Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2016

Zlatý pedál šiesty rok za sebou pre Petra Sagana

Cestný cyklista Peter Sagan obhájil minuloročný triumf v ankete Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Zlatý pedál 2016.

Druhé miesto obsadil paracyklista Jozef Metelka a tretí skončil Patrik Tybor.

Sagan má za sebou mimoriadne úspešný rok, prvýkrát získal pre Slovensko titul majstra Európy, v katarskej Dauhe obhájil titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Na Tour de France si piatykrát vybojoval prvenstvo v bodovacej súťaži o zelený dres, získal tri etapové triumfy a stal sa najbojovnejším pretekárom celého podujatia. Okrem toho triumfoval na pretekoch Grand Prix Quebec, Gent – Wevelgem, Okolo Flámska, zvíťazil v bodovacej súťaži na podujatí Okolo Kalifornie.

Dvadsaťšesťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo sa šiestykrát v rade stal absolútnym víťazom ocenenia pre najlepšieho slovenského cyklistu, celkovo vyhral v tejto ankete sedemkrát.

Jozef Metelka patril k najúspešnejším slovenským reprezentantom na letných paralympijských hrách v Riu de Janeiro. Paracyklista získal zlato v stíhacích pretekoch na 4 km a v časovke kategórie C4, strieborný kov vybojoval v pretekoch na 1 km s pevným štartom. Metelka zbieral kovy aj na majstrovstvách sveta v talianskom Montichiari, striebro získal na kilometrovej trati s pevným štartom a zlato si vybojoval v stíhacích pretekoch na 4 km. Počas roka vytvoril nový svetový rekord v stíhačke a v kategórii MC4 bol líder Svetového pohára.

Talentom roka sa opäť po roku stal Matúš Štoček, na majstrovstvách Európy juniorov vo Francúzsku obsadil štrnástu pozíciu v hromadných pretekoch.

Slovenská cyklistika získala v roku 2016 šesť medailí z majstrovstiev sveta, štyri z paralympijských hier v Riu de Janeiro, päť z kontinentálneho šampionátu, prvenstvo a pódiové umiestnenie v rebríčku Svetového pohára. "Mám to šťastie, že už štyri roky po sebe hovorím, že to bol najúspešnejší rok v histórii slovenskej cyklistiky. Môžem to opäť zopakovať. Vôbec po prvý raz v histórii sa podarilo získať jednému cyklistovi titul majstra sveta i Európy. Aj ďalším sa podarilo zvíťaziť či podať výkon hodný pódia na vrcholnom podujatí ich disciplíny, čo je naozaj fantastické. Takéto úspechy všetkých motivujú," povedal prezident SZC Peter Privara.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.