Keď sa nám minister smeje do tváre

Keď sa nám minister smeje do tváre

Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Robert Kaliňák už naozaj stráca všetky zábrany.

Minister vnútra Robert Kaliňák mal hneď po Novom roku ďalšiu zo svojich hviezdnych chvíľ. Na včerajšej tlačovej konferencii venovanej dopravnobezpečnostnej situácii v minulom roku dostal aj otázku, či sa Slovensko dočká v roku 2017 odstíhania korupcie v najvyšších poschodiach politiky. Jeho odpoveď znela: „Na to, aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, by ju museli tí najvyšší predstavitelia páchať.“

Keby bolo možné tento výrok odbiť iba žartom, dalo by sa povedať, že minister ešte stále fičí v nejakom silvestrovskom móde. To, čo minister hovorí, je však príliš vážne na to, aby sa o tom žartovalo.

Dobre doložených a opodstatnených podozrení, že korupcia na vysokých úrovniach riadenia tohto štátu nielenže existuje, ale priam bujnie, existuje také množstvo, že nemá veľký význam zdržiavať sa ich výpočtom. Jedno obzvlášť vážne sa minulý rok dokonca týkalo priamo ministra. Nešlo pritom len o podozrenia na úrovni novinových káuz, ale na tento problém upozornili aj niektoré štátne inštitúcie.

Vo výročnej správe SIS za rok 2015 sa napríklad píše: „Naša spravodajská služba v hodnotenom období zaznamenala prípady podozrenia z korupcie a klientelizmu pri verejnom obstarávaní a nakladaní s majetkom štátu a samosprávy, pri čerpaní dotácií zo štátneho rozpočtu a fondov EÚ a pri činnosti orgánov finančnej správy, polície, prokuratúry a súdov (...). Prípady nehospodárneho nakladania so štátnym a obecným majetkom, ktoré v hodnotenom období zaznamenala SIS, sa týkali najmä verejných zákaziek, predaja majetku a čerpania dotácií od štátu a z fondov EÚ.“

Na tom, že korupcia v najvyšších poschodiach štátu existuje, doteraz panoval konsenzus. Nikto to nespochybňoval a za problém sa považovalo to, že naše justičné orgány nie sú schopné a často ani ochotné (aj z politických dôvodov) ju dôsledne vyšetriť a potrestať.

Teraz nám minister vnútra Kaliňák hovorí, že toto vlastne žiaden problém nie je. Polícia, prokuratúra, súdy sú nezávislé a plné odhodlania s korupciou zatočiť hneď, ako sa objaví. Len akurát tí, čo tento štát riadia a rozhodujú o verejných peniazoch, sú čistí ako ľalie.

Veď on sa nám všetkým otvorene smeje do tváre.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo