Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. január 2017

Asad je pripravený ísť na summit o Sýrii. Chce však vedieť, kto bude za stolom

Či sa mierové rokovania uskutočnia, nie je stále úplne isté.
Asad je pripravený ísť na summit o Sýrii. Chce však vedieť, kto bude za stolom

Stretnutie Asada s Putinom v Moskve v októbri 2015. (Foto: TASR/AP)

Sýrsky prezident Bašár Asad vyhlásil, že je pripravený zúčastniť sa na mierových rokovaniach o Sýrii. Tie by sa mali uskutočniť 29. januára v kazašskej Astane.

Rozhovory by mali nadviazať na dohodu o prímerí, ktoré sprostredkovalo Turecko a Rusko. Zastavenie bojových operácií sa nevzťahuje na Islamský štát a skupinu Džabhat Fath aš-Šám (Front dobytia Sýrie), ktorá je napojená na al-Káidu.

Hoci do Astany už podľa ruského denníka Komersant v týchto dňoch odcestovali ruskí experti, aby začali pracovať na príprave summitu, to, či sa nakoniec uskutoční, nie je ešte stále stopercentne isté. Jeho úspech závisí jednak od dodržiavania stále krehkého prímeria, ako aj od toho, kto si sadne za rokovací stôl.

Podľa Asada veľa bude závisieť od toho, kto z opozície sa na rokovaniach zúčastní. „Kto bude na druhej strane? Stále to nie je jasné. Bude to skutočná opozícia,“ vyhlásil sýrsky prezident. Pod skutočnou opozíciou Asad podľa svojich slov myslí zoskupenia, ktoré odvodzujú svoju legitimitu od obyvateľov Sýrie a nie sú riadené z iných štátov, napríklad zo Saudskej Arábie.

Na rokovaniach predstaviteľov sýrskej vlády a opozície by sa okrem Ruska a Turecka mali zúčastniť aj zástupcovia OSN. „Samozrejme, OSN je pozvaná,“ vyhlásil veľvyslanec Ruska pri OSN Vitalij Čurkin. Zatiaľ však stále nie je jasné, či sa na summite zúčastnia aj predstavitelia ďalších silných regionálnych hráčov Saudskej Arábie a Iránu.

Podľa ruských zdrojov by sa na rokovaniach mohla otvoriť aj otázka ďalšej Asadovej budúcnosti. Pre sýrsku tlačovú agentúru SANA to pripustil aj samotný Asad. Podľa neho je však jeho post viazaný na ústavu a tú môžu zmeniť len obyvatelia Sýrie v referende. Preto ak sa na rokovaniach táto otázka otvorí, vie si predstaviť len takú dohodu o svojej ďalšej budúcnosti, ktorej súčasťou bude referendum o zmene ústavy.

Práve to však môže byť problém. Len ťažko sa dá totiž predstaviť, že v dnešnej Sýrii, kde stále zúria boje a vláda nemá pod kontrolou celé územie krajiny, by sa dalo zorganizovať referendum, ktorého výsledky by akceptovali všetky strany.

Inzercia

Odporúčame