Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2017

Pri zmene pohlavia by školy mali vydať nové doklady, navrhujú liberáli

V prípade, ak fyzická osoba podstúpi zmenu pohlavia, školy by mali byť povinné jej vydať nové doklady o vzdelaní. Navrhujú to opoziční poslanci za SaS Martin Poliačik, Lucia Ďuriš Nicholsonová a Juraj Droba v novele zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a v novele zákona o vysokých školách, ktoré predkladajú na februárovú schôdzu parlamentu.

Liberáli upozorňujú, že zmena pohlavia súvisí aj so zmenou úradnej identity. "Osoba, ktorá mení pohlavie, mení meno a priezvisko, dostáva nový preukaz totožnosti, pričom tretie osoby z preukazu totožnosti nevedia posúdiť, či daná osoba bola minulosti nositeľom mena uvedeného v doklade o získanom vzdelaní," uvádzajú poslanci SaS v dôvodovej správe k novele zákona.
      

Nastavenie súčasnej legislatívy podľa nich nepredpokladá vydávanie dokladov o získanom vzdelaní na nové meno a priezvisko. "Nositeľov so zmeneným pohlavím stavia do zložitých životných situácií, napr. výberových konaniach pri uchádzaní sa o zamestnanie. Preto sa predloženou novelou zákona zakotvuje školám povinnosť vydať nové doklady o získanom vzdelaní a to na žiadosť fyzickej osoby, ktorá podstúpila zmenu pohlavia," dodávajú.
      

Ak návrh novely odsúhlasí parlament, poslanci navrhujú jeho účinnosť od 1. mája tohto roka.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva