Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2017, 19:12

Donald Trump sa stal 45. prezidentom Spojených štátov amerických

Donald Trump sa stal 45. prezidentom Spojených štátov amerických

Foto: Donald Trump skladá prísahu ako 45. prezident Spojených štátov amerických pred predsedom Najvyššieho súdu USA Johnom Robertsom (TASR)

Donald Trump zložil slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 45. prezidentom Spojených štátov amerických.

Trump položil ruku na tú istú Bibliu, na ktorú prisahal jeden z najvýznamnejších prezidentov Spojených štátov Abraham Lincoln, ako aj jeho predchodca Barack Obama. 

„Ja, Donald Trump, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov,“ povedal Trump.

Trumpovi robila spoločnosť manželka a nová prvá dáma Melania, ktorá držala Bibliu.

Nový americký prezident začal svoj prvý prejav poďakovaním: „Ľudia z celého sveta, ďakujem vám!“

Trump sa ďalej poďakoval svojmu predchodcovi Barackovi Obamovi a jeho manželke Michelle za to, ako mu pomohli pri preberaní tejto funkcie. Obaja boli podľa neho „úžasní“.

Trump: Prenášame moc z Washingtonu a vraciame ju späť americkému ľudu

„Prenášame moc z Washingtonu a vraciame ju späť vám, verejnosti, americkému ľudu,“ odkázal Trump americkým občanom.

„My, občania Ameriky, sa teraz zúčastňujeme na úsilí znovu vybudovať našu veľkú krajinu,“ pokračoval. „Áno, v ceste budú stáť prekážky a nastanú aj ťažké obdobia,“ pripustil s tým, že „svoju prácu dotiahneme do konca“. Spoločne budeme určovať smer Ameriky veľa ďalších rokov, konštatoval Trump a dodal: „Skončila sa éra prázdnych slov.“

Z Trumpových úst zaznela aj kritika na adresu predchádzajúcich vlád. Establišment podľa neho chránil sám seba, ale nechránil občanov krajiny. „Ich víťazstvo nebolo vaše víťazstvo, ich triumf nebol váš triumf. Kým oni oslavovali v hlavnom meste našej krajiny, rodiny v celej tejto veľkej krajine nemali čo oslavovať.“ To všetko sa ale mení, zhodnotil Trump. „Začíname práve tu a teraz. Táto chvíľa je vaša chvíľa, patrí vám, patrí každému, kto je dnes tu, a každému, kto sa pozerá, všade po celej Amerike,“ vyhlásil.

„Všetci máme jedno srdce, jeden domov a jeden veľký osud pred sebou. Sľub, ktorý som dnes zložil, je sľub vernosti všetkým Američanom,“ pokračoval prezident, po ktorého slovách sa ozval potlesk.

„Bránili sme hranice cudzích krajín a pritom odmietali brániť vlastné. A utrácali sme miliardy a miliardy dolárov, zatiaľ čo americká infraštruktúra sa rozpadá a starne,“ konštatoval Trump.

Odteraz bude podľa neho „Amerika vždy na prvom mieste. Každé rozhodnutie týkajúce sa obchodu, daní, imigrácie, zahraničnej politiky bude také, aby z neho dokázali ťažiť americkí zamestnanci, americké rodiny“.


 Donald Trump reční po tom, čo zložil prísahu ako 45. prezident Spojených štátov amerických. Foto – TASR/AP

Trump sľúbil, že bude za svojich občanov bojovať, čo mu bude dych stačiť, a nikdy ich nesklame. „Amerika začne opäť víťaziť, začne víťaziť tak ako nikdy predtým. Znovu obnovíme naše bohatstvo, znovu obnovíme naše sny. Naši ľudia začnú znovu pracovať, nebudú na dávkach. Našu krajinu znovu vybudujeme – svojimi rukami, svojou prácou,“ zaviazal sa.

Nový prezident v rámci prejavu použil aj niektoré svoje predchádzajúce myšlienky: „Chceme žiariť ako príklad, ktorý budú všetci napodobňovať. Chceme zjednotiť svet proti radikálnemu islamskému terorizmu, ktorý vyhladíme z planéty Zem. Keď otvoríte svoje srdce pre vlastenectvo, nezostáva tam miesto pre žiadne predsudky.“

Trump trval na tom, že Američania musia mať spoločne veľké ciele a ešte väčšie sny.

Inzercia

„Nikto vás už nebude ignorovať! Váš hlas, vaše túžby budú definovať náš osud. Znovu vytvoríme bohatú, hrdú a bezpečnú Ameriku. A áno, spoločne vrátime Amerike jej veľkosť. Boh žehnaj Amerike,“ ukončil Trump svoj prvý príhovor a poďakoval sa.

Inauguračný ceremoniál 45. amerického prezidenta pred západným krídlom washingtonského Kapitolu otvorili za zvuku fanfár slávnostné prejavy zástupcov politických strán a duchovenstva.

Nasledovala prísaha viceprezidenta Mikea Pencea. Obrad pokračoval hudobným vystúpením 360-členného Mormonského chrámového zboru. 


Donald Trump prichádza na svoju inauguráciu v centre Washingtonu. Foto – TASR/AP

Trumpovi pri písaní približne 20-minútového prejavu pomáhalo niekoľko poradcov vrátane Stephena Millera, Kellyanne Conwayovej, Reincea Priebusa a Stevena Bannona. Prezidentov tím však trvá na tom, že väčšinu príhovoru si Trump písal sám.

Po Trumpovom prejave zaznela americká hymna v interpretácii hviezdy súťaže Amerika má talent Jackie Evanchovej.

Polícia sa v centre Washingtonu dostala do potýčok s demonštrantmi

Americká polícia sa dostala do potýčok so skupinou demonštrantov, ktorí sa vo Washingtone zhromaždili na protest proti novému prezidentovi.

Demonštrantov sa v uliciach v centre Washingtonu zhromaždilo odhadom vyše tisíc, čo je omnoho viac, než koľko ich bolo pri podobnom incidente z dnešného rána.

Polícia sa ich podobne ako pri skoršom proteste pokúšala rozohnať použitím paprikového aj slzotvorného spreja, čo zjavne spôsobilo dýchacie ťažkosti viacerým z nich. 


Policajti sa snažia dostať preč demonštrantov, ktorí sa snažili blokovať príchod ľudí na bezpečnostnú kontrolu vo Washingtone. Foto – TASR/AP

Podľa amerických médií polícia doposiaľ zadržala 95 demonštrantov. Viacerí demonštranti na policajtov hádzali rôzne objekty vrátane pohárov, fliaš s vodou, odpadkových košov, tehál či kusov betónu.

Niektoré ulice v centre metropoly sa im zároveň podarilo zablokovať pomocou novinových stojanov. 

V uliciach v centre Washingtonu je nasadená poriadková polícia vybavená ochrannými štítmi a prilbami.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 5 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.