Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2016

Volkswagen sa dohodol na odškodnení majiteľov áut s 3-litrovými motormi

Nemecký automobilový koncern Volkswagen (VW) sa po mesiacoch rokovaní dohodol s americkými úradmi na urovnaní emisného škandálu a odškodnení majiteľov dieselových vozidiel s trojlitrovým motorom.

Oznámil to federálny sudca Charles Breyer, ktorý má prípad VW na starosti.

Nemecký koncern súhlasil, že od amerických majiteľov odkúpi späť približne 20.000 zo zhuba 80.000 áut s trojlitrovým motorom, ktoré majú namontovaný zlý softvér.

Zvyšné vozidlá značiek Volkswagen, Audi a Porsche zvolá automobilka do servisov na opravu. Ak sa však v servise nepodarí problém so zlým softvérom vyriešiť tak, aby autá spĺňali emisné normy, VW ich bude musieť odkúpiť, uviedol sudca Breyer.

Nemeckým koncernom vlani otriasol najväčší škandál v jeho histórii, ktorý dostal prezývku dieselgate.

VW sa v septembri 2015 pod tlakom amerických úradov priznal, že do dieselových vozidiel nainštaloval softvér, ktorý mu umožnil manipulovať s emisiami a počas testovania zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka.

Po celom svete jazdí zhruba 11 miliónov takýchto vozidiel, z toho približne 8,5 milióna v Európe a viac ako 500.000 v USA.

Koncern sa už v polovici tohto roka dohodol s americkými úradmi a majiteľmi 475.000 áut s dvojlitrovými motormi na odškodnení a teraz dosiahol dohodu aj s majiteľmi áut s trojlitrovými motormi.

Dohoda o urovnaní sporov v USA tak môže koncern vyjsť až na 16,5 miliardy USD (15,92 miliardy eur).

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.