Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. december 2016

Bratislavské Nové Mesto bude hospodáriť s rozpočtom takmer 18,5 milióna eur

Bratislavské Nové Mesto bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom takmer 18,5 milióna eur.

Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva, keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2017. Ten je oproti tohtoročnému o približne 1,8 milióna eur vyšší.

"Zostavili sme ambiciózny rozpočet, v ktorom ide viac peňazí na škôlky a školy, na opravy ciest a budovanie cyklistických trás. Podnety sme zbierali aj od ľudí," konštatuje novomestský starosta Rudolf Kusý s tým, že samospráva zároveň pokračuje v stabilnom hospodárení bez dlhov.

Bežné výdavky a príjmy predstavujú 17,6 milióna eur. Do bežných príjmov je pritom zahrnutá aj suma 850.000 eur za miestny poplatok za rozvoj. Tá by mala byť použitá napríklad na stavby zariadení starostlivosti o deti, školských zariadení či parkov.

V rámci kapitálového rozpočtu sú príjmy naplánované na úrovni 4,1 milióna eur a výdavky v objeme 8,7 milióna eur.

"Rozdiel medzi kapitálovými príjmami a výdavkami bude krytý z výnosu poplatku za rozvoj, prostriedkov z rezervného fondu a z fondu rozvoja bývania," uviedol hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

Najviac výdavkov, viac ako 11 miliónov eur, pôjde podľa neho opäť na vzdelávanie, a to na samotný chod materských a základných škôl a jaslí, ale aj na naplánované rekonštrukcie. Nová škôlka by mala vzniknúť Za kasárňou, jasle na Robotníckej ulici čaká zateplenie, škôlky na Teplickej a Letnej ulici rekonštrukcia.

Základná škola na Odborárskej ulici dostane nadstavbu, na Jeséniovej zrekonštruujú strechu a nadstavia učebne. Škola na Sibírskej by sa mala dočkať kompletnej rekonštrukcie, ktorá zahŕňa novú fasádu, okná, vstupy, šatne a telocvične.

Jednou z priorít bude pre samosprávu v budúcom roku realizácia dvoch projektov, konkrétne voľnočasového priestoru Jama na mieste bývalého cyklistického štadióna a parku Gaštanica na Kolibe.

Mestská časť na ne získala z Nórskeho kráľovského fondu finančnú podporu takmer 1,3 milióna eur, z vlastných zdrojov vyčlení približne 400.000 eur.

Poslanci zároveň v tomto smere odsúhlasili aj budovanie ďalších alebo revitalizáciu existujúcich verejných parkov, a to v Ľudovej štvrti, na Bielom kríži, na Bellovej a Kramároch. Naplánovaný je tiež malý parčík pri uliciach Rozvodná a Vlárska.

Na údržbu ciest, chodníkov, detských ihrísk či areálu Kuchajda, ktorý zabezpečuje príspevková organizácia mestskej časti EKO-podnik VPS, je vyčlenených 2,6 milióna eur. Okrem toho na opravy a údržbu miestnych komunikácií, vrátane cyklociest, je alokovaných 770.000 eur.

Ďalších 440.000 eur je schválených na revitalizáciu športovísk na uliciach Pionierska, Teplická, Jelšova a Kominárska a pri škole na Českej ulici. Na prevádzku ôsmich klubov dôchodcov, denného centra a sociálnej výdajne je v rozpočte vyčlenených 193.000 eur, na opatrovateľskú službu viac ako 183.000 eur.

V rozpočte sa opätovne počíta aj s finančnou podporou viacerých občianskych združení. V tejto súvislosti si viac ako 84.000 eur rozdelí rodičovské centrum Kramárik a Kominárka, Nadácia Cvernovka či Novomestský športový klub.

"Súčasťou rozpočtu je aj participatívny rozpočet, v rámci ktorého môžu o použití časti prostriedkov rozhodovať priamo občania. Na realizáciu občianskych projektov, ako aj na investičné akcie participatívneho rozpočtu, je vyčlenených 260.000 eur," dodal Tettinger.

Inzercia

Odporúčame