Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. január 2017

Štátny rozpočet Česka skončil vlani prvýkrát po 21 rokoch v prebytku

Štátny rozpočet Českej republiky skončil minulý rok v prebytku 61,8 miliardy Kč (2,29 miliardy eur).

Oznámil to dnes minister financií Andrej Babiš. Schválený bol pritom schodok na úrovni 70 miliárd Kč. Ekonómovia ale upozorňujú, že za prebytkom je výrazný prepad štátnych investícií. Vládu, navyše, kritizujú za zlé finančné plánovanie.

"Máme najlepší rozpočet v histórii," pochválil sa Babiš na tlačovej konferencii. Pred rokom 2016 totiž zaznamenalo Česko prebytkový rozpočet v roku 1995, keď prebytok dosiahol 7,2 miliardy Kč. Historicky najvyšší prebytok predtým zaznamenala Česká republika v roku 1994, a to na úrovni 10,4 miliardy Kč.

Celkové príjmy rozpočtu dosiahli vlani približne 1,28 bilióna Kč a celkové výdavky okolo 1,22 bilióna Kč. K prebytkovému hospodáreniu prispeli úspory na strane výdavkov štátneho rozpočtu, ktoré boli oproti rozpočtu nižšie o 31 miliárd Kč. Vďaka nízkym úrokovým sadzbám štát ušetril aj na obsluhe štátneho dlhu, dodalo ministerstvo. Príjmy rozpočtu boli oproti plánu zasa vyššie o 100,8 miliardy Kč, najmä z výberu daní a poistného.

Ekonómovia ale upozorňujú na rozdiel medzi plánom a skutočnosťou v prípade minulého roka na úrovni viac než 130 miliárd Kč. "Takáto veľká chyba by neprešla žiadnemu z finančných riaditeľov firemnej sféry. Z tohto pohľadu teda štát ako firma rozhodne riadený nie je," povedal Novinkám hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Ministerstvo financií podľa neho rozpočtuje nadsadené schodky, aby potom "ľahko a slávne splnilo plán". Dodal ale, že podobné nadhodnotenie výdavkov charakterizovalo aj rozpočty z minulých rokov, vrátane toho na rok 2013, ktorý zostavovala ešte Nečasova vláda.

Podľa Štěpána Křečka z Národohospodárskej fakulty VŠE sú jedným z dôvodov prebytku rozpočtu nízke štátne investície. "Tie boli v roku 2016 zhruba o 50 miliárd Kč nižšie než v predchádzajúcom roku. To je vzhľadom na nízke úrokové sadzby, keď nehrozí takzvaný vytesňovací efekt štátnych investícií, negatívna správa. Príčinou tohto stavu sú zbytočné regulácie a nadmerná byrokracia, v ktorej sa už nevyzná ani štátny aparát," povedal ekonóm.

Ďalším dôvodom je podľa neho rast príjmov z daní a poistného, čo ale tiež nepovažuje za pozitívny faktor. Podľa neho sú sadzby niektorých daní zbytočne vysoké a mohli by sa znížiť. Napríklad znížená sadzba DPH na úrovni 15 % je tretia najvyššia v celej Európskej únii. Podobné je to aj v prípade zdanenia práce. "To je v Česku ôsme najvyššie medzi vyspelými krajinami OECD," dodal Křeček.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.