Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2016

Začala sa záverečná fáza odsunu z východného Aleppa

Sýrska štátna televízia informovala, že dnes sa začala záverečná fáza evakuácie povstaleckých bojovníkov a civilistov z východného Aleppa.

Poslední protivládni ozbrojenci mali túto oblasť, ktorá bola donedávna povstaleckou enklávou, pôvodne opustiť už v priebehu utorka. Evakuáciu však v priebehu dňa prerušili v dôsledku sporov okolo podmienok odsunu.

Dnes sa vláda aj povstalci po vyše 24-hodinovom prerušení dohodli na obnovení evakuácie. Uviedol to hovorca jednej z povstaleckých frakcií Ahrár aš-Šám.

Podľa sýrskej štátnej televízie dnes pristavili päť evakuačných autobusov na aleppskom predmestí Ramúsa, ktoré tvorí hranicu medzi vládnymi a povstaleckými líniami. Vzbúrenci už predtým odovzdali vláde skupinu zajatých bojovníkov.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že celkovo by malo poslednú povstaleckú enklávu opustiť ešte asi 3000 ozbrojencov a civilistov, na čo bolo pripravených približne 60 autobusov.

Má ísť o posledný konvoj, ktorý mesto opustí predtým, než Damask oficiálne deklaruje získanie úplnej kontroly nad Aleppom, ktoré bolo pred vypuknutím vojny najväčším mestom Sýrie.

Sýrska opozícia už minulý týždeň súhlasila s tým, že jej bojovníci definitívne opustia východný sektor Aleppa.

Hromadná evakuácia civilistov a povstalcov odštartovala už minulý štvrtok, po vypuknutí nového násilia však bola na niekoľko dní prerušená. Opäť sa rozbehla v nedeľu, pričom povstalecké štvrte už opustilo zhruba 20 000-25 000 ľudí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.