Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. január 2017

Volajú ho pápež František na čele OSN. Kto je António Guterres

Porazil aj Miroslava Lajčáka a stal sa generálnym tajomníkom OSN. 67-ročný Portugalčan António Guterres má prezývku „sekulárny František“.
Volajú ho pápež František na čele OSN. Kto je António Guterres

Vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres sa rozpráva s migrantmi počas návštevy utečeneckého tábora Moria na gréckom ostrove Lesbos v októbri 2015. (Foto: TASR/AP)

Po afére s Talianom Roccom Buttiglionem, ktorého odmietol europarlament zvoliť v roku 2004 za komisára pre výrok o homosexualite, sa zdalo, že významné miesta v medzinárodných organizáciách sú nateraz pre praktizujúcich katolíkov nedostupné.

Britský Catholic Herald sa preto oprávnene pýta, ako sa mohlo stať, že za šéfa OSN bol zvolený katolík, ktorý odmieta potraty a manželstvá homosexuálov. Isté je, že to nebolo pre jeho náboženské presvedčenie, ale skôr napriek nemu. Hoci mnohé kvality, ktoré boli ocenené aj pri jeho voľbe na čelo OSN, boli formované kresťanskými hodnotami.

Katolík medzi marxistami

António Guterres sa narodil v roku 1949 do silno veriacej rodiny na chudobný portugalský vidiek. Už počas štúdia elektroinžinierstva sa pridal do kresťanského spoločenstva Svetla, ktoré viedol prominentný františkánsky kňaz Víctor Melícias. Ten sa neskôr stane jeho blízkym priateľom a dôverníkom.

Ako 25-ročný vstúpi Guterres napriek svojim katolíckym koreňom do Socialistickej strany. Odôvodňuje to silnou túžbou po sociálnej spravodlivosti v krajine, ktorá sa práve dostala z diktátorského režimu. Jeho názory ho však aj tak dostali do konfliktu so straníckou politikou.

V roku 1998 sa v Portugalsku konalo referendum o liberalizácii prísneho potratového zákona. Stranícka centrála Socialistickej strany nechala poslancom pri hlasovaní voľnú ruku, sám Guterres ako premiér neviedol oficiálne žiadnu kampaň. Bolo však verejne známe, že odmieta zmenu zákona, čo dráždilo mnohých členov strany. V referende napokon pri nízkej účasti tesne zvíťazilo „nie“, potratová legislatíva sa však zliberalizovala po druhom referende v roku 2007, pripomína the Guardian.

Guterresovu vieru otestovala aj rodinná tragédia, keď mu počas premiérovania ťažko ochorela a napokon aj zomrela manželka. Liečila sa v Londýne, predseda portugalskej vlády tak odlietal každý piatok do Londýna, aby pri jej lôžku strávil víkend.

Portugalský premiér Antonio Guterres zdvíha ruže od svojich stúpencov, ktorí jasajú potom, čo bolo oznámené víťazstvo jeho Socialistickej strany v parlamentných voľbách v októbri 1999. (Foto: TASR/AP)

Zuajímavo sa zachoval Guterres aj v roku 2002, keď bol v polovici druhého funkčného obdobia premiéra. Po porážke socialistov v regionálnych voľbách sa rozhodol, že nebude pokračovať v trápiacej sa menšinovej vláde a rezignoval.

Po demisii urobil ďalší nezvyčajný krok. Niekoľkokrát v týždni chodil do okrajových štvrtí Lisabonu, kde deti zo slumov zadarmo vyučoval matematiku.

„Nikdy nedovolil novnárovi ísť tam s ním alebo nechať sa filmovať, či fotografovať ani nedovolil žurnalistom rozprávať sa so svojimi študentmi,“ spomína na expremiéra Ricardo Costa, šéfredaktor portugalskej stanice SIC News.

Na čelo OSN cez lásku k utečencom

S medzinárodnou diplomaciou prišiel Guterres do vážneho kontaktu v roku 1999 počas krízy vo Východnom Timore, bývalej portugalskej kolónii. Miestne referendum za nezávislosť od Indonézie sprevádzali krvavé nepokoje. Vtedajší portugalský premiér mal veľú zásluhu na tom, že OSN zriadilo mierovú misiu, ktorá konflikt urovnala.

Po smrti svojej manželky sa Guterres mohol stať predsedom Európskej komisie. Odmietol. Zhostil sa však inej úlohy, keď sa na desať rokov (2005 – 2015) stal vysokým komisárom OSN pre utečencov (UNHCR).

V tejto pozícii mohol naplno prejaviť nielen svoje sociálne cítenie, ale aj diplomatické, politické a manažérske skúsenosti. Po nástupe do úradu zosekal zbytočné výdavky na administratívu a vyčlenil viac zdrojov na pôsobenie v teréne. Samotnú agendu UNHCR rozšíril aj o ľudí, ktorí utekajú nielen z dôvodu vojny, ale aj prírodných katastrof či klimatických zmien.

Istá Portugalka pracujúca pre katolícku organizáciu v Rwande zistila, že miestny UNHCR mal spoluúčasť na vládnom škandále s nasadzovaním detských vojakov. Humanitárna pracovníčka napísala priamo Guterresovi, ten okamžite reagoval a podnikol kroky, ktoré viedli k tomu, že vláda v Rwande sa zaviazala ukončiť danú prax.

Inzercia

Guterres bol známy tým, že chodil často na krízové miesta. Niekdajší šéf humanitárnej organizácie Save the Children UK Justin Forsyth si spomína, ako Guterresa vzal do utečeneckého tábora v Libanone. „Veľmi ma zasiahlo, keď som ho videl, ako sedí v tureckom sede na zemi v stane a rozpráva sa s deťmi. Skutočne ich počúval a aj sa pýtal. Nebál sa zašpiniť si ruky,“ hovorí Forsyth.

Guterres ako novozvolený generálny tajomník OSN rozpráva 13. októbra 2016 počas svojho vymenovania v sídle OSN v New Yorku. (Foto: TASR/AP)

Zvolili človeka konsenzov

Tento Guterresov obraz však neohuroval všetkých. Nepredpokladalo sa napríklad, že pri voľbe za šéfa OSN ho podporí Rusko a Čína, ktorým ani v minulosti neboli po chuti silné humanitárne hlasy v top orgánoch OSN. Favoritom Rusov a Číňanov mal byť náš minister Lajčák. Diplomatické zákulisie hovorí o tom, že obe veľmoci sa podrobili konsenzu v prospech Guterresa, ktorý aj zobchodovali za dobré pozície v novom manažmente OSN. 

Nech je to akokoľvek, pre pôsobenie medzi utečencami mnohí prirovnávajú Guterresa k „sekulárnemu pápežovi Františkovi“. Tak ho opisuje aj františkán Vítor Melícias a nepochybuje, že Guterresova viera je podstatnou súčasťou všetkého, čo Portugalčan robí.

„Je to hlboko veriaci a duchovný človek, bol však formovaný Druhým vatikánskym koncilom, takže je otvorený, pluralistický a ekumenický, má zmysel pre oddelenie náboženstva a politiky,“ hovorí pre Catholic Herald páter Melícias.

Lenže postoje k migrantom a charitatívne aktivity nebudú tou pravou skúškou viery, ktorá na nového šéfa OSN čaká. Tá sa prejaví až pri tradičných kontroverzných témach, ako potraty, LGBTI agenda a gender ideológia.

Pro-life lobisti v OSN Guterresa vítajú, sú však zdržanliví v očakávaniach.

„Neverím, že bol zvolený do tejto pozície bez dosiahnutia istého modus vivendi s vplyvnými obhajcami potratov a LGBTI. Ak by sa aj pokúsil udržať ich agendu na uzde, narazí na silný odpor byrokratov a štátov EÚ a tiež donorov zo Škandinávie,“ vyjadril sa Austin Ruse z Catholic Family and Human Rights Institute.

Na jednej strane sú pro-life a pro-family organizácie triezve, no tešia sa aspoň z toho, že Guterres nebude – teda nemal by byť – radikálny promotér liberálnych agiend, ako bol Pan Ki-mun.

Či Guterres ustúpi zo svojho presvedčenia, ťažko predpokladať. Doteraz sa ukázal ako zásadový, napríklad keď v otázke interrupcií išiel proti politike vlastnej strany. „V takých silných témach ako potraty a práva gayov bol vždy veľmi konzistentný a to sa nezmení,“ myslí si františkán Melícias. „Hoci sa vynoria mnohé komplikácie,“ dodal.

Tou prvou výzvou pre 9. generálneho tajomníka OSN môže byť aj spor o novom úrade experta pre LGBTI. Kým polovica štátov sveta ho chce zrušiť, druhá ho obhajuje. Guterres sám seba označuje za „staviteľa mostov“ a „tvorcu konsenzu“.

Teraz je na ťahu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.