Vlak, ktorý rozjatril rany

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vlak, ktorý rozjatril rany

Srbsko a Kosovo opäť rinčia zbraňami. Zatiaľ len verbálne.

Propagačný vlak vypravený zo Srbska do severnej časti Kosova, kde žijú prevažne Srbi, vyvolal ostrú prestrelku medzi Prištinou a Belehradom.

Vlak bol vyzdobený kresbami srbských kláštorov a nápisom „Kosovo je Srbsko“ v dvadsiatich jazykoch. Cestujúcich obsluhovali hostesky v srbských národných farbách. Do cieľa však nedorazil. Kosovské úrady vyhodnotili jeho vypravenie ako provokáciu a do etnicky rozdelenej Kosovskej Mitrovice, ktorá mala byť cieľovou zastávkou, vyslali špeciálne vojenské jednotky. Belehrad rozhodol, že vlak sa z dôvodu možného ohrozenia bezpečnosti cestujúcich vráti späť do srbského hlavného mesta.

Takmer okamžite nastala ostrá výmena medzi srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom a kosovským prezidentom Hasimom Thacim. Nikolič vyhlásil, že si síce neželá vojnu, ale ak si to ochrana srbského obyvateľstva vyžiada, je pripravený poslať do Kosova armádu. Kosovský prezident zase Srbsko obvinil, že s pomocou Moskvy pripravuje odtrhnutie severnej časti Kosova podľa „krymského scenára“.

Je pravdepodobné, že v pozadí vlakového incidentu sú blížiace sa srbské prezidentské voľby a Tomislav Nikolič sa aj takýmto spôsobom snaží mobilizovať nacionalistických voličov.

Ubrať paru pri vyjadreniach by však okrem Nikoliča mali aj kosovskí politici. Srbská menšina na severe Kosova sa s odtrhnutím od Srbska a vyhlásením samostatnosti nikdy nestotožnila. S pohľadu medzinárodného práva išlo o problematický akt a nezávislosť Kosova dodnes neuznalo ani päť krajín EÚ vrátane Slovenska. Kosovskí Srbi sú stále mentálne, kultúrne, infraštruktúrne a hospodársky napojení na Srbsko. A kosovská vláda miesta, kde žijú, de facto nekontroluje.

Tento fakt si zo strany kosovských Albáncov a ich politických reprezentantov vyžaduje citlivý prístup. Vysielanie špeciálnych jednotiek, obvinenia zo separatizmu či prípravy krymského scenára ním však rozhodne nie sú.

Nahromadené pocity krivdy a nespravodlivosti, ktoré tlejú pod povrchom, môžu totiž v tomto regióne veľmi rýchlo vybublať na povrch.

Foto: TASR/AP

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo