Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. január 2017

Pokuta za neskoré prihlásenie zamestnanca do SP sa zrejme zruší

Minister Richter pripustil, že niekedy prax ukáže, že štát je v niektorých opatreniach príliš prísny a nemusí hneď ísť o čiernu prácu, ale len o zábudlivosť pracovníka.

Dvojtisícová pokuta pre zamestnávateľov za neskoré prihlásenie zamestnanca do Sociálnej poisťovne (SP) by sa mala zrušiť. Minister práce Ján Richter (Smer-SD) totiž prisľúbil vo včerajšej diskusnej relácii televízie TA3 V politike, že sa bude v priebehu tohto roka zaoberať aj touto témou.

K takémuto kroku ho v diskusii vyzval jeho oponent, opozičný poslanec a bývalý minister práce Jozef Mihál (SaS). "Zrušte prosím vás, ak nič iné, tú dvojtisícovú pokutu z inšpekcie práce pri neskoro zaevidovanom zamestnancovi do Sociálnej poisťovne. Prosím vás, konečne sa nad tým zamyslite," apeloval Mihál. 

Ak niekto podľa neho vôbec neprihlási zamestnanca do Sociálnej poisťovne, nech pokutu dostane. "Ale ak ho niekto prihlási s omeškaním jedného dňa, ale prihlási, tak prosím vás, tú dvojtisícovú pokutu, ktorú dnes dostávajú zamestnávatelia, zrušte," doplnil.

Richter pripustil, že toto môže byť skôr administratívna chyba napríklad účtovníčky. "V tomto kalendárnom roku je naplánovaná v legislatívnom pláne úloh novela zákona, ktorou chceme riešiť aj túto problematiku," avizoval šéf rezortu práce. 

Pripúšťa, že niekedy prax ukáže, že štát je v niektorých opatreniach príliš prísny a nemusí hneď ísť o čiernu prácu, ale len o zábudlivosť pracovníka. "Vieme tieto veci zohľadniť, takže hovorím áno," odpovedal minister Mihálovi. Ten mu poďakoval a vzal ho za slovo. Verí, že ak sa do roka a do dňa opäť stretnú napríklad v tejto diskusnej relácii, budú to môcť zhodnotiť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.