stavili na silný marketing a reflektujú spoločenskú diskusiu o pôrodoch. Matky lákajú do svojich pôrodníc na moderné vybavenie a zdôrazňovaním výhod, ako akceptovania individuálnych pôrodných plánov a osobného prístupu.

Pustenie televíznych štábov do pôrodnej sály je pre nich teda vítanou reklamou. V čase frustrácie rodičiek z podmienok v štátnych nemocniciach môže byť tá relácia pre lokálne malé pôrodnice úspešným zviditeľnením.

„Sme radi, že môžeme spolupracovať s takým skvelým lekárskym tímom, s ľuďmi, ktorí jednak rozumejú našej práci, ale predovšetkým sú to starostliví odborníci,“ povedal riaditeľ Centra výroby TV Markíza Gabi Popescu.

Nová séria má podľa televízie emotívnym rozprávaním zobrazovať čas pred pôrodom matky aj počas narodenia potomka. „Baby Boom je o emóciách, šťastí a o pute medzi rodičom a dieťaťom. Usilujeme sa zachytiť okamih prvého pohľadu na dieťa, ukázať, čo rodič cíti. Keď vidíte pohľad matky na dieťa alebo keď sa otec dozvie, že už je jeho potomok na svete. Keď aj silní muži podľahnú emócii. Je to nádherný a neopakovateľný moment. Niečo také silné a výnimočné, že aj my sami v štábe máme pocit, že sme súčasťou niečoho jedinečného,“ povedal Popescu.

Verejená diskusia o pôrodoch?

Nadšenie televízie je, samozrejme, pochopiteľné. Formát, ktorý reálne zachytáva príchod človeka na svet a je jedným z najsilnejších momentov v živote každej rodiny, sľubuje úspech a vysokú sledovanosť. Zvlášť na Slovensku, kde od mamičkovských fór až po odbornú obec prebieha zanietená debata o tom, ako by mal dôstojný pôrod vyzerať.

Je však prínosom do verejnej diskusie relácia, ktorá nám ukáže konkrétne pôrody zachytené kamerami v priestoroch len jednej konkrétnej regionálnej nemocnice? Pre komerčnú televíziu je cieľom skôr pobaviť, šokovať a zaujať diváka tým, že ho pustí do príbehov a intimity rodiny, ktorá prežíva svoje radosti i drámy.

Dokumentárnu sériu televízia prebrala z britskej verzie, kde ju vysielali pod názvom One Born Every Minute v roku 2010 na stanici Channel 4 a zožala veľký divácky úspech. Postupne vznikla aj americká, izraelská, talianska či francúzska podoba formátu. Úvodná séria získala v roku 2010 aj cenu BAFTA ako najlepšia reality TV séria.

Berlín šou z pôrodníc zakázal

V roku 2013 chcela nemecká komerčná televízia RTL prebrať formát „Baby Boom – vitaj na svete!“ Mala už dokonca natočené prvé časti po dohode s klinikou Vivantes, ktorá spadá pod kraj Berlína. Krajský senát však projekt stopol a k odvysielaniu tak nedošlo.

Miestny senátor pre zdravotníctvo Mario Czaja za CDU varoval totiž pred komercializáciou zdravotníckeho systému: „Sú tu vážne pochybnosti, či budú dostatočne chránené osobné práva detí, ako aj zamestnancov nemocnice. Aj keď matky a rodiny súhlasili s natáčaním, neskôr musí dieťa rátať s tým, že sa bude raz so zábermi z pôrodu samo konfrontovať. Intímnu sféru a všeobecné ľudské práva dieťaťa tu vidím v ohrození.“

Hoci mala prestížna nemecká klinika právne všetko podchytené a niekoľko dní už tridsať kamier točilo dianie na pôrodných sálach a vyšetrovniach, krajskému senátu sa podarilo reláciu stopnúť.

Komunálne združenie kliník prišlo pre morálne výhrady senátu o viac ako jeden milión eur. RTL už potom tento formát reality série neodvysielala.

Až neskôr sa dcérska televízia RTL2 pustila do podobného dokumentárneho formátu, ale to už z kliník z Ansbachu a Hamburgu. Televízia však nahradila voľne nainštalované mechanické kamery, ktoré snímali všetko, živými kameramanmi, ktorí mali decentne a opatrne natáčať dianie v nemocnici. Novorodencom po príchode na svet rozmazali tvár, čím sa mala zabezpečiť ochrana práv bábätiek.

Inzercia

Pôrody „live“ – nový trend?

Pôrody už nie sú len súkromnou záležitosťou a je to trend posledných rokov, ktorý netreba vnímať negatívne. Aj na Slovensku sa vďaka iniciatívam portálu rodinka.sk či vytrvalým snahám občianskych združení ako Ženské kruhy rozbehla potrebná verejná debata o stave nášho pôrodníctva.

Hoci o miere a spôsobe, ako tento tlak vytvárajú, by sa dalo kriticky diskutovať, aj ženy matky takýmto verejným tlakom zdola reálne ovplyvňujú postoje a postupy zdravotníckeho systému, kde sa stále má čo zlepšovať.

Veľmi moderné sú tiež fotopríbehy alebo youtube videá domácich pôrodov, ktoré kolujú na sociálnych sieťach. Pustiť si profesionálneho fotografa k telu v jednej z najintímnejších chvíľ v živote rodiny je tiež otázkou citlivosti a vkusu. Aj keď v týchto prípadoch ide skôr o obetu svojho súkromia na oltár občianskej iniciatívy tlačiť v našom priestore na zmenu legislatívy v prospech domácich pôrodov.

Porodiť v prírode a pred kamerami

Hitom youtube je aj dvadsaťminútové video austrálskej ženy, matky štyroch detí, ktorá sa svoje posledné dieťa rozhodla porodiť v divočine bez lekárskej asistencie, pozorovaná len manželom, ktorý celý pôrod natočil a zavesil na internet. Dodnes videlo video viac ako 58 miliónov ľudí.

Tvorcovia amerického kanálu Lifetime pochopili komerčný potenciál nového trendu a vytvorili televízny formát o ženách, ktoré sa rozhodli porodiť v náručí prírody. Spustenie šou vyvolalo veľké polemiky, zdravotníci varovali pred riskovaním zdravia matiek i detí. Tvorcovia sľubovali, že sa zaručia za bezpečný priebeh relácie. Rodiť v lese mali len viacrodičky a lekárske tímy boli pripravené v prípade problému vyraziť.

 

Štyria v tom

Dá sa to však aj inak. Keď si tému pôrodov zoberie pod palec verejnoprávna televízia a dve skúsené autorky, tak z toho môže vzniknúť jedna vkusná a vydarená relácia. Podarilo sa to Českej televízii s formátom „Čtyři v tom“, ktorá pre veľký úspech natočila už tretiu sériu.

Tvorcom sa podarilo nevtieravým a umelecky hodnotným spôsobom vstúpiť do príbehov konkrétnych rodín, s ktorými prešla celé obdobie tehotenstva až po samotný pôrod.

Zaujímavý bol aj výber rodičov z rôznych sociálnych vrstiev, či už išlo o mladučkú mamičku, ktorá sa napriek tomu, že ju opustil priateľ, rozhodla dieťa prijať, alebo dobre situovaný pár po štyridsiatke, ktorý s obavou očakával svoje prvé dieťa. V jednej sérii bol tiež príbeh páru Brit a Češka, ktorý sa v Británii rozhodli pre pôrod doma, v tamojšom systéme je totiž táto možnosť legálnou alternatívou.

Viac ako pôrody, ktoré boli inak zobrazené vcelku citlivo s ohľadom na matku i dieťa, bol projekt zaujímavý ako sociálna sonda do dnešných rodín. Českej televízii sa podarilo ponúknuť divákom reálne okno do sveta matiek, so všetkými radosťami i ťažkosťami, ktoré im nová úloha rodičovstva priniesla.

Je to však sila tohto autorského projektu, ktorý nekopíruje zahraničné formáty, ale reflektuje reálne spoločenské trendy danej krajiny. Relácii „Čtyři v tom“ sa tak naozaj podarilo aj ovplyvňovať verejnú debatu o pôrodoch a rodičovstve.

Foto Tasr

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame