AKTUÁLNE: List biskupov k sčítaniu ľudu nespomína nárast počtu veriacich

Počas omší na Veľkonočnú nedeľu sa bude v katolíckych kostoloch čítať Pastiersky list biskupov Slovenska k Veľkej noci a k sčítaniu ľudu. Opakujú sa v ňom viaceré formulácie spred desiatich rokov.

„Tak ako sa pri sčítaní každý z nás prihlási, že je muž alebo žena, ako sa každý z nás prihlási k svojej národnosti, tak nech sa každý prihlási aj za rímskokatolíka, gréckokatolíka, evanjelika, pravoslávneho či iného spoločenstva,“ vyzvú zajtra biskupi ľudí v kostoloch. Na rozdiel od podobného pastierskeho listu pri príležitosti sčítania v roku 2001 sa ich list nedotýka len samotného sčítania, prvá polovica je venovaná zmyslu a posolstvu veľkonočných sviatkov.

„Naša viera je katolícka, pevná, živá – prežívaná a stála – celoživotná,“ píšu biskupi a zdôrazňujú, že prejavom živosti viery je aj verejné vyznanie. „Ak má sčítanie podať pravý obraz aj o náboženskej situácii, musíme hovoriť o vyznaní svojej viery, hoci nekladieme dôraz na kvantitu, ale na kvalitu. Vieme, že pri sčítaní ide o osobné prihlásenie sa ku Kristovi a k Cirkvi, v ktorej sme boli pokrstení.“

K téme:
Ako sa loví katolík?
Kampaňou k plnému košiaru
Blíži sa sčítanie obyvateľstva. Katolíci, hláste sa
Vytvára sa atmosféra menejcennosti veriacich
Zdieľať

Rovnako ako pred desiatimi rokmi biskupi opakujú výzvu „Slovensko dnes potrebuje vieru a Cirkev viac, než kedykoľvek predtým!“ a vyzývajú, aby sa k nej prihlásili aj tí, ktorí s ňou nie sú úplne stotožnení – pochybujúci vo viere či rozvedení. „Aj na všetkých týchto Cirkev pamätá, pokladá ich stále za svojich synov a dcéry. A modlí sa za nich, aby vytrvali vo viere, aby – s Božou pomocou – niesli svoj kríž a aby nikdy nepopreli svoj krst,“ zdôrazňujú biskupi. Podobne ako v roku 2001 upozorňujú aj na „niektoré masmédiá, ktoré budú viac útočiť proti Cirkvi, aby pomýlili veriacich“. Naopak, neobjavuje sa konštatovanie, že „náboženskosť u nás vzrástla“, čo by sa „malo teraz po desiatich rokoch prejaviť ako zvýšený počet veriacich“.

- ig -

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo