Je potratov naozaj menej?

Je potratov naozaj menej?

Hoci počet umelých potratov na Slovensku každým rokom klesá, za posledné roky stúpa spotreba tabletky núdzovej antikoncepcie „päť dní po“.

Každý rok prinášajú médiá pozitívnu informáciu, že na Slovensku klesá počet potratov. Podľa publikácie Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2015 na Slovensku evidovaných 7 004 umelých potratov, čo bolo o 497 menej ako v roku 2014.

Tieto čísla vyzerajú na prvý pohľad pozitívne. Počet potratov tak medziročne naozaj klesol za rok badateľne o 6,6 percent, podobný vývoj bol aj v rokoch predtým.

Pri tom všetkom sa však zabúda na dôležitý fenomén, ktorý nastupuje v posledných rokoch. Ide o spotrebu takzvanej núdzovej antikoncepcie, konkrétne o tabletku s názvom EllaOne. Tento druh antikoncepcie, ktorú niektorí ľudovo nazývajú aj „tabletkou do piatich dní“, potenciálne zasahuje do tehotenstva, ktoré sa už začalo, a to tým, že zabraňuje uhniezdeniu embrya v maternici. Reálne teda hovoríme v týchto prípadoch o skorom potrate.

Pri optimizme, s ktorým sa oslavuje štatistický pokles potratovosti, sa zabúda na dôležitý fenomén, ktorý nastupuje v posledných rokoch. Ide o spotrebu takzvanej núdzovej antikoncepcie, konkrétne o tabletku s názvom EllaOne. Zdieľať

Európska i slovenská legislatíva zaradili tento produkt do núdzovej antikoncepcie. Hoci medzi vedcami stále prebieha diskusia o reálnom abortívnom účinku tejto látky.

Aj keď výrobca lieku uvádza, že účinná látka ulipristal acetát len utlmuje a oneskoruje ovuláciu a tým zabraňuje otehotneniu až do piatich dní po pohlavnom styku. Podľa niektorých vedcov pôsobí však EllaOne rovnakým mechanizmom ako potratová tabletka Mifepriston, čiže mení sliznicu maternice tak, aby nedošlo k uhniezdeniu embrya, ktoré telo následne vypudí. Dôkazom majú byť časté krvácania po užití tabletky v druhej fáze cyklu. Svoje pochybnosti k účinkom spomínanej tabletky, ako ich uvádza výrobca, zverejnil aj vedec Bruno Mozzanega z Univerzity v Padove v odbornom časopise Reproductive Sciences.

Samozrejme, embryá, ktoré boli potratené vplyvom tejto tabletky, nie je možné zaradiť do oficiálnych štatistík potratovosti. Bolo by totiž problematické vyčísliť, koľko percent žien, ktoré užili núdzovú tabletku EllaOne, počalo po nechránenom pohlavnom styku dieťa a to sa v maternici pre pôsobenie tabletky neuhniezdilo. Je však priskoro tvrdiť, že len každoročne zverejňované štatistiky o umelých potratoch odzrkadľujú realitu potratovosti. 

Potratová tabletka už bez receptu

V Európe je EllaOne registrovaná od roku 2009, bola však na lekársky predpis. Ako informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv, od mája 2015 došlo k zmene klasifikácie a tento liek zmenil status – z lieku viazaného na lekársky predpis na prípravok z kategórie voľnopredajných liekov.

Tabletka EllaOne je tak takmer dva roky bežne dostupná bez predpisu v lekárni. Jediným obmedzením je, že lekárnik nemôže vydať tento prípravok žene mladšej ako 16 rokov, tínedžerky preto musia ísť najprv za svojím gynekológom. To platí aj pre tabletky s inou účinnou látkou levonorgestrel (napríklad tabletka Escapelle), ktoré boli predtým bez receptu aj pre dievčatá do 16 rokov.

Štatistiky z iných európskych krajín, kde rovnako EllaOne dostať už bez predpisu, ukazujú, že spotreba tejto núdzovej antikoncepcie enormne stúpa. Napríklad v Taliansku narástla spotreba balení EllaOne v porovnaní rokov 2014 a 2015 takmer päťnásobne. Z čísla 16 797 v roku 2014, keď sa dala zohnať EllaOne ešte na predpis, na 83 346 v roku 2015. Zjavný vplyv na tento nárast malo práve uvoľnenie legislatívy.

Spotreba trojnásobne vyššia

Oslovili sme preto naše Národné centrum zdravotníckych informácií, aby sme zistili, ako sa spotreba tejto tabletky menila na Slovensku za posledné dva roky. Talianske trendy sa potvrdzujú aj u nás, keďže za posledné obdobie takisto prudko vzrástla spotreba tabletky „do 5 dní“.

Podľa oficiálnych údajov bolo v roku 2014 vydaných 1 619 balení EllaOne. V roku 2015 to už bolo 3 601 balení, z toho na recept vydali lekárne len 279. Za rok 2016 sú známe zatiaľ údaje za prvých deväť mesiacov, aj tieto štatistiky však už ukazujú, že spotreba týchto liekov ide ďalej nahor. Za prvé tri kvartály minulého roka sa u nás spotrebovalo už 4 649 balení EllaOne, z toho bolo len 91 na predpis. Na Slovensku tak budeme môcť hovoriť o viac ako trojnásobnom náraste spotreby tohto druhu núdzovej antikoncepcie od roku 2014.

Za rovnaké obdobie však klesla spotreba núdzovej antikoncepcie Escapelle, takzvanej tabletky „deň po“. Kým v roku 2014 sa vydalo 46 833 balení tohto lieku, v roku 2015 to bolo 43 216 balení a v roku 2016 spotreba tabletky Escapelle naďalej klesala.

Výhrada vo svedomí už aj v lekárni

Nové trendy v používaní antikoncepcie prinášajú so sebou aj nové dilemy pre farmaceutov, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí pri predpisovaní abortívnych tabletiek núdzovej antikoncepcie.

Tesne pred Vianocami talianske médiá riešili súd s lekárničkou, ktorá ešte v roku 2013 pre výhradu vo svedomí odmietla v nočnej službe vydať klientke núdzovú antikoncepciu. Žena podala na farmaceutku žalobu, prokurátor žiadal pre zamestnankyňu lekárne až 4-mesačnú väzbu.

Nové trendy prinášajú nové dilemy pre farmaceutov, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí pri predpisovaní abortívnych tabletiek núdzovej antikoncepcie. Zdieľať

Súd v Gorizii však pred koncom minulého roka rozhodol, že lekárničku zbaví viny. Jej advokát hovorí o víťazstve svedomia nad zákonom. Súd totiž uznal, že žena mala právo sa odvolať na tamojší lekárnicky kódex, ktorý hovorí, že „farmaceut má právo konať v plnej autonómii a profesionálnom vedomí, potvrdzuje etické princípy so zreteľom na práva chorého a rešpekt k životu“.

Rozhodnutie talianskeho súdu je prelomové v tom, že otvára cestu pre desiatky ďalších talianskych lekárnikov, ktorí sa čoraz častejšie dostávajú do podobných situácií.

„Lekárnik má právo odmietnuť jej výdaj“

V rovnakých situáciách sa môžu ocitnúť aj slovenskí farmaceuti, ktorí majú s predpisovaním núdzovej antikoncepcie vzhľadom na jej možné abortívne účinky morálny problém.

Aj keď zákon o liekoch nedáva priamu odpoveď vo forme ustanovenia, ktoré by jednoznačne hovorilo o uplatnení výhrady vo svedomí, podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa sa môžu lekárnici u nás odvolať na Etický kódex zdravotníckeho pracovníka, kde sa píše, že „od zdravotníckeho pracovníka nemožno vyžadovať taký výkon alebo spoluúčasť na ňom, ktorý odporuje jeho svedomiu, okrem prípadov bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia osôb“. Pri uplatnení výhrady vo svedomí však musí o tom informovať svojho zamestnávateľa aj svojich pacientov.

Aj slovenskí lekárnici môžu podľa etického kódexu odmietnuť taký výkon alebo spoluúčasť na ňom, ktorý odporuje ich svedomiu, okrem prípadov bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia osôb. Zdieľať

„Keďže ohrozenie zdravia pri výdaji núdzovej antikoncepcie je veľmi hypotetická predstava, možno uzavrieť, že lekárnik má právo odmietnuť jej výdaj,“ hovorí pre Postoj Ondrej Sukeľ.

Slovenská lekárnická komora doteraz neriešila prípad, keď by sa situácia zamestnanca lekárne s uplatnením výhrady vo svedomí riešila súdnou cestou.

„Viem, že ´bežné´ rozpory medzi zamestnávateľmi a zamestnancami v tejto otázke vznikajú. Doposiaľ však neprekročili rámec konkrétnej lekárne a ani neboli predmetom riešenia, či už súdneho, alebo v rámci činnosti komory,“ tvrdí Ondrej Sukeľ. On sám vo svojich lekárňach sortiment núdzovej antikoncepcie neponúka. Lekární, ktoré sa rozhodli pre podobnú stratégiu, je na Slovensku niekoľko. Sukeľ si myslí, že vzhľadom na hustú sieť lekární doposiaľ nikto nemal problém dostať sa k týmto produktom.

Výhradu vo svedomí však vníma prezident Slovenskej lekárnickej komory ako málo diskutovanú tému. Aj preto minulý rok prvýkrát usporiadali konferenciu, kde sa aj v odbornej vedeckej rovine otvorili témy, ktoré sa mnohých konzervatívnych farmaceutov každodenne dotýkajú.  

 

Photo: Flickr

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo