Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. apríl 2011

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Tomáš neuveril. Našťastie

Keď sledujeme, čo sa dialo medzi apoštolmi v prvých dňoch po Ježišovom zmŕtvychvstaní, závidíme im ich hlbokú vieru. „Všetkých sa zmocňovala bázeň; prostredníctvom apoštolov sa dialo množstvo divov a znamení,“ píše sa v Skutkoch apoštolov (Sk 2, 43). Je úžasné ako Boh potvrdzoval kresťanské učenie p...

Keď sledujeme, čo sa dialo medzi apoštolmi v prvých dňoch po Ježišovom zmŕtvychvstaní, závidíme im ich hlbokú vieru.

„Všetkých sa zmocňovala bázeň; prostredníctvom apoštolov sa dialo množstvo divov a znamení,“ píše sa v Skutkoch apoštolov (Sk 2, 43). Je úžasné ako Boh potvrdzoval kresťanské učenie práve cez množstvo zázrakov a znamení, ktoré sa diali rukami apoštolov.

Zároveň je však dnešná nedeľa poznačená aj určitou nevierou – jeden z apoštolov neverí, že Ježiš skutočne vstal z mŕtvych. Prečo nebol Tomáš medzi apoštolmi, keď medzi nich prišiel Ježiš, hoci dvere boli zatvorené, nevieme.

Apoštoli sú zo strachu pred Židmi za zatvorenými dverami, nikomu neotvárajú. Tomáš tam práve medzi nimi nie je – a oni sa stretávajú s Ježišom. Do celého nepokoja, ktorý prežívali, im prináša opak ich stavu: „Pokoj vám!“ (Jn 20, 19b). Ukázal im ruky a bok, aby uverili, že je naozaj ten, ktorého ruky a bok boli prebodnuté klinmi a kopijou. A napokon im odovzdáva moc spovedania: „Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané“ (Jn 20, 23).

Keď toto všetko neskôr apoštoli rozprávajú Tomášovi, aká je jeho reakcia? Neverí. „Ak neuvidím na jeho rukách stopy po klincoch a nevložím svoj prst do rán po klincoch a nevložím svoju ruku do jeho boku, neuverím,“ hovorí nechápavo Tomáš (Jn 20, 25b).

A my sa divíme, ako mohol apoštol, ktorý niekoľko rokov žil v blízkosti Ježiša, ktorý videl Ježišove uzdravenia a bol účastný Ježišových rečí, takto zapochybovať? Žeby mal slabú vieru? Z určitého hľadiska môžeme povedať: „Vďaka za Tomášovu nevieru, vďaka Bohu za to, že Tomáš neuveril!“ Prečo?

Inzercia

„Vďaka Tomášovej neviere vieme, že viera apoštolov nebola nejaká infantilná, ideologická viera, ale že bola založená aj na rozumovom základe.“ Zdieľať

Vďaka tejto udalosti totiž vieme, že viera apoštolov nebola nejaká infantilná, ideologická viera. To, čo sa stalo s Ježišom počas Veľkej noci nebol nejaký dôsledok ich obrazotvornosti či fikcie. Viera apoštolov bola založená aj na rozumovom základe: „Ak neuvidím, ... neuverím“ (Jn 20, 25b). Apoštoli neboli ľahkovážni ľudia, ktorí by uverili hocičomu. Vďaka tomu, že Tomáš neuveril hneď, môžeme deklarovať, že potreboval hmatateľné dôkazy, že Ježiš skutočne trpel, zomrel a vstal z mŕtvych.

Apoštol Peter v dnešnom druhom čítaní hovorí: „Vy [Ježiša] milujete, hoci ste ho nevideli. Ani teraz ho nevidíte, ale veríte a jasáte nevýslovnou radosťou, plnou slávy, že dosahujete cieľ svojej viery – spásu duší“ (1 Pt 1, 8-9).

My Ježiša nevidíme našimi telesnými očami. Ale môžeme ho vidieť očami našej viery. Ak má človek hlbokú vieru, dokáže vidieť obraz Ježiša v iných ľuďoch. To, čo nedokázal vidieť apoštol Tomáš svojimi očami, to sa snažme vidieť my.

Ľubomír Majtán
Autor je kňaz Žilinskej diecézy.

Foto: Caravaggio: Nedôverčivosť svätého Tomáša, 1601-02 (wf-f.org/stthomas.html)

Odporúčame

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Lekcia pre stavbárov životov

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Lekcia pre stavbárov životov

V známom podobenstve o dvoch staviteľoch jeden budoval dom na skale, druhý na piesku. Nemusíme byť stavebnými majstrami, aby sme pochopili, čo chcel Ježiš svojich učeníkov naučiť. Múdry človek je ten, ktorý hovorí Božiemu plánu “áno”, lebo ho chce plniť. Hlúpy človek prikyvuje Božím slovám, pretože ...

JP2 ŠPECIÁL: Rím hore nohami

JP2 ŠPECIÁL: Rím hore nohami

Čo všetko môže zažiť pútnik vo Večnom meste počas „víkendu blahorečenia“? Modlitbová vigília počas sobotného večera, noc modlitieb vo vybraných rímskych kostoloch, vatikánske múzeá otvorené až do polnoci či uctenie si relikvií blahoslaveného Jána Pavla II. To sú len niektoré „lákadlá“, ktoré majú sv...

JP2 ŠPECIÁL: Slovenskí politici o Jánovi Pavlovi II.

JP2 ŠPECIÁL: Slovenskí politici o Jánovi Pavlovi II.

Ako si na Jána Pavla II. spomínajú slovenskí politici, ktorí mali možnosť sa s ním osobne stretnúť a komunikovať? František Mikloško, disident a bývalý predseda parlamentu: Mal som tú možnosť štyrikrát byť v tesnej blízkosti Jána Pavla II. Prvýkrát, keď sme v roku 1990 spolu s Jánom Čarnogurským let...