AKTUÁLNE: Veľká noc vo svete

Oslovili sme niekoľkých Slovákov, ktorí pôsobia alebo pôsobili v zahraničí, aby nám predstavili ich Veľkú noc. V Bolívii slávia Veľký piatok muži a ženy osobitne, v Albánsku sviatky začínajú požehnaním chleba a v Taliansku rodinný piknik odôvodňujú putovaním emauzských učeníkov.

Bolívia

Darius Čarš, SVD, misionár: Veľký týždeň, „Semana Santa“, ako ju tu v Bolívii nazývajú, začína na Kvetnú nedeľu. Prípravy začínajú niekoľko dní predtým a to hľadaním palmových listov. Celú sobotu ženy a mládež vypletajú z palmových listov čo najkrajšie vzory, aby ich potom mohli ponúknuť veriacim na procesiu. Požehnanie paliem a sprievod je jedným z výrazných prejavov tohto dňa. Na slávnosť príde viac ľudí ako zvyčajne.

Vo štvrtok je tradičná svätá omša na pamiatku ustanovenia Pánovej večere. V tento deň ľudia navštevujú, ak bývajú v meste, sedem rôznych kostolov. Na Veľký piatok býva krížová cesta, ktorá je skoro ráno, je hraná a trvá trochu dlhšie, lebo sa dej Ježišovho utrpenia odohráva na uliciach farnosti. Poobede alebo večer je slávenie Pánovho utrpenia. V tradičných farnostiach podľa starobylého zvyku je toto slávenie doobeda výhradne iba pre ženy a poobede iba pre mužov. Na niektorých miestach sa večer organizuje sprievod s Božím hrobom. V procesii možno vidieť Boží hrob s telom Pána Ježiša, ktorý nesú viacerí muži. Panna Mária je oblečená v čiernom rúchu. Týchto procesií sa zúčastňuje množstvo veriacich.


Požehnanie paliem na Kvetnú nedeľu.

Procesia na Kvetnú nedeľu.
“V tradičných bolívijských farnostiach je podľa starobylého zvyku slávenie Pánovho utrpenia doobeda výhradne iba pre ženy a poobede iba pre mužov.” Zdieľať

Vo východnej Bolívii, v oblasti Chiquitania, má Nedeľa zmŕtvychvstania svoje špecifické odtiene. Už skoro ráno gazdiné prichádzajú do kostola oblečené v pestrofarebných “tipoy” (typické ženské šaty), s náhrdelníkmi a s dlhým vrkočom. V túto nedeľu nesú pečené kurčatá ozdobené kvetmi. Nechýba ryža, kukurica, ryžové chlebíky a tiež iné pokrmy. Nezabúdajú ani na vajíčka a živé kuriatka. Pokrmy sú jedným z veľkých prejavov Božej lásky voči nám.

Prostredníctvom požehnania sa chváli Pán za všetko čo nám daruje, pridávajú sa prosby, aby naďalej obdarovával svojich synov a dcéry dobrotami. O jedlo sa po požehnaní ľudia delia s kňazom, kmotrom a svojou rodinou. Toto gesto podelenia sa je prejavom priateľstva, solidarity a odráža radosť z odovzdania sa tým, ktorých najviac milujeme. Tiež sa delia s typickým kukuričným nápojom “chicha“, ktorý je symbolom priateľstva, lásky a prijatia. Celý deň počuť vyhrávať miestne hudobné nástroje, lebo vzkriesenie Krista je dôvodom radosti kresťanov. Kristus vstal zmŕtvych a daroval nám život. Títo ľudia chcú žiť hodnoty ako sú priateľstvo, solidarita, radosť a hlavne viera.

Albánsko

sr. Magda Cerovská, misionárka: Je ťažké hovoriť o zvykoch a tradíciách kresťanov v Albánsku, pretože počas komunizmu sa tu akoby všetko vytratilo. Každá farnosť sa snaží prežívať liturgiu svätého týždňa s vedomím, že Pán obetoval svoj život pre spásu sveta.

Naša osada Tale – Bregdet patrí do farnosti Shenkoll. Pôstne obdobie sme začali krížovou cestou. Mnohí nevedeli o čo ide, prvýkrát počuli, že Pán Ježiš niesol kríž, a tak sa deti, mládež a pár dospelých modlili zastavenia krížovej cesty po chodníkoch v našej osade. Všetci mali možnosť počuť aspoň pár zastavení a tak mohli uvažovať o utrpení Pána. Poslednú krížovú cestu sme ukončili pri mori. Deti niesli kríž okolo svojich príbytkov s veľkou úctou.

“Jediná veľká tradícia, ktorá sa v Albánsku zachovala, je požehnanie chleba na Bielu sobotu.” Zdieľať

Veľkou milosťou pre našu osadu boli aj duchovné obnovy – pre deti a mládež. Tieto skupinky začínajú túžiť po sviatostnom živote. Aj skupinka dospelých pristúpila k sviatosti zmierenia. Pravdepodobne jediná veľká tradícia, ktorá sa zachovala v Albánsku, je požehnanie chleba v sobotu. Tento moment je pre nich veľmi dôležitý – všetci čakajú na požehnanie, ktorým pre nich prakticky začína Veľká noc. V košoch (kto nemá kôš, príde s igelitkou) prinesú nielen chlieb, ale aj koláče, vajíčka, cibuľu, cesnak, syr, víno, pálenku…Kňaz ich požehná a oni obetujú peniaze a vajíčka. Je potrebné pripraviť košík na drobné peniaze a dva veľké koše na vajíčka - niekto ich prinesie čerstvé a niekto už uvarené. Táto veľká zbierka sa potom odnesie do väzenia, ktoré je v našej farnosti. Vo väzení je momentálne viac ako 800 mužov. Mnohí aj z našej farnosti.


Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách? Zdieľať

Naša komunita bude prežívať veľkonočné sviatky v osade Bregdet spolu s rodinami a vo farnosti Shenkoll spolu so štyridsiatimi animátormi a pätnástimi miništrantmi. Farnosť je od nás vzdialená osem kilometrov, a tak nemáme možnosť na slávnostné obrady zobrať všetky deti. Pozdravujem všetkých na Slovensku a prajem krásne a požehnané sviatky. Nech nekonečná láska Pána Ježiša prenikne naše srdcia, nech nás on učí milovať a odpúšťať.

Taliansko

Ľudovít Malík, náboženský redaktor TV LUX: Veľká noc v Taliansku sa prežíva rôzne. Inak sa slávi na severe, inak v strede a inak na juhu. Snáď najintenzívnejšie sa prežíva na juhu Talianska, kde sa konajú rôzne ľudové procesie. Prežil som niekoľko Veľkých nocí v Ríme, v srdci kresťanstva, kde to nebolo ničím výnimočné. Ľudia navštevujú sväté omše a obrady, ale doma nemajú nejaké špeciálne zvyky. Na rozdiel od Slovenska jedia pečeného barana. Je to Veľká noc na veľkomestský spôsob. Rodiny viac slávia veľkonočný pondelok (Pasquetta) ako veľkonočnú nedeľu (Pasqua).

“Talianske rodiny viac slávia veľkonočný pondelok (Pasquetta) ako veľkonočnú nedeľu (Pasqua).” Zdieľať

Tento deň si pripomínajú stretnutie anjela so ženami, ktoré prišli k hrobu, preto sa tento deň nazýva aj Nedeľa Anjela. Celé rodiny, a tým sa myslí skutočne široká rodina - bratranci, sesternice, strýkovia a tety - idú spoločne mimo mesta na piknik. Vtedy sa mesto skoro úplne vyprázdni. Jedna z náboženských interpretácií tohto spoločného výletu je, že sa tak napodobňuje putovanie učeníkov do Emauz, ktorým sa na ceste zjavil vzkriesený Ježiš. Na prvom mieste je u mňa stále Veľká noc na Slovensku.

- md -

Foto: Darius Čarš (Bolívia), charita (Albánsko)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo