Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. 01. 2017, 08:53

USA: V desiatkach miest sa konali protesty proti Trumpovi

Desiatky amerických miest boli v sobotu dejiskami protestov proti rétorike novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho sľubom postaviť na hraniciach s Mexikom protiimigračný múr či zakročiť proti vstupu moslimov do krajiny.

"Nedovolíme Donaldovi Trumpovi pochovať Sochu slobody," uviedol demokratický senátor za štát Maryland Chris Van Hollen v príhovore ľuďom, ktorí sa zhromaždili v historickom afroamerickom kostole v centre Washingtonu. Medzi účastníkmi protestu boli ľudia bez povolenia na pobyt v USA a ich príbuzní, zástupcovia miestnych úradov, duchovní a predstavitelia odborov a ženských organizácií. V dave sa objavili transparenty s nápismi v angličtine "Postav sa Trumpovej nenávisti" či v španielčine "Ty, ja, všetci sme Amerika".
      

V Chicagu sa v hale učiteľských odborov zišla asi tisícka ľudí, aby podporili práva imigrantov a navzájom sa povzbudili v boji za práva proti "nepriateľskej Trumpovej administratíve". 
      

"Nech už sa v najbližších dňoch stane čokoľvek, vieme, že dobro zvíťazí nad zlom a chceme každému jednému z vás povedať, že v tom nie ste sami," povedal zhromaždeným miestny pastor Ron Taylor.
      

Niekoľko stoviek ľudí sa zišlo aj v kultúrnom centre v kalifornskom Los Angeles, pričom niesli transparenty s nápismi "Zostávam tu", či "Dokážeme to", odkazujúcim na volebný slogan dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu.

Odporúčame

Počas predsedníctva sa na bezpečnosti podieľalo viac ako 8000 policajtov

Počas predsedníctva sa na bezpečnosti podieľalo viac ako 8000 policajtov

Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ Ministerstvo vnútra (MV) SR malo na starosti bezpečnosť 15 neformálnych zasadnutí ministrov, štyroch ministerských konferencií, neformálneho stretnutia predsedov parlamentov členských krajín EÚ, návštevy kolégia komisárov Európskej komisie a neformálneho stretnutia 27 hláv štátov a vlád, známeho ako bratislavský summit. TASR o tom informovala hovorkyňa MV SR Andrea Dobiášová.

Za zlý rating hypotekárnych úverov dostala postih aj agentúra Moody's

Za zlý rating hypotekárnych úverov dostala postih aj agentúra Moody's

Americká ratingová agentúra Moody's dostala od amerických úradov za zlé oceňovanie hypotekárnych úverov spred krízy, ktorá vypukla v roku 2008, postih 864 miliónov USD (810,43 milióna eur). Výška postihu pozostáva z pokuty, ktorej časť pôjde na účet federálneho ministerstva spravodlivosti, a časť sa rozdelí medzi 20 poškodených spolkových štátov krajiny.