ROZHOVOR: V Madride očakávame 2500 Slovákov. WYD nie sú len pre katolíkov

Do začiatku Svetových dní mládeže (SDM) v španielskom Madride ostáva už len niekoľko mesiacov. O tom, aká je atmosféra v Španielsku a ako to vyzerá na Slovensku, sme sa porozprávali s tajomníkom Rady KBS pre mládež a univerzity a delegátom slovenskej skupiny, kňazom Jánom Bucom.

Nedávno si sa zúčastnil prípravného stretnutia delegátov z celého sveta. Čo bolo jeho cieľom?
Cieľom tohto stretnutia bolo predstavenie prípravných prác a predstavenie lokalít, kde sa budú konať hlavné časti programu svetového stretnutia. Navštívili sme letisko, na ktorom sa uskutoční vigília a vyvrcholenie SDM s omšou v prítomnosti pápeža Benedikta XVI. Pozorovali sme tiež prípravné práce, ktoré sú už v plnom prúde a predstavili sme si aj témy organizačného zabezpečenia celého podujatia.

Aká je atmosféra v Španielsku? Je badať, že sa Španieli pripravujú na svetové dni?
Naša skupina nebola v kontakte priamo s ľuďmi na uliciach, stretli sme len hlavný organizačný tím a dlhodobých dobrovoľníkov. Z toho, čo som mohol vidieť je jasné, že títo ľudia sa pripravujú na príval pútnikov. Kňaz Pavol Noga, ktorý pôsobí v Madride už niekoľko rokov nám potvrdil, že Španieli očakávajú príchod státisícov mladých ľudí z celého sveta.

KBS organizuje zájazd pre Slovákov. Aký je predbežný záujem, koľko účastníkov ešte očakávate?
Zo Slovenska je zatiaľ prihlásených približne 1500 mladých ľudí a očakávame ešte nárast tohto počtu. Podľa predbežným prieskumov odhadujeme približne 2000 – 2500 mladých ľudí.

K téme:
WYD – všetky cesty vedú do Madridu Zdieľať

Cena púte na SDM je na slovenské pomery dosť vysoká. Mnoho mladých ľudí by sa chcelo zúčastniť stretnutia v Madride, no z finančných dôvodov si to nemôžu dovoliť. Máš pre nich nejaké odporúčanie, čo môžu urobiť, aby získali nejakú formu finančnej podpory?
V apríli chystáme kampaň, v ktorej vyzveme na pomoc ľudí z diecéz alebo konkrétnych farností, aby mohli pomôcť pútnikom z ich farností. Verím, že táto kampaň pomôže mladým, ktorí sa zatiaľ SDM nemôžu zúčastniť kvôli nedostatku finančných prostriedkov v ich rodinách.

Program SDM je veľmi rozmanitý. Budú mať možnosť slovenskí pútnici stretávať sa spolu?
Pracujeme na tom, aby mohla byť slovenská skupina po príchode do Madridu spolu. Pripravujú sa spoločné katechézy, na ktorých sa stretnú všetci Slováci. Verím, že to bude na jednom konkrétnom mieste. Na týchto stretnutiach už prisľúbil účasť žilinský biskup Tomáš Gális, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, vladyka Peter Rusnák, biskup Bratislavskej grekokatolíckej eparchie a arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi.

Mnohí ľudia namietajú, že stretnúť sa môžu aj na Slovensku a za menšie peniaze. Prečo odporúčaš zúčastniť sa práve svetových dní? V čom spočíva hlavné pozitívum stretnutia?
Každé stretnutie na svetovej úrovni má svoju „príchuť“. Určite nie je jediným cieľom stretnúť sa s mladými zo Slovenska. Na SDM je cítiť vitalitu celosvetovej cirkvi a Boh vždy požehnáva tieto stretnutia aj vďaka modlitbám množstva ľudí. Preto je Božia prítomnosť naozaj „uchopiteľná“. Na atmosféru SDM sa nedá len tak zabudnúť.

Sú SDM výlučne katolíckym podujatím alebo sú pozvaní aj mladí z iných cirkví, prípadne ľudia bez vierovyznania?
Toto podujatie je otvorené pre všetkých, ktorí sa chcú stretnúť s mladými katolíkmi. Možnosť zúčastniť sa na ňom má ktokoľvek.

Podujatie má svetový charakter, no na Slovensku sa vie o ňom veľmi málo. Nemyslíš, že by bolo dobré stretnutie spropagovať nielen v katolíckych médiách?
Určite áno. Často posielame tlačové správy aj do médií, ktoré nie sú katolícke, no len veľmi malé percento, možno promile je uverejnených. Niekedy je to však aj o nedostatku finančných prostriedkov, napríklad na platenú reklamu.

„Na SDM je cítiť vitalitu celosvetovej cirkvi a Boh vždy požehnáva tieto stretnutia aj vďaka modlitbám množstva ľudí.“ Zdieľať

Koordinátorom svetových dní nie si prvýkrát. Na koľkých stretnutiach si sa už zúčastnil a aký je tvoj najsilnejší zážitok z týchto podujatí?
Prvé SDM, na ktorých som sa zúčastnil, sa konali v Čenstochovej. Ďalšie stretnutie, ktoré som mal viac-menej na starosti bolo v Kolíne. Vtedy sa vytvoril veľmi silný tím ľudí, ktorý stál za prípravami pre Slovákov v samotnom Kolíne. Tieto priateľstvá pretrvávajú dodnes. Posledné SDM, ktoré som zažil a mal na starosti, boli v roku 2008 v v Sydney. Veľmi silný zážitok bolo stretnutie v diecéze Melbourne, kde nám kňaz Peter Vojtko, ktorý už dnes opäť pôsobí na Slovensku, pripravil s tam žijúcimi rodákmi veľmi pekné prijatie. Cítili sme sa ako doma. Vtedy som pocítil, ako vedia byť k sebe Slováci blízki.

V máji bude blahorečený „zakladateľ“ SDM Ján Pavol II., ktorý bol nedávno vyhlásený aj za ich oficiálneho patróna. Mal si možnosť stretnúť sa s ním aj osobne. Ako vnímaš vzťah medzi ním a svetovými dňami?
Práve v čase, keď sme mali prípravné stretnutie v Madride, prišla správa, že Ján Pavol II. bude blahoslavený. Po tom ako nám to oznámil kardinál Rylko, predseda Pápežskej rady pre laikov, nastal veľmi dlhý, srdečný a naozaj hlučný potlesk ako vyjadrenie veľkej vďačnosti.

Osobne som mal možnosť, okrem iného, byť na predposlednej verejnej audiencii Jána Pavla II. Vtedy sme mu priniesli knihu zo Slovenska, ktorá mala putovať do Bruselu. Videl som pred sebou telesne vetchého starca, naozaj vysileného celým životom a službou, ale v jeho vnútri a v jeho očiach bolo vidieť ducha, ktorý je stále živý, mladý a veľmi jasne vie, čo robí, komu slúži. Bol som nadšený z toho, čo priniesol celej cirkvi a hlavne mládeži. On je vlastným autorom Svetových dní mládeže.

Zuzana Schaleková

Foto: facebook.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo