Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. december 2016

Bombový útok v oslobodenej časti Mósulu si vyžiadal najmenej 23 mŕtvych

Najmenej 15 civilistov a osem policajtov zahynulo dnes v Iraku pri bombovom útoku na trhovisku vo východnej časti mesta Mósul, nad ktorou získali pred niekoľkými týždňami kontrolu provládne sily vedúce ofenzívu proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

Podľa údajov irackého ministerstva obrany explodovali na otvorenom trhovisku v mósulskej okrajovej štvrti Gogdžalí tri autá naložené výbušninou. V krátkom vyhlásení však ministerstvo neuvádza, či vozidlá odpálili samovražední útočníci.

Organizácia Spojených národov predtým odsúdila usmrtenie štyroch humanitárnych pracovníkov a ďalších siedmich civilistov pri dvoch mínometných útokoch v Mósule, ku ktorým došlo v utorok a stredu takisto vo východnej časti mesta.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v stredu upozornila, že bojovníci IS úmyselne útočia na civilistov v častiach Mósulu, o ktoré prišli v rámci prebiehajúcej ofenzívy. V období medzi tretím týždňom novembra a prvým týždňom decembra podľa nej zahynulo pri tamojších bojoch najmenej 19 civilistov a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Bitka o Mósul sa začala 17. októbra. Na pozície Islamského štátu v okolí mesta útočia príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.