Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2016

Ceny nehnuteľností na Slovensku rástli, záujemcov o kúpu pribúda

Najviac zdraželi jednoizbové, dvojizbové a trojizbové byty.

Ceny nehnuteľností na celom Slovensku pokračovali v raste aj v druhej polovici tohto roka. Najviac zdraželi jednoizbové, dvojizbové a trojizbové byty. Súčasne sa zvýšil počet záujemcov o kúpu bytu a klesol počet predávajúcich. Vyplýva to zo štatistík spoločnosti Topreality.sk prevádzkujúcej realitný portál.

Podľa údajov portálu za jún až november sa v tomto období zvýšili ceny inzerovaných garsónok o 1,66 %, jednoizbových bytov o 7,46 %, dvojizbových o 5,08 %, trojizbových o 5,07 %, štvorizbových o 2,86 % a päťizbových o 0,66 %.

Zároveň klesol počet všetkých inzerovaných nehnuteľností o 6,04 %, zo 153.925 v júni na 144.621 v novembri.

Počet ponúkaných bytov na predaj sa znížil o 5,51 %, ale inzerovaný záujem o kúpu vzrástol o 6,59 %. Najväčší pokles bol zaznamenaný pri bytoch na prenájom – počet voľných prenajímaných bytov klesol až o 27,55 %. Počet domov na predaj sa znížil o 7,84 % a záujem o ich kúpu stúpol o 1,3 %. K poklesu došlo aj pri počte domov na prenájom, a to o 8,29 %.

Podľa konateľa TopReality.sk Mareka Grajcaríka je trend rastu cien nehnuteľností jasný a je spôsobený boomom hypotekárnych úverov, ktorých úroky sú historicky najnižšie. Upozornil na obavu trhu zo zostrenia podmienok poskytovania 100-% hypoték, ďalšieho rastu cien domov a bytov a zužovania ponuky na trhu.

„Pokiaľ sa zachová rast hospodárstva a zvyšovanie reálnych miezd, neočakávame výraznejší pokles cien – predovšetkým v Bratislave dopyt stále vysoko prevyšuje ponuku. Na druhej strane by nové developerské projekty mali už čoskoro zatraktívniť súčasnú klesajúcu ponuku,“ konštatoval Grajcarík.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.