Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. december 2016

Na odsun z Aleppa čakajú poslední civilisti a povstalci

Na evakuáciu z územia, ktoré bolo donedávna povstaleckou enklávou na východe severosýrskeho Aleppa, čakajú dnes posledné skupiny protivládnych povstalcov a civilistov.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) povstalecké územie od začiatku odsunu, sprostredkovaného Tureckom a Ruskom, opustilo od minulého štvrtka viac ako 15.000 ľudí, medzi nimi aj 5000 povstalcov. Nie je jasné, koľko ľudí sa na východe Aleppa ešte stále nachádza.

Časť z evakuovaných previezli do lokality Chán al-Asal, ktorá sa nachádza severnejšie od Aleppa a je pod správou povstalcov, uviedla hovorkyňa Medzinárodného výboru Červeného kríža Ingy Sedkyová.

Aktivistka Casey Harrityová z mimovládnej organizácie Mercy Corps, ktorá evakuovaných z Aleppa v tábore prijímala, uviedla, že "títo ľudia zažili peklo. Traumu, ktorú prežili, je nemožné popísať či pochopiť".

Odsun povstalcov a civilistov sa začal minulý štvrtok, ale počas víkendu bol vzhľadom na prípady porušenia dohody o prímerí prerušený.

Výmenou za súhlas s evakuáciou obyvateľov a povstalcov z východného Aleppa sa uskutočnil aj odsun asi 500 chorých a ranených zo šiitských dedín Fúa a Kafarjá, ležiacich v provincii Idlib a obkľúčených protivládnymi povstalcami.

Očakáva sa, že po zavŕšení odsunu civilistov a povstalcov z Aleppa režim prezidenta Bašára Asada vyhlási Aleppo za oslobodené. Bude to najväčší úspech jeho armády v tomto vojnovom konflikte, ktorý si od marca roku 2011 vyžiadal viac ako 310.000 obetí na životoch.

Inzercia

Odporúčame