Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. december 2016

Bratislavské Nové Mesto bude hospodáriť s rozpočtom takmer 18,5 milióna eur

Bratislavské Nové Mesto bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom takmer 18,5 milióna eur.

Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva, keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2017. Ten je oproti tohtoročnému o približne 1,8 milióna eur vyšší.

"Zostavili sme ambiciózny rozpočet, v ktorom ide viac peňazí na škôlky a školy, na opravy ciest a budovanie cyklistických trás. Podnety sme zbierali aj od ľudí," konštatuje novomestský starosta Rudolf Kusý s tým, že samospráva zároveň pokračuje v stabilnom hospodárení bez dlhov.

Bežné výdavky a príjmy predstavujú 17,6 milióna eur. Do bežných príjmov je pritom zahrnutá aj suma 850.000 eur za miestny poplatok za rozvoj. Tá by mala byť použitá napríklad na stavby zariadení starostlivosti o deti, školských zariadení či parkov.

V rámci kapitálového rozpočtu sú príjmy naplánované na úrovni 4,1 milióna eur a výdavky v objeme 8,7 milióna eur.

"Rozdiel medzi kapitálovými príjmami a výdavkami bude krytý z výnosu poplatku za rozvoj, prostriedkov z rezervného fondu a z fondu rozvoja bývania," uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

Najviac výdavkov, viac ako 11 miliónov eur, pôjde podľa neho opäť na vzdelávanie, a to na samotný chod materských a základných škôl a jaslí, ale aj na naplánované rekonštrukcie. Nová škôlka by mala vzniknúť Za kasárňou, jasle na Robotníckej ulici čaká zateplenie, škôlky na Teplickej a Letnej ulici rekonštrukcia.

Základná škola na Odborárskej ulici dostane nadstavbu, na Jeséniovej zrekonštruujú strechu a nadstavia učebne. Škola na Sibírskej by sa mala dočkať kompletnej rekonštrukcie, ktorá zahŕňa novú fasádu, okná, vstupy, šatne a telocvične.

Jednou z priorít bude pre samosprávu v budúcom roku realizácia dvoch projektov, konkrétne voľnočasového priestoru Jama na mieste bývalého cyklistického štadióna a parku Gaštanica na Kolibe.

Mestská časť na ne získala z Nórskeho kráľovského fondu finančnú podporu takmer 1,3 milióna eur, z vlastných zdrojov vyčlení približne 400.000 eur.

Poslanci zároveň v tomto smere odsúhlasili aj budovanie ďalších alebo revitalizáciu existujúcich verejných parkov, a to v Ľudovej štvrti, na Bielom kríži, na Bellovej a Kramároch. Naplánovaný je tiež malý parčík pri uliciach Rozvodná a Vlárska.

Na údržbu ciest, chodníkov, detských ihrísk či areálu Kuchajda, ktorý zabezpečuje príspevková organizácia mestskej časti EKO-podnik VPS, je vyčlenených 2,6 milióna eur. Okrem toho na opravy a údržbu miestnych komunikácií, vrátane cyklociest, je alokovaných 770.000 eur.

Ďalších 440.000 eur je schválených na revitalizáciu športovísk na uliciach Pionierska, Teplická, Jelšova a Kominárska a pri škole na Českej ulici. Na prevádzku ôsmich klubov dôchodcov, denného centra a sociálnej výdajne je v rozpočte vyčlenených 193.000 eur, na opatrovateľskú službu viac ako 183.000 eur.

V rozpočte sa opätovne počíta aj s finančnou podporou viacerých občianskych združení. V tejto súvislosti si viac ako 84.000 eur rozdelí rodičovské centrum Kramárik a Kominárka, Nadácia Cvernovka či Novomestský športový klub.

"Súčasťou rozpočtu je aj participatívny rozpočet, v rámci ktorého môžu o použití časti prostriedkov rozhodovať priamo občania. Na realizáciu občianskych projektov, ako aj na investičné akcie participatívneho rozpočtu, je vyčlenených 260.000 eur," dodal Tettinger.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.