Islamisti v sýrskej Palmýre pokračujú v ničení pamiatok
IS dobyl v púšti ležiacu Palmýru v máji 2015. Odvtedy až do vlaňajšieho marca, keď sa mesta opäť zmocnili vládne sily, islamisti zlikvidovali množstvo antických pamiatok vrátane tých, ktoré sú zapísané na zoznamoch svetového kultúrneho dedičstva. Zničený bol napríklad chrám boha Béla a Baalšamínov chrám, Víťazný oblúk i viacero pohrebných veží či socha leva, ktorá vznikla na počesť bohyne al-Lát a stávala pri vchode k Bélovmu chrámu.
Palmýra sa dostala opäť do rúk islamistov v decembri roku 2016, v čase, keď vrcholili boje o severosýrske mesto Aleppo. Podľa dostupných informácií islamisti krátko nato opäť začali s ničením pamiatok. Počas prvého bašovania v meste pamiatky, ktoré považovali za pohanské modly, ničili pomocou ťažkej techniky.
Do vypuknutia občianskej vojny bola Palmýra vyhľadávanou turistickou destináciou - ročne ju navštívilo do 150.000 turistov.
Sýria je miestom, kde sa zachovali stopy po mnohých civilizáciách, ktoré na tomto území obchodovali, bojovali a budovali mestá. Ide o Babylončanov, Asýrčanov, obyvateľov akkadskej ríše, rôznych iných semitských kráľovstiev, Rimanov a Byzantíncov i islamských dynastií.
Dnes treba vedieť
Polícia v americkom meste Las Vegas zasahovala v areáli Nevadskej univerzity po hlásení streľby s viacerými obeťami. O bližších podrobnostiach neinformovala. Vyzvala však obyvateľov, aby sa tejto oblasti vyhýbali. (tasr)
Sasko-Anhaltsko bude od žiadateľov o občianstvo vyžadovať podporu Izraela
Žiadateľ musí písomne potvrdiť, "že uznáva právo Izraela na existenciu a odsudzuje akékoľvek snahy namierené proti existencii štátu Izrael".
V europarlamente bude debata o Slovensku, potvrdil Štefanec
Podľa slov europoslanca dianie na Slovensku a kroky novej vlády vnímajú v Bruseli čoraz negatívnejšie a s obavami, že sa vyberie maďarskou cestou.
Súhrn udalostí v stredu 6. decembra:
- Vláda schválila zrušenie špeciálnej prokuratúry.
- Čurillovci prídu o status chránených oznamovateľov, posilnia sa právomoci Žilinku.
- Ceny plynu, elektriny a tepla rásť nebudú. Štát vynaloží viac ako miliardu eur.
- Do čela ÚRSO sa vracia Jozef Holjenčík.
- Ukrajina tvrdí, že nad Čiernym morom zostrelila ruský bombardér.
- Maduro navrhuje zákon o anexii regiónu patriaceho Guyane.
Opozícia nie je v boji za špeciálnu prokuratúru jednotná
Matovičovci začali každodenný protest, KDH sa pridá k PS a SaS
„My sa v opozícii snažíme dohodnúť na spoločnom postupe, a potom je tu Igor Matovič, ktorý ide vlastnou cestou,“ uviedol poslanec SaS Juraj Krúpa.
Časopis Time vyhlásil za osobnosť roka 2023 americkú speváčku Taylor Swift
Časopis vyhlasuje osobnosť roka od roku 1927. V minulosti to boli aj kontroverzné osobnosti ako Adolf Hitler (1938) či Josif Stalin (1939).
Časť Slovenska môže naďalej potrápiť sneženie a poľadovica
Upozorňuje na to SHMÚ.
Klub NHL Arizona Coyotes povolal Patrika Kocha do prvého tímu. Dvadsaťšesťročný obranca sa môže stať 97. slovenským hráčom so štartom v NHL. (tasr)
Rušenie špeciálnej prokuratúry
Nech dopadne táto bitka akokoľvek, tak z boja neodídem, hlási Lipšic
Špeciálny prokurátor sa zastal svojich kolegov v úrade. Považuje za mimoriadne opovážlivé, ak nejaký politik agresívne napáda kariérnych prokurátorov.
Slovensko splnilo všetkých 15 míľnikov a cieľov v rámci štvrtej žiadosti o platbu z plánu obnovy. Nasledovať budú ešte formálne administratívne kroky a Slovensko si môže v decembri podať žiadosť o platbu vo výške 924 miliónov eur. Medzi splnenými miľníkmi a cieľmi sú:
-
opatrenia na zlepšenie podmienok pre rýchlejšiu a efektívnejšiu osobnú dopravu;
-
kurikulárna reforma na základných školách;
-
komplexný systém poradenstva a pripravili sa zákony na posilnenie kvality vzdelávania pre učiteľov;
-
úprava zákonov na zoptimalizovanie siete záchrannej zdravotnej služby a dostupnosť dlhodobej zdravotnej a paliatívnej starostlivosti;
-
zníženie regulačného zaťaženia pre podnikateľov;
-
súdna reforma.