Padne paralyzovaný Kaliňák v roku 2017?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Padne paralyzovaný Kaliňák v roku 2017?

Ilustračná foto, TASR - Martin Baumann

Malým zázrakom bolo, že sa mu v roku 2016 podarilo udržať v kresle ministra vnútra. Lenže zásobu takýchto zázrakov si Robert Kaliňák už pomaly minul. Tak to vidia aj v Smere.

Hoci má tento kedysi populárny, sympatický a žoviálny chlapík len 44 rokov, nikto z dnešných vrcholných politikov nemá takú zlú politickú perspektívu ako on.

Ešte pred rokom to bol v Smere korunný princ, ktorý mohol byť premiérom, keby sa stal Robert Fico v roku 2014 prezidentom.

Ešte pred rokom vystupoval pred bratislavskými hipstermi v diskusii u Michala Havrana, publikum zahŕňal svojou charizmou a vtipmi a Michal Havran mu mohol spokojne hovoriť „Kali“. Asi aj Milan „Junior“ Zimnýkoval a Marcel Forgáč by dnes tajne potvrdili, že pohodovejšieho politika vo svojej zábavnej šou nikdy nemali ani mať nebudú.

Kali sa už nevráti

To všetko je nenávratne preč, hoci tým väčším zázrakom je, že mu to vychádzalo (a prechádzalo) tak dlho. Pre Bašternáka sa však rozprávka o korunnom princovi zrútila a Kaliho už nechce mať za svojho verejného kamaráta vôbec nikto.

V Smere síce na konci roka vymysleli, že jeho záchranným kolesom pre tento rok bude rómska téma, premiér Fico kvôli tomu (vo svojej kariére asi už po desiatykrát) vyhlásil koniec éry politickej korektnosti, lenže ani to nebude fungovať – posilnenie policajných hliadok pri rómskych osadách je už jednak obohranou pesničkou a aj taký Kotleba rastie dnes na celkom iných témach, než je „cigánsky problém“.

V strane však Fico s Kaliňákom nemali fantáziu, aby prišli na niečo lepšie a emocionálnejšie – napokon, čím by sa dnes mohol Kaliňák vnútiť späť do priazne verejnosti, novými klientskymi centrami, novou sériou hasičských vozidiel, ďalšou verziou cestného zákona?

Nie, Kaliňák je už celkom paralyzovaný minister vnútra bez verejnej autority. Hlavná agenda, ktorú od jeho rezortu právom očakávajú médiá aj verejnosť – boj proti veľkej korupcii a rozkrádaniu – je s ním spojená opačne, než by chcel.

Ostávať ministrom, keď stratíte akúkoľvek dôveryhodnosť, je už čisté trápenie. To napokon vidieť aj na jeho tvári.

Každá ministrova tlačovka či mediálne vystúpenie sa mení na prekáračku s novinármi, ktorí sa ho budú v súvislosti s (ne)vyšetrovaním Bašternáka stále pýtať, kedy konečne odstúpi, keďže je v bezprecedentnom konflikte záujmov.

Kaliňák sa to aj v novom roku snaží uhrať svojou žoviálnosťou, hoci už len jej kŕčovitými zvyškami, stále sa usiluje pristaviť pri novinároch dlhšie než treba, no opakovane sa to končí katastrofou v podobe titulkov „Kaliňák povedal, že korupcia na najvyšších miestach neexistuje“ či „Kaliňák útočí na elitného policajta“.

Minister vnútra bol preto mediálne porazeným včera, keď bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Marek Gajdoš poskytol rozsiahle rozhovory Denníku N a portálu Aktuality.sk, v ktorých hovoril o rôznych formách nátlaku z vedenia polície a rezortu, rovnako bude mediálne porazeným aj zajtra, keď sa zas objaví niečo nové.

Čo si myslia v Smere

Kaliňákova paralyzovanosť zachádza až do absurdít: šéfka jeho odboru Monika Filipová si môže dovoliť poskytnúť veľký rozhovor, v ktorom hovorí, že sa hanbí za svojho nadriadeného ministra, a otvorene hovorí, že by mal odstúpiť. Nemá na neho ani nič konkrétne, žiadnu závažnú informáciu, hovorí najmä o frustrácii z pomerov.

Za normálnych okolností by takáto úradníčka na druhý deň z rozhodnutia ministra skončila, nielen na Slovensku, ale aj v inej krajine, pre stratu dôvery a porušenie lojality.

Kaliňák je však ticho, nerobí nič. Nie z veľkorysosti, ale zo strachu z mediálneho obrazu na spôsob „ďalšia kauza, zlý minister vyhodil nepohodlnú úradníčku, idealistku zo zahraničnej univerzity“.

To všetko je dôvod, prečo je jeho pozícia taká nahnutá, aj napriek tomu, ako ho Fico dosiaľ podržal.

Ani zasvätenejšie kruhy v Smere si dnes nevedia predstaviť, že by Kaliňák kandidoval za stranu v budúcich voľbách.

Jeho vytesňovanie sa v tichosti začalo vlastne už na poslednom decembrovom sneme Smeru. Podpredseda strany Kaliňák sa neocitol v novom pracovnom tíme, ktorý má tento rok vypracovať moderný program Smeru (hoci sú v tíme jeho kolegovia podpredsedovia Maďarič, Kažimír, Pellegrini a Blanár).

V kuloároch Smeru sa dokonca hovorí, že Kaliňák pôvodne nemal vystúpiť ani na októbrovej programovej konferencii, sám si to však vynútil.

Podľa atmosféry v Smere sa zdá, že vydrží ako minister do chvíle, kým mu neskríži cestu ďalšia kauza. A tuší to zrejme aj on sám. Ak to napokon predsa len ustojí do konca volebného obdobia, bude to jeho posledný politický zázrak.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo