Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. január 2017

Prečo má matka dobrý pocit v krakovskej MHD

Matovičov návrh na riešenie demografického problému zaváňa populizmom, ale urobil niečo, čo treba oceniť – oživil diskusiu o matkách.
Prečo má matka dobrý pocit v krakovskej MHD

Deti v krakovskej električke. Ilustračné foto - Flickr.com/Gideon

V spoločnosti práve prebieha diskusia, ktorú rozprúdil Igor Matovič svojím návrhom zníženia veku odchodu do dôchodku pre matky, zaujímavé boli aj postrehy na túto tému v nedávnej ankete Postoja

V debate na túto tému ma ale zarazila reakcia väčšiny matiek, že ide len o populizmus a takéto opatrenie demografickú krízu nezmení.

S niečím sa dá súhlasiť, ani ja si nemyslím, že návrh Igora Matoviča vyrieši slovenskú demografickú katastrofu. No dôležitejšie je, že urobil niečo, za čo zaslúži oceniť – otvoril diskusiu na túto tému  a vzdal hold matkám.‎

Trestané matky

Slovensko sa radí ku krajinám Európy s najnižšou mierou pôrodno‎sti. Podľa Eurostatu sa u nás rodí 1,37 dieťaťa na ženu, pre porovnanie, v roku 1990 to bolo 2,09 dieťaťa na ženu. Na to, aby spoločnosť nevymierala, je potrebné niečo vyše dvoch detí na ženu‎. 

Prakticky všetky krajiny Európy, s výnimkou Francúzska, vymierajú. A Slovensko vymiera rekordným spôsobom – (horšiu pôrodnosť ako my má už len 5 krajín z 37 krajín Európy). 

A to napriek tomu, že našu pôrodnosť v týchto číslach drží ešte rómska komunita, ktorá je na počet obyvateľov najväčšia v EÚ a kde veľmi veľké rodiny ešte stále nie sú rarita. Môžeme si povedať, že veď je to aj tak jedno, vymierame, či sa u nás narodí 1,37 dieťaťa na ženu alebo 1,94, ako je to v Írsku.

Nie, nie je to jedno. Jednak pre ekonomiku štátu je každé dieťa navyše „dobre“ (už len z pohľadu našich dôchodkov či platieb do zdravotníckeho systému, ktorý sa bude musieť postarať o prestarnutú populáciu). No v neposlednom rade podpora pôrodnosti znamená aj účinný boj s potratmi.

V dnešnej dobe sú matky za materstvo viac-menej trestané. A vôbec necítiť, že spoločnosť si váži matku, ktorá vychováva nových daňových poplatníkov. Matky viacerých detí akoby automaticky majú nižšie mzdy, nižšie dôchodky, nižšie pracovné pozície, ťažšie sa uplatnia na trhu práce‎.

Inzercia

Slabá dostupnosť škôlok a zlý manažment systému opatrovateliek v kombinácii s nízkou možnosťou pracovať na skrátený úväzok spôsobuje, že dnes ženy nezostávajú doma s dieťaťom 3 roky, ale sú nútené zostať doma s jedným dieťaťom často až 4 a viac rokov. Pri takto nastavených podmienkach čakať od ženy, že bude doma s viacerými deťmi okolo 10 rokov je často úplne nerealistické.

Potrebujeme zdostupniť hlavne skrátené úväzky, ďalej škôlky a opatrovateľky, znížiť daňové a odvodové zaťaženie pracujúceho rodiča, aby zostalo viac peňazí v rodine.

A tiež zvýšiť dôchodky vlastných rodičov priamym odvodom na ich dôchodok, teda závislosť medzi počtom detí a vlastným dôchodkom. Dá sa debatovať o tom, či nie je na mieste zrušiť niektoré neviditeľné výhody. Napríklad po ôsmich rokoch na materskej dovolenke s 5 deťmi mám nárok na takmer 4 mesiace dovolenky. Síce ma to potešilo (finančne išlo o celkom peknú čiastku), ale keby sa namiesto toho napr. finančne podporilo tretie dieťa vysokou čiastkou, určite by dnes v rodinách bolo viac detí.

Ako reagovať na návrhy ala Matovič

My, matky veľkých rodín, do politiky tak skoro nepôjdeme, pretože sa to fyzicky nedá a sme plne odkázané na aktivity politikov a političiek, ktorí našim problémom často dostatočne nerozumejú.

Ak budú noviny a diskutéri zdôrazňovať, že je dobré, že si tento problém konečne niekto všimol, tak vám garantujem, že aj ostatní politici sa začnú predháňať, kto čo lepšie pre rodiny vymyslí. Ale ak po prvej tlačovke politika k pôrodnosti zaznie len zosmiešnenie, na druhý deň budú politici riešiť skôr stranícke doťahovačky.

V Krakove v MHD mi udrela do očí tabuľa, že ak máte viac ako tri deti, cestujete v MHD zadarmo. Nabetón to nie je krok, ako zásadne  podporiť pôrodnosť, ale vždy keď som ako matka piatich detí vstúpila do autobusu MHD v Krakove a uvidela som tú tabuľu, tak som cítila, že spoločnosť si mňa ako matku váži, a to je viac ako cena lístka v MHD. 

A preto tu chcem vysloviť ďakujem pánovi Matovičovi a pani Verešovej. A nabudúce rada poďakujem aj iným politikom.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.