Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. 05. 2005, 18:34

Postoy - dialógom k pravde, nie ku kompromisu

Po rokoch jedného názoru prežívame dni, kedy sa nielen cení, ale vyžaduje vlastný názor. Od povinnej monolity sme sa prepracovali k prirodzenej pluralite. Od jednej pravdy k nespočetným pravdám. Od totality k demokracii. Po rokoch umierania sme začali normálne žiť. No tento život má aj svoje chorob...

Po rokoch jedného názoru prežívame dni, kedy sa nielen cení, ale vyžaduje vlastný názor. Od povinnej monolity sme sa prepracovali k prirodzenej pluralite. Od jednej pravdy k nespočetným pravdám. Od totality k demokracii.

Po rokoch umierania sme začali normálne žiť. No tento život má aj svoje choroby. Za jednu z nich považujeme neochotu viesť dialóg. Po chorobnej kolektivizácii je tu nezdravá individualizácia. Každý sa stáva svetom samým pre seba. Každý má svoju pravdu. Každý chce druhého presvedčiť o nespochybniteľnej správnosti svojho názoru.

Pred niekoľkými mesiacmi sa zopár ľudí začalo pohrávať s myšlienkou založiť internetový portál. Základná kritická otázka znela „Načo?“. Nemáme ich už dosť? Pravicových i ľavicových, náboženských i nenáboženských, euroskeptických i eurooptimistických, odborných i popularizačných... Načo ďalší? Začal sa pútavý dialóg. Reálny i virtuálny. K zopár jednotlivcom pribudli ďalší. Dialóg sa stával hlbším a zaujímavejším. Dialóg... To bola odpoveď na otázku „Načo ďalší portál?“. Dať priestor dialógu. Mať úctu k názoru druhého. Nevidieť v spolubesedníkovi radikálneho konzervatívca či zaslepeného ľavičiara, ale človeka hľadajúceho pravdu.

Chceme kráčať dialógom k pravde. Nie ku kompromisu. Svoje názory chceme hájiť, chceme si za nimi stáť, ale zároveň chceme počúvať aj názory iných. Pravda je len jedna. A táto Pravda nás vyslobodí. Na ceste k nej nechceme byť súpermi, ale spolupútnikmi.

A prečo postoy? Názov nášho portálu je slovnou hračkou. Postoy sa skladá z dvoch slov: position (stanovisko) a toy (hračka). Chceme svoje názory nielen prezentovať, ale chceme sa s nimi hrať (nie zahrávať sa!) – chceme ich dopĺňať, obohacovať, kreovať. Nechceme ustrnúť v zabehaných názorových schémach, ale chceme byť tvoriví a inovatívni. Sme si však vedomí, že niekedy aj to staré je večne nové.

Na začiatku stála myšlienka. Nasledoval dialóg. Pred vami je výsledok - náš postoy. Pozývame vás na cestu dialógu.

Foto: Nara

Odporúčame

Ježiš sa nenarodil v Bruseli, ale v Betleheme, čo je al-Qudus

Ježiš sa nenarodil v Bruseli, ale v Betleheme, čo je al-Qudus

*Pár dní pred pozvaním Turecka k začatiu prístupových rokovaní o vstupe do Európskej únie (EÚ) navštívil Slovensko na pozvanie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku a Local Society Initiative Polylogos, spoločnosti pre podporu dialógu medzi vedou a náboženstvom, docent Bülent Şenay...