Do Aleppa vstúpili odborníci na odmínovanie

Z východnej časti Aleppa vo štvrtok odišli všetci povstaleckí bojovníci a civilisti.

Armádni experti začali dnes v severosýrskom Aleppe odstraňovať výbušniny a pasce, ktoré po sebe zanechali protivládni povstalci po odsune z posledných oblastí na východe mesta, ktoré mali dosiaľ pod kontrolou.

Z východnej časti Aleppa vo štvrtok odišli všetci povstaleckí bojovníci a civilisti.

Spravodajca sýrskej štátnej televízie v Aleppe uviedol, že odborníci na odmínovanie vstúpili dnes skoro ráno do troch štvrtí a prehľadávali hlavné cesty a ulice, aby ich mohli sprístupniť.

Sýrska armáda po ukončení odsunu ľudí z povstaleckých štvrtí deklarovala, že opätovne prevzala kontrolu nad celým Aleppom, ktoré bolo pred vypuknutím vojny najväčším mestom krajiny. Podľa pozorovateľov ide o jeden z rozhodujúcich momentov vo vývoji sýrskej občianskej vojny.

Povstalci ovládali východné štvrte Aleppa zhruba štyri roky a vzdali sa ich až pod tlakom mohutnej vládnej ofenzívy z posledných týždňov. Sýrska opozícia už minulý týždeň súhlasila s tým, že jej bojovníci definitívne opustia východný sektor Aleppa. Hromadná evakuácia civilistov a povstalcov odštartovala minulý štvrtok, bola však opakovane prerušovaná.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo