Rok "ľudového" prezidenta

Pred rokom sa slovenským prezidentom stal Ivan Gašparovič. Výsledky prieskumov mu našepkávajú, že môže byť spokojný. Stal sa „ľudovým prezidentom“. Je druhým najdôveryhodnejším politikom a prekvapivo najdôveryhodnejšou inštitúciou. Dokonca aj politici ho vnímajú neutrálne alebo pozitívne. Po absolútnej neobľúbenosti prezidenta Schustera sú tieto výsledky pre Gašparoviča značným úspechom.
Názory vyplývajúce z prieskumov sú však všeobecne len subjektívnym odrazom reálnych potrieb či očakávaní. S tými objektívnymi sa väčšinou nezhodujú. Teda to, čo spoločnosť chce, nemusí byť pre ňu prospešné, ba môže to byť priamo nebezpečné. To, čo spoločnosť hodnotí pozitívne, pozitívne byť nemusí, dokonca to môže byť negatívne. Vox populi je len málokedy aj vox Dei.
Ľud oceňuje, že prezident je jedným z nich. Naozaj ale potrebujeme prezidenta, ktorý je ľudovým preto, že sa rád vozí na rýchlych autách, otvára diskotéky, vie hrať na fujare a ak je „husto“, tak si rád vypomôže šťavnatým slovníkom. (Možno by stálo za prieskum, ako ľud hodnotí nezabudnuteľný výrok, vtedy ešte predsedu parlamentu Gašparoviča na adresu vtedajšieho „starého ...uja“, prezidenta Kováča. Prekvapením by nebolo, keby si respondenti na tento výrok už nespomenuli, resp. ak by ho hodnotili neutrálne či dokonca pozitívne.)
Nepotrebovali by sme miesto ľudového prezidenta skôr takého, ktorý by bol morálnou autoritou, osobnosťou schopnou kritickej reflexie spoločnosti, intelektuálom otvárajúcim spoločenskú diskusiu v potrebných témach či aristokrata s potrebným šarmom a reprezentatívnosťou?
Dlhé roky sme naším západným susedom mohli závidieť ich prezidenta a občas aj predsedu vlády. Vzhľadom na posledných českých premiérov im tých už závidieť nemusíme. Prezidenta však aj naďalej áno. Minimálne do ďalších volieb.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo