Dzurinda a spol. mali napísať radšej lídrom EÚ než Trumpovi

Dzurinda a spol. mali napísať radšej lídrom EÚ než Trumpovi

Zdá sa, že Európa nevie, čo si počať s Donaldom Trumpom.

Príkladom toho je aj otvorený list, ktorý novému americkému prezidentovi poslali viacerí bývalí stredoeurópski politici vrátane Mikuláša Dzurindu, Karla Schwarzenberga či poľského exministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorskeho. Donalda Trumpa v ňom varujú pred zbližovaním s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Sto rokov s USA

Zoznam signatárov otvoreného listu je v istom zmysle symbolický. Ide o ľudí, ktorí mentálne reprezentujú jednu, síce významnú, ale z pohľadu histórie pomerne krátku éru európskej zahraničnej politiky.

Éru, ktorú v roku 1917 odštartoval americký prezident Woodrow Wilson, keď sa rozhodol, že prišiel čas, aby Američania prebrali zodpovednosť „za mier a spravodlivosť vo svete“. Wilson následne vyhlásil vojnu Nemecku a poslal vojakov do Európy. USA a jeho vojenská sila sa odvtedy stali garanciou bezpečnosti demokratického Západu, a teda aj Európy.

Tento vzťah nebol vždy bezproblémový. Rooseveltova ústupčivosť Stalinovi v roku 1945 na Jalte, de Gaullov antiamerikanizmus či Bushova ignorácia nemeckých a francúzskych výhrad voči invázii do Iraku sú toho dôkazom. V zásade však tento model atlantickej spolupráce fungoval.

Rana starému svetu

S Trumpovým víťazstvom v prezidentských voľbách však tento model dostáva po sto rokoch ťažkú ranu. Deklarovaná snaha nového amerického prezidenta zlepšovať vzťahy s Ruskom je pre pobaltské štáty či Ukrajinu určite nepríjemnou správou, ale z pohľadu európskej bezpečnosti to nie je podstata problému.

Nakoniec, o reštart vzťahov s Ruskom sa snažil aj Barack Obama, viacerí zo signátarov dnešného listu vtedy podobným spôsobom varovali aj jeho. Všetci vieme, ako to nakoniec s tým otepľovaním medzi Ruskom a USA dopadlo. Obdobná situácia môže nastať aj teraz. Napríklad ak sa bude Trump snažiť vmanévrovať Rusko do konfliktu s Čínou.

Vzhľadom na európsku, a teda aj našu bezpečnosť je dôležitejší Trumpov zámer vycúvať z Európy a sústrediť sa na obranu USA. Počas kampane sa viackrát nechal počuť, že ochrana Európy stojí amerických daňových poplatníkov obrovské peniaze, a preto by bolo lepšie NATO rovno rozpustiť.

Hoci aj tieto Trumpove plány môžu naraziť na realitu a pri svojich zahraničnopolitických aktivitách bude musieť brať do úvahy aj názor Kongresu, existuje viacero vážnych indícií, že sen, ktorý snívali európski atlantisti, sa rozpadá. Ich svet sa končí a Európska únia stojí pred výzvou, ako s tým naložiť. Ako robiť zahraničnú politiku, zorganizovať svoju bezpečnosť a zabezpečiť svoje záujmy (napríklad aj na Ukrajine) v situácii, keď už sa nebude možné spoliehať na USA.

Toto je z pohľadu EÚ aj Slovenska skutočná výzva doby. Nedržať sa kŕčovito starých atlantistických schém, ale vedieť sa pozrieť do očí novej realite. A pripraviť sa na ňu.

Aj preto by bolo zmysluplnejšie, keby Dzurinda a spol. namiesto Trumpa poslali apel radšej lídrom Únie.

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo