Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
13. január 2017

Za dieťa skôr do dôchodku? (anketa)

Mali by ísť matky za každé dieťa o rok skôr do dôchodku? Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA predkladá takýto návrh do parlamentu. Čo nato hovoria samotné mamy?
Za dieťa skôr do dôchodku? (anketa)

Matky by mali ísť podľa hnutia  OĽaNO-NOVA za každé vychované dieťa o rok skôr do dôchodku. Podmienkou by malo byť, aby ich deti ukončili strednú školu.

Podľa predsedu hnutia Igora Matoviča má toto opatrenie riešiť i demografickú krízu: „Slovensko nie je prorodinný štát. Na jednu rodinu sa rodí 1,3 dieťaťa. Chceme ukázať, že matky sú extrémne dôležité. Bez detí a starostlivých matiek naša spoločnosť zahynie.“

Návrh hnutia myslí aj na ženy, ktoré nemôžu mať deti, tie majú mať rovnaké výhody, čo má zároveň pomôcť dostať deti z domovov do rodín. Čo na tento návrh hovoria mamy viacerých detí?

Laura Karpatová, mama piatich detí, politologička

„Drahý, majme ešte dieťatko, mohla by som ísť skôr do dôchodku,“ takto žiadna perspektívna mamička ani otecko neuvažuje. Skorší odchod do dôchodku podľa mňa nie je opatrenie podporujúce demografiu. Môže byť malou kompenzáciou pre ženy, ktoré sú v súčasnosti v preddôchodkovom veku, ale neslúži ako motivácia na založenie alebo zväčšenie rodiny. Ak naozaj chceme podporiť mladých ľudí, aby si zakladali rodiny a nebáli sa prijať viac detí, podporme ich znížením daňového a odvodového zaťaženia pracujúceho rodiča, aby im zostalo v rodinnom rozpočte viac práve na tie deti. Pomôžme ženám udržiavať a prípadne zvyšovať kvalifikáciu aj počas obdobia, keď sa primárne venujú deťom, aby sa nebáli, že po rokoch strávených doma po nich ani „pes neštekne“ na pracovnom trhu. A ak preniesť motiváciu rodenia detí až na dôchodkové obdobie, tak tým, že pracujúce deti budú mať právo (povinnosť?) podporovať svojich starnúcich rodičov napr. tým, že časť z ich sociálneho odvodu pôjde priamo na dôchodok vlastného rodiča.

Inzercia

Kristína Visolajská, mama piatich detí, lekárka

Slovensko sa radí medzi najkatolíckejšie krajiny Európy a napriek tomu sa u nás rodí takmer najmenej detí. To znamená, že v prorodinnej politike bude niečo veľmi zle a chýb bude viac. U nás sú ženy za materstvo skôr trestané ako oceňované (nízke dôchodky, nižšie mzdy, nízky rodičovský príspevok, slabá ponuka skrátených úväzkov, málo škôlok atď.). A nejde len o ekonomické stimuly, naša spoločnosť nedokáže/nechce ani spoločensky dostatočne oceniť matku ako človeka, ktorý prostredníctvom svojich detí vytvára budúcnosť tejto krajiny. Preto politikov ako Igor Matovič oceňujme za ich aktivitu a verím, že výsledkom bude, že aj ostatní politici si začnú matky s deťmi viac všímať. Lebo všetka snaha, ktorú ako spoločnosť prinášame pre lepší svet, príde navnivoč, ak naše dielo po nás nebude mať kto prebrať a dokonciť.

Marína Gálisová, mama troch detí, redaktorka časopisu .týždeň

Tento návrh podľa mňa nepredstavuje cestu k zvyšovaniu pôrodnosti. Počet detí, to je intímna, rodinná záležitosť. Rodina sa v tejto veci orientuje podľa iných faktorov, a väčšinou sú to faktory v prítomnosti, prípadne v dohľadnej budúcnosti. Ako motivácia je teda skorší odchod do dôchodku príliš vzdialený faktor. Dôležitejšie je zvyšovať štandard a dostupnosť predškolských zariadení, vytvárať podmienky v zdravotníctve pre lepšie pôrody, popôrodnú starostlivosť. Pre rodiny sú oveľa lepšou pomôckou napríklad daňové úľavy. Skorší odchod do dôchodku je, najmä vzhľadom na labilnosť štátneho dôchodkového systému, ktorý je dnes tu a ktovie, kde bude o pár rokov, chiméra.

 

Odporúčame