Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. január 2017

Ako na Kotlebu

Zo všetkých župných súbojov, ktoré nás na sklonku tohto roku čakajú, budú všetci najviac sledovať ten v Banskej Bystrici.
Ako na Kotlebu

Tlačová konferencia Mariana Kotlebu v Banskej Bystrici. Foto: TASR/ Branislav Račko.

Dôvod je jasný. Všetci budú zvedaví na to, či sa Marianovi Kotlebovi podarí obhájiť županské kreslo. Zaujímavé však budú aj nasledujúce mesiace.

Pôjde o test toho, koľko zo svojich ambícií, ideových postojov či taktických zámerov sú ochotní na dosiahnutie cieľa obetovať politici a aktivisti, ktorí dnes tak často opakujú, že politická porážka Kotlebu je pre nich absolútnou prioritou. Táto skúška sa práve začína a vôbec nebude jednoduchá.

Voľby po novom

Realita je taká, že na najbližšej schôdzi parlamentu by sa malo hlasovať o zrušení druhého kola županských volieb. Ak prejde, čo je veľmi pravdepodobné, nových županov budeme voliť už len v jednom kole.

Dá sa očakávať, že v Banskobystrickom kraji sa v župných voľbách okrem prívržencov súčasného župana zmobilizujú aj jeho odporcovia. Ak sa ich hlasy rozdelia medzi viacero kandidátov, šéfovi ĽSNS to zahrá do kariet.

S touto možnosťou musia jeho vyzývatelia počítať, prispôsobiť jej svoju taktiku a byť pripravení na to, že v istej fáze sa ako politicky najrozumnejšie bude javiť netrieštiť hlasy, z boja odstúpiť a podporiť kandidáta s väčšími šancami.

V súvislosti s bojom o bystrické županské kreslo sa okrem Kotlebu, ktorý opätovnú kandidatúru potvrdil už koncom minulého roku, hovorí ešte o štyroch vážnejších kandidátoch. Sú nimi riaditeľ Múzea SNP, mestský poslanec v Banskej Bystrici za koalíciu Smer, SDKÚ a SNS Stanislav Mičev, poslanec parlamentu za SaS Martin Klus, podnikateľ Ján Lunter a mestský poslanec tiež za Smer, SDKÚ a SNS Igor Kašper.

Maximálne dvaja

Stanislav Mičev je verejnosti známy najmä ako riaditeľ Múzea SNP. Stretávame sa v zasadačke múzea a práve výsledky tejto inštitúcie plus dvadsaťpäť rokov praxe v štátnej a verejnej správe prezentuje Mičev ako svoju výhodu oproti iným kandidátom.

Momentálne si vraj so svojím tímom zisťuje stav, v akom sa župa nachádza. Keď to urobí a overí si aj to, že má podporu verejnosti, kandidatúru ohlási aj oficiálne. Ako si túto podporu overuje? „To cítite. Stretávam sa s ľuďmi, so starostami, primátormi. V priebehu mesiaca, mesiaca a pol sa definitívne rozhodnem.“

Stanislav Mičev počas spomienky na vojenských veteránov. Foto: TASR/ Branislav Račko

Výhradou voči Mičevovi, ktorá už zaznela aj verejne, je jeho členstvo v komunistickej strane, do ktorej vstúpil až v decembri 1989. „Išiel som tam, pretože tam bola skupina ľudí ako Weiss, Kanis, Ftáčnik, ktorí chceli z komunistickej strany urobiť klasickú sociálnodemokratickú stranu. Viedlo to k vzniku SDĽ, ktorá mala dôstojné miesto na politickej scéne a nebyť jej, Mečiar by vládol dlhšie,“ vysvetľuje Mičev svoje vtedajšie rozhodnutie.

V súvislosti s jeho kandidatúrou sa objavili aj informácie, že by ju mohol podporiť Smer. Mičev hovorí, že o tom počul, ale žiadnu oficiálnu ponuku zatiaľ nedostal. „Idem ako nezávislý kandidát, vyzbieram podpisy a ak ma niektoré politické strany budú chcieť podporiť, tak, samozrejme, budem rád.“

Mičev pripúšťa, že medzi kandidátmi bude musieť prísť k nejakej dohode. „Viem si predstaviť, že na tej demokratickej strane zostanú maximálne dvaja. Pri jednokolovej voľbe ich viac nesmie byť. Ideálny by bol jeden, ale to by zase voliči pochopili negatívne, čisto antikotlebovsky. Budeme sa musieť dohodnúť.“ Naznačuje aj, na základe akých kritérií by mohlo dôjsť k dohode. „Dáme si urobiť prieskumy verejnej mienky. Sme ochotní spolupracovať pre toho, kto má reálnu šancu zvítaziť.“ Priestor na dosiahnutie takejto dohody vidí Mičev do mája, najneskôr do júna.

Budeme sledovať prieskumy

S poslancom Martinom Klusom sa stretávame v kaviarni neďaleko parlamentu, tesne pred jeho odchodom do Bruselu. Ako kandidáta na post župana ho navrhuje SaS s tým, že sulíkovci sa pokúsia o zostavenie spoločnej koalície na jeho podporu. „Existuje už dohoda s OĽaNO, rokujeme s KDH aj s SMK, keď sa dohodneme, tak vo februári predstavíme kandidáta,“ hovorí Klus s tým, že ho trochu prekvapilo, že poslankyňa za OĽaNO Viera Dubačová podporila iného kandidáta, Jána Luntera.

Inzercia

Martin Klus skladá sľub poslanca NRSR. Foto: TASR/ Pavel Neubauer

Rozhodujúce podľa neho bude, či naozaj prejde zrušenie dvojkolovej voľby. V parlamente chce predložiť pozmeňovací návrh, aby sa tento krok zrušil alebo oddialil a týkal sa až tých ďalších volieb. „Ak to zrušenie dvojkolovej voľby prejde, bude to nová realita. Budú sa sledovať prieskumy verejnej mienky a podľa toho sa bude hľadať zhoda na spoločnom kandidátovi alebo spoločnom postupe,“ hovorí Klus.

O stiahnutí z boja však zatiaľ vôbec neuvažuje. Kvôli tomu, že pre SaS ako pre druhú najsilnejšiu stranu je dôležité, aby mala svojho vlastného kandidáta, ale aj preto, že cíti podporu verejnosti. V parlamentných voľbách získal v Banskobystrickom kraji po Marianovi Kotlebovi a Petrovi Pellegrinim tretí najvyšší počet preferenčných hlasov.

Kandidát s príbehom

Tento týždeň vstúpil do hry o post banskobystrického župana aj silný občiansky kandidát. Podnikateľ Ján Lunter pochádza z Telgártu a v Banskej Bystrici a okolí je známy tým, že od nuly vybudoval prosperujúcu potravinársku firmu, ktorá zamestnáva dvesto ľudí. Dnes ju už riadia jeho synovia. Jeho kandidatúra vyplynula z toho, že časť verejne aktívnych ľudí v regióne nepovažovala Mičeva ani Klusa za dobrých kandidátov. V prípade Mičeva im prekáža minulosť či spolupráca so Smerom a Klus je zase považovaný za straníckeho kandidáta, ktorý sa navyše úzko špecializuje na zahraničnú politiku.

„Hľadali sme človeka so silným príbehom, svojím spôsobom takého bystrického Andreja Kisku,“ vysvetľuje v pizzerii v širšom centre mesta banskobystrický mestský poslanec Vladimír Pirošík. Pirošík je lídrom Banskobystrickej alternatívy, ktorá v mestskom zastupiteľstve zastrešuje deväť nezávislých poslancov a stojí aj za Lunterovou županskou kandidatúrou.

Na Lunterovi mu okrem podnikateľských úspechov imponuje aj to, že spolu s manželkou vychovali šesť detí, podľa neho všetko úspešných a schopných ľudí. „Je to veriaci človek, občiansky konzervatívec, ktorý nepolarizuje, ale má potenciál spájať.“

Ján Lunter vo svojej firme. Foto: lunter.com

Pirošík a ľudia okolo Lunterovej kandidatúry sa ešte nebavili o konkrétnej stratégii, ale ich kandidát podľa neho nebude ten, ktorý by bojkotoval nejakú dohodu. „Teraz to však neriešime, ideme do toho naplno, okrem kandidáta na župana chceme postaviť aj vlastnú kandidátku na poslancov.“

V Banskobystrickom kraji to teda na prvý pohľad vyzerá tak, že veci sú na dobrej ceste. Voliči, aj tí z nich, ktorí nechcú voliť straníckych politikov, majú ponuku, z ktorej sa dá vybrať. Najvážnejší Kotlebovi súperi zároveň deklarujú, že v prípade potreby sú ochotní sa dohodnúť, aby sa voličské hlasy príliš nerozštiepili a sú preto pripravení ustúpiť tomu, kto bude mať najväčšie šance na víťazstvo. Či to tak skutočne je, sa však ukáže, až keď príde na lámanie chleba. Pretože dosiahnutie takejto dohody nemusí byť vôbec jednoduchou záležitosťou.

Môže sa celkom ľahko stať, že jednotliví kandidáti začnú šermovať vlastnými prieskumami verejnej mienky, časom a peniazmi vynaloženými na kampaň a namiesto dohody si to začnú „rozdávať“ medzi sebou.

V takom prípade by Marian Kotleba mohol počas kampane vo svojom úrade v pokoji popíjať kávičku.

 

Odporúčame