Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. január 2017

Sýrsky režim a povstalci vybrali svoje tímy na mierové rozhovory v Astane

Sýrska vláda a opozícia si vybrali delegácie na mierové rozhovory o Sýrii, ktoré sa začnú na budúci týždeň 23. januára v kazašskej metropole Astana a sprostredkovali ich Rusko s Tureckom. Zdroje z oboch strán to dnes uviedli tlačovej agentúre DPA.

Dobre informované osoby blízke sýrskej vláde povedali, že Damask pošle do Astany desať delegátov na čele so sýrskym veľvyslancom pri OSN Bašárom Džaafarím.
      

V delegácii budú aj ďalší diplomatickí a politickí predstavitelia, ako aj zástupcovia armády a bezpečnosti, dodal nemenovaný zdroj.
      

Opozičný tím tvorí osem delegátov z povstaleckých skupín a deväť politických, právnych a technických poradcov. Informoval o tom Ahmad Ramadán zo zastrešujúceho politického orgánu exilovej opozície s názvom Sýrska národná koalícia.
      

Povstaleckú delegáciu bude podľa Ramadána viesť Muhammad Allúš, popredný predstaviteľ fundamentalistickej frakcie Armáda islamu.
      

"Naším hlavným cieľom na týchto rozhovoroch bude upevniť prímerie v Sýrii a potom, ak bude uplatňované, sa môže stať úvodom reštartovania ženevských mierových rozhovorov," oznámil člen politickej opozičnej delegácie Hišám Marwa.
      

Allúš aj Džaafarí viedli delegácie aj na dvoch neúspešných kolách mierových rozhovorov vo švajčiarskej Ženeve vlani vo februári a apríli pod záštitou OSN, ktoré stroskotali, pretože sýrsku opozíciu hnevali pokračujúce boje.
      

Odvtedy postavenie povstalcov zoslablo, a to po páde východnej časti sýrskeho mesta Aleppo do rúk vládnych síl podporovaných Ruskom a po priklonení sa Turecka, kľúčového podporovateľa povstalcov, viac k Rusku.
      

Neisté prímerie sprostredkované Ankarou a Moskvou platí od konca minulého roka.

Inzercia

Odporúčame

Iniciatívy V mojom mene a Progresívne Slovensko spúšťajú spoločný projekt

Iniciatívy V mojom mene a Progresívne Slovensko spúšťajú spoločný projekt

Iniciatívy V mojom mene a Progresívne Slovensko spúšťajú spoločný projekt "Big Idea Slovakia". Reagujú ním na ideovú vyprázdnenosť súčasnej slovenskej politiky a verejnej diskusie, ktoré sa často menia na gladiátorský súboj osôb a urážok, nie myšlienok a návrhov. Informovali o tom dnes poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený) a podnikateľ Ivan Štefunko, ktorí obe iniciatívy zastupujú.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.