Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. december 2016

Taliansko pripravuje preventívny balík financií na pomoc bankám

"Je našou povinnosťou prijať toto opatrenie na ochranu úspor," povedal nový taliansky premiér Gentiloni novinárom po skončení zasadania kabinetu.

Nový taliansky premiér Paolo Gentiloni plánuje požiadať parlament, aby schválil preventívny balík financií vo výške 20 miliárd eur, ktorý by vláda mohla použiť na pomoc problematickým bankám.

"Je to preventívne opatrenie. Sme presvedčení, že je našou povinnosťou prijať toto opatrenie na ochranu úspor. Dúfam, že všetky politické strany v parlamente budú s nami zdieľať túto zodpovednosť," povedal premiér novinárom po skončení zasadania kabinetu.

Gentiloni predložil túto žiadosť práve v čase, keď sa tretia najväčšia talianska banka Monte dei Paschi di Siena (MPS) snaží získať od súkromných investorov 5 miliárd eur nového kapitálu, aby sa vyhla intervencii vlády. Banka v pondelok (19.12.) spustila predaj akcií. 

MPS, najstaršia banka na svete, dopadla najhoršie pri júlových záťažových testoch Európskeho úradu pre dohľad nad bankami. Tie odhalili, že nemá dostatok vlastného kapitálu, ktorým by dokázala pokryť straty. Dôvodom sú najmä nesplácané úvery.

Ak banka do konca decembra nezíska z predaja akcií dostatok čerstvého kapitálu, bude musieť požiadať štát o pomoc. MPS tiež chcela, aby jej Európska centrálna banka (ECB) predĺžila termín na získanie kapitálu do 20. januára 2017, ale tá to odmietla.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.