Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2016, 11:00

Teroristu Amriho zastrelili v Miláne (aktualizujeme)

Teroristu Amriho zastrelili v Miláne (aktualizujeme)

Polícia uzatvára miesto, kde talianski policajti údajne zastrelili pri prestrelke útočníka z berlínskeho trhoviska Anisa Amriho na predmestí Milána 23. decembra 2016. Foto TASR/AP

Talianski policajti v noci zastrelili v Miláne páchateľa berlínskeho masakru Anisa Amriho.

Piatok 11:25  Berlínska dráma sa skončila v Miláne

Útočníka z berlínskeho trhoviska Anisa Amriho zastrelili dnes v skorej rannej hodine talianski policajti pri prestrelke na predmestí Milána. 

Polícia v milánskej mestskej časti Sesto San Giovanni vyzvala okolo 3.00 h chodca, aby jej predložil doklady. Išlo o rutinnú kontrolu pred železničnou stanicou, muž si zložil batoh, policajte boli presvedčení, že ide vytiahnuť doklady. Namiesto nich však z batoha vytiahol pištoľ, na oboch policajtov začal strielať, volal "Allahu Akbar", jedného policajta, 36-ročného Christiana Movia, postrelí do pleca. Postrelený i jeho kolega reagovali streľbou, pri ktorej útočníka zastrelili.

Muž pri sebe nemal žiadne doklady. Talianske úrady až na základe odtlačkov prstov identifikovali, že zastreleným mužom je najhľadanejší terorista v Európe Anis Amri. Ešte prebieha porovnávanie s odtlačkami, ktoré Amri zanechal na volante nákladného auta.

Z prvých zistení vyplýva, že Amri išiel vlakom z Francúzska. Z mesta Chambéry, ktoré už nie je ďaleko od Talianska, si vzal vlak do Turína, odtiaľ išiel vlakom do Milána, kam dorazil okolo jednej v noci. Zrejme chcel ísť ďalej, ale v tom mu skrížila cestu milánska policajná hliadka.

Piatok 10:00   Rodina teroristu: Prečo ste ho neposlali k nám domov?

Matka Anisa Amriho v rozhovore pre Deutsche Welle ostro kritizovala európske bezpečnostné úrady: "Prečo ho neposlali do Tuniska? Prečo nebol odsúdený? Prečo nebol zatknutý? Bezpečnostné zložky v Taliansku a Nemecku sú za to tiež zodpovedné. Veď ho už dva či trikrát dolapili," povedala Nour Alhoda Hassani, ktorá sa vyjadrila aj k útoku: "Bolí to, veľmi to bolí. Ako sa niečo také mohlo stať? Veľmi mi je ľúto všetkých nevinných. Aj môjho syna mi je ľúto. Prečo niečo také spravil?"

V Berlíne aj po celom Nemecku ďalej prebieha intenzívne pátranie, sú indície, na základe ktorých by sa mal Amri skrývať stále v Berlíne, ešte po útoku ho skryté kamery zachytili pred moslimským spolkom vo štvrti Moabit. V tomto spolku prebieha razia polície.

Štvrtok 19:00   Ako terorista ISIS oklamal nemecké úrady

Kým polícia pátra po pravdepodobnom páchateľovi berlínskeho útoku, v otrasenej krajine sa diskutuje o pozadí útoku a opäť aj o tom, kam až siaha zlyhanie domácich úradov.

Nikto v tejto chvíli celkom nerozumie, prečo sa v nákladiaku našli Amrinove osobné doklady, ktoré naviedli políciu na stopu ku skutočnému páchateľovi. Keby ich tam nebolo, polícia by bola zrejme dodnes bezmocná. Podľa jednej teórie ich tam Amri stratil, či už z babráckej nepozornosti, respektíve z chaosu, ktorý vznikol po útoku, keď musel po krvavom masakri rýchlo utekať z miesta činu. Podľa druhej teórie ich tam zanechal zámerne a z propagandistických účelov, aby sa naňho prišlo a celý svet vedel, že strojcom ďalšieho teroristického útoku v Európe je opäť ISIS.

Nemci však znepokojene debatujú aj o tom, ako je možné, že napriek poznatkom o Amriho násilníctve, napriek faktu, že mu bol odmietnutý azyl, dokonca aj napriek istým indíciám, že tento muž môže pripravovať útoky, nebol Tunisan deportovaný. Jeho anabáza umožňuje nahliadnuť do zákutí nemeckého systému, ktorý si nevie poradiť so státisickami utečencov, z ktorých mnohí sa v krajine ocitli napriek takmer nulovej šanci na azyl.

Tak ako Anis Amri, ktorému bolo po odmietnutí azylu vystavené takzvané Duldungsbescheinigung (teda akési potvrdenie o súhlase s dočasným pobytom, ako som bol upozornený, u nás sa tento status nazýva Tolerovaný pobyt), rovnaké potvrdenie má v Nemecku ďalších 200 tisíc cudzincov. Ako vysvetľuje Der Spiegel, toto potvrdenie vlastne znamená, že za normálnych okolností by mal byť jeho držiteľ odsunutý z Nemecka, nie je to však možné pre jeho chorobu, respektíve z dôvodu, že nie je známe, odkiaľ presne pochádza. U Amriho bol problém v tom, že nemal platné doklady a Tunisko ich po niekoľkomesačnom zdržiavaní vystavilo až teraz v stredu, dva dni po útoku.

Der Spiegel upozorňuje, že napriek tomu, že Amri nezískal azyl a nemal platné dokumenty, celý čas sa voľne pohyboval po celom Nemecku, hoci sa mal zdržiavať vo svojom "utečeneckom" obvode. Už od marca 2016 pritom úrady vedeli, že Amri sa premáva po celom Nemecku, aby zháňal osoby, ktoré spolu s ním spáchajú atentát.

To všetko nanovo roztáča diskusiu o prístupe nemeckej vlády k utečeneckej kríze, o účinnosti opatrení, ktoré by ochránili obyvateľov pred stovkami či tisíckami infiltrovaných radikálov. Aj liberálna FDP hovorí o "zlyhaní štátu", ozývajú sa i ďalší vládni politici, bavorská CSU a opozičná AfD volia ešte oveľa razantnejšie slová a volajú po zásadnej prestavbe celého systému. Hoci vláda Angely Merkelovej v uplynulom roku prijala mnohé sprísňujúce azylové a bezpečnostné opatrenia, aké by boli pred vyše rokom v Nemecku nepredstaviteľné, krajinu zrejme čaká ešte vzrušenejšia aj radikálnejšia diskusia než po minuloročnej silvestrovskej noci v Kolíne.

14:00    Ďalšie dôkazy o jeho vine

Polícia dnes zistila, že odtlačky prstov z volantu nákladného auta, ktoré vtrielilo na vianočné trhy v Berlíne, patria Anisovi Amrinovi. Je to ďalší dôkaz, ktorý svedčí o tom, že policajti sú tentoraz na správnej stope. Po Tunisanovi pátra celá Európa. 

Medzitým Der Spiegel zverejnil, že Amri podal žiadosť o azyl v Nemecku v apríli 2016, vydával sa za Egypťana a tvrdil, že je vo svojej vlasti prenasledovaný. Úradníci mu to však neuverili, keďže o svojej údajnej vlasti takmer nič nevedel. Ďalej vystupoval v registračnom systéme pod rôznymi identitami a hoci úrady pomerne rýchlo odmietli jeho žiadosť o azyl ako "očividne neodôvodnenú", nebol deportovaný z krajiny, pretože nemal platné osobné dokumenty.

Štvrtok  8:30  Čo všetko vieme o salafistickom teroristovi z Berlína

Tunisan Anis Amri má 24 rokov, je vysoký 178 cm, váži 75 kíl, má čierne vlasy a hnedé oči, tieto údaje aj spolu s podobizňou Amriho zverejnili už včera nemecké úrady. Po Tusinanovi pátra aj Europol, podľa informácií týždenníka Der Spiegel prebieha vypočúvanie jeho príbuzných priamo v Tunisku, v provincii Kairouan, čo je bašta salafistov. Jeho rodina už údajne vypovedala, že s ním nemala žiaden pravidelný kontakt, odkedy Amri v roku 2010 opustil krajinu. Na Amriho prišla polícia z dôvodu, že v nákladiaku, ktorý vrazil v pondelok večer do davu na vianočných trhoch, sa našli jeho dokumenty.

Vážnymi indíciami jeho páchateľstva sú však aj ďalšie zistenia: Amri mal už pred šiestimi rokmi v Tunisku ukradnúť nákladné auto. O rok neskôr sa dostal ako utečenec do Talianska, kde bol umiestnený v záchytnom tábore na Sicílii. Keďže sa dopustil viacerých trestných činov (násilie, krádeže, poškodzovanie majetku), podľa talianskeho denníka La Stampa si odsedel štyri roky vo väzení v Catanii a v Palerme. Spoluväzni ho označovali za násilnického človeka, preto mu z trestu nebolo nič odpustené

New York Times dokonca zverejnil informáciu, že mladý Tunisan sa na internete informoval, ako zhotoviť výbušninu.

La Stampa ďalej píše, že jeho príbeh sa veľmi podobá na príbehy iných islamských teroristov. Po odpykaní trestu v sicílskom väzení malo nasledovať jeho vyhostenie, ako však ďalej píše taliansky denník, Tunisko nijako nekooperovalo. Taliani tak všetky informácie o Amrim zapísali do Schengenského informačného systému. V júli 2015 sa Amri zjavuje v Nemecku, kde žiada o azyl, neskôr je registrovaný v jednom utečeneckom centre na severe Nemecka, v auguste bol zachytený vo Friedrichshafene aj s falošným talianskym pasom, v hľadáčiku ho má aj polícia v Berlíne.

Práve v tomto čase dôjde k jeho radikalizácii, stáva sa salafistom, veľký vplyv má naňho iracký imám Abu Walaa, pokladaný za hlavného styčného dôstojníka ISIS v Nemecku, mal na starosti nábor nových členov. 32-ročný Walaa bol zatknutý teraz v novembri, Amri sa na to akoby prepadol pod zem, polícia už o ňom nič nevedela. Až do tohto týždňa.

Streda 18:30  Mal to byť Tunisan Anis Amri

Nemecká polícia už odvčera naznačovala, že má vážne indície smerujúce ku skutočnému páchateľovi, dnes podvečer vyhlásila oficiálne pátranie po Tunisanovi Anisovi Amrim. Za informácie, ktoré by viedli k jeho dolapeniu, vypísala odmenu 100 tisíc eur. Polícia zároveň upozorňuje, že hľadaný muž je nebezpečný a môže byť ozbrojený.

Tunisan bol už polícii známy. V júni tohto roka bola vraj odmietnutá jeho žiadosť o azyl, mal byť vyhostený koncom júla, bol naňho vraj vydaný aj zatykač, na nariadenie cudzineckého úradu mal byť prepustený. Médiá však upozorňujú, že pravdivosť tejto informácie ešte nie je stopercentne zaručená. 

V Berlíne sa medzitým konali demonštrácie proti Merkelovej utečeneckej politike, aj ľavicové protidemonštrácie.

10:00 Poliak bol v čase útoku zrejme nažive

Nemecká polícia stále pátra po skutočnom páchateľovi útoku, ktorému zatiaľ podľahlo dvanásť ľudí, ďalší sú však v kritickom stave. Verejné vyhlásenia policajných predstaviteľov naznačujú, že policajti sú páchateľovi na stope, preto sú očakávania médií aj verejnosti vysoké. 

Dnes prekvapila nová informácia, podľa ktorej mal byť poľský šofér kamiónu, ktorého našli mŕtveho na sedadle spolujazdca, v čase útoku živý. Tvrdí to denník Bild, ktorý sa odvoláva na zistenia z pitvy, na mužovi sa vraj našli bodnutia nožom, čo naznačuje, že mohlo prísť k súboju. Sú to však skôr špekulácie, polícia sa k tomu nevyjadruje.

 

Utorok 20:30 K útoku sa prihlásil ISIS

K teroristickému útoku na vianočné trhy v Berlíne sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát. Oznámila to tlačová agentúra Amák napojená na ISIS s tým, že čin vykonal bojovník Islamského štátu.

 "Osoba, ktorá vykonala útok kamiónom v Berlíne, je vojak Islamského štátu a útok vykonal v reakcii na výzvy zamerať sa na občanov križiackej koalície," uviedla agentúra Amák.

Jej správa však neobsahuje ďalšie údaje o útoku alebo jeho páchateľovi. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel to naznačuje, že masaker v Berlíne nebol koordinovaný s vedením ISIS v Iraku a v Sýrii.

Ak by sa potvrdilo, že čin v Berlíne zorganizoval ISIS, bol by to najväčší islamistický útok v Nemecku od roku  2011, keď kosovský Albánec Arid Uka, sympatizujúci so salafistami, zastrelil na letisku vo Frankfurte nad Mohanom dvoch amerických vojakov.

19:00  Naved B. opäť na slobode

23-ročný muž, ktorého polícia najskôr považovala za vodiča smrtiaceho páchateľa, bol prepustený na slobodu. Vyšetrovatelia sa museli v rámci zákonnej lehoty do dnešnej polnoci rozhodnúť, či naňho vydajú zatykač. Keďže však majú vážne pochybnosti o tom, že by akokoľvek súvisel s útokom, mladý muž pôvodom z Pakistanu bol napokon prepustený na slobodu.

Potvrdzuje sa informácia, že nebohý Poliak, ktorý sedel na sedadle spolujazdca, bol mŕtvy už v čase, keď kamión vletel do davu. Bol zastrelený jednou ranou do hlavy.

Inzercia

Hlavné mesto Nemecka je po včerajšom útoku stále v šoku, fakt, že páchateľ je stále na úteku, ho len umocňuje. Brandenburská brána, symbol Berlína, je nasvietená v národných farbách Nemecka, predtým po teroristických útokoch v Európe žiarila farbami Belgicka a Francúzska.

17:30  Bezradnosť

V Nemecku v tejto chvíli vládne bezradnosť. Od rána bolo najmä na sociálnych sieťach cítiť vlnu hnevu proti kancelárke Merkelovej a jej utečeneckej politike, keďže sa predpokladalo, že útočníkom bol chytený utečenec z Afganistanu, respektíve Pakistanu. Polícia teraz hovorí, že proti údajnému páchateľovi niet žiadnych dôkazov a išlo teda zrejme o omyl.

Polícia v tejto chvíli nevie, či stojí v pozadí jeden alebo viacero páchateľov.

Počet obetí bude zrejme stúpať, až 30 ľudí je zranených ťažko, 14 veľmi ťažko.

O politický rozruch sa postarat šéf sociálnych demokratov (SPD) a vicekancelár Sigmar Gabriel, ktorý sa nezúčastnil na poludňajšom zasadnutí bezpečnostného kabinetu, ktorý neformálne viedla Angela Merkelová. Podľa Die Welt to vyvolalo údiv, hovorkyňa SPD to zdôvodnila tým, že Gabriel viedol "interné rokovania".   

14.46 Chytili zrejme nesprávneho, útočník stále na úteku

Muž, ktorého nemecká polícia zatkla kvôli útoku v Berlíne, nie je zrejme hľadaným útočníkom. "Nie je isté, že vodičom bol on," povedal pre médiá policajný prezident Klaus Kandt.

Denník die Welt informoval, že berlínska polícia má pochybnosti, že zatknutý Naved B. má s útokom niečo spoločné. "Máme nesprávneho muža," citovali noviny vysokopostaveného človeka z radov bezpečnostných zložiek. Pravý útočník je tak naďalej na slobode. 

12:20  Naved B. zatiaľ všetko popiera

Dolapený 23-ročný terorista zatiaľ popiera, že by mal s činom niečo spoločné. Pochádza z hornatého Beludžistanu, územia, ktoré sa tiahne juhom Afganistanu a juhozápadom Pakistanu. Je to oblasť, kde svojich prívržencov rekrutujú teroristické skupiny z al-Núsry a ISIS.

Centrálna organizácia nemeckých moslimov ZMD útok ostro odsúdila a žiada, aby páchateľ pocítil "absolútnu tvrdosť našich zákonov".

Politici vládnej CDU už začínajú hovoriť o "vojnovom stave", Angela Merkelová tento výraz nepoužila.

11:00  Identifikovaný spolujazdec

Šéf poľskej špeditérskej firmy potvrdil, že mŕtvym mužom, ktorého našli policajti v smrtiacom kamióne na sedadle spolujazdca, bol jeho šofér a bratranec.

Podľa najnovších informácií sa zdá, že páchateľ identifikovaný ako Naved B. nepochádza z Afganistanu, ale z Pakistanu, ešte to však nie je stopercentné.

Medzitým vystúpila kancelárka Angela Merkelová, ktorá odsúdila útok a povedala: "Bude potrestaný. Tak tvrdo, ako to žiadajú naše zákony."

9:40 Odvážny svedok

Denník Die Welt píše o odvážnom svedkovi, ktorý po masakri na vlastnú päsť sledoval vodiča kamióna, bežal za ním nenápadne v tme. Súčasne bol telefonicky spojený s políciou a informoval ju o pohybe teroristu. Policajná hliadka tak po dvoch kilometroch podozrivého dolapila. Policajný hovorca Winfrid Wenzel sa poďakoval za to, že "vďaka tomuto svedkovi bolo možné chytiť podozrivého", "takáto občianska odvaha nás dnes môže povzbudiť". Berlínska polícia pozná identitu svedka, ale vychádza z toho, že ten chce ostať v anonymite.

9:30  Ukradnutý možno až v Berlíne

Podľa skorších informácií mal byť nákladiak ukradnutý v Poľsku, poľská verejnoprávna televízia však zverejnila, že mohol byť odcudzený až v Berlíne, pretože od poludnia parkoval pred berlínskou firmou. Svoje stanovište opustil o 19.45 hod. O 20.00 vrazil do davu na vianočných trhoch.

09:00  Nové informácie o teroristovi

Podľa prvých informácií, ktoré prenikali z bezpečnostných po polnoci, má terorista afgánsky pôvod, to však stále nie je isté, iné zdroje hovoria o Pakistancovi. 

Podľa ďalšieho upresnenia mal prísť páchateľ po balkánskej utečeneckej trase 31.12. 2015 do Passau, býval v utečeneckej ubytovni, polícii bol známy kvôli drobným deliktom.

06:30 Terorista pôvodom z Afganistanu, minimálne dvanásť ľudí mŕtvych

Nemecké médiá informujú, že podľa bezpečnostných zložiek bol vodičom nákladného auta Afgánec, ktorý prišiel do Nemecka vo februári ako utečenec. Úplná istota o jeho identite ešte nie je, pretože útočník používal rôzne mená. Mužom v nákladiaku, ktorého našla polícia mŕtveho na mieste spolujazdca, bol poľský občan, podrobnosti nie sú známe.

Auto poľskej špeditérskej firmy malo previezť tovar z Talianska do Berlína, zdá sa, že bolo ukradnuté už v Poľsku.

Medzitým vzrástol počet obetí na dvanásť a je možné, že bude ďalej rásť, keďže zranených je ešte 48 ľudí, niektorí z nich ťažko.  

Vzhľadom na nové informácie polícia nadránom oficiálne potvrdila, že išlo o úmyselný útok, aj niektorí nemeckí politici už hovoria o teroristickom útoku. Vo viacerých regiónoch bola posilnená prítomnosť policajtov, ktorí nosia ochranné vesty a samopaly.

 

Pondelok 23:00 Pozadie útoku stále nejasné, len indície

Majiteľ poľskej prepravnej spoločnosti tvrdí, že kontakt so svojím vodičom stratil o 16.00, teda štyri hodiny predtým než auto vrazilo do davu na vianočných trhoch. Podľa zdrojov agentúry Deutsche Presse sa bezpečnostné zložky na základe viacerých indícií domnievajú, že o útok s islamistickým pozadím. Polícia vyhlásila stav ohrozenia, aký platí v prípade teroristických útokov.

22:08  Kto boli vodiči?

Zatiaľ sa nevie nič bližšie, známe je len to, že nákladiak patrí poľskej prepravnej spoločnosti. Majiteľ firmy Ariel Z. pre poľské rádio TVN24 uviedol, že do Berlína išiel na nákladiaku jeho bratranec, nevie si však predstaviť, že by zapríčinil takú nehodu. Podľa hovorcu polície spolujazdec nezomrel po prestrelke, ale zrejme pri samotnom náraze.  

Po tom, čo nákladné auto vyšlo mimo cestu, išlo ešte 80 metrov, kým zastavilo. Stále však nie je jasné, čo sa stalo, minister vnútra Thomas de Maizière nepoužil v prvej reakcii slovo útok (ako to na základe policajných zdrojov prezentovali médiá), hovorí o "strašnej udalosti".

21:00 Čo sa vlastne v Berlíne stalo

Zatiaľ je známych len málo faktov, z policajných informácií vyplýva, že nákladné auto zhruba o 20.00 hodine vyšlo na chodník, kde vrazilo do davu ľudí na preplnených vianočných trhoch, stalo sa tak v centre Berlína v oblasti ulíc Kantstraße Ecke Budapester Straße v blízkosti Pamätného kostola cisára Wilhelma. Predbežná bilancia je deväť mŕtvych a asi 50 zranených. Polícia uvádza ako motív útok s tým, že útočník je podľa všetkého na úteku. Druhého páchateľa, ktorý mal byť v aute, mala polícia zlikvidovať. Nákladné auto malo mať poľskú poznávaciu značku, do davu vrazilo s vysokou rýchlosťou.

Podľa najnovších informácií (21.43) polícia zatkla vodiča nákladiaka, zatiaľ sa nevie vyjadriť k motívu a pozadiu páchateľov. Berlínska polícia vyzýva obyvateľov hlavného mesta, aby sa zdržiavali doma.

Reportáž americkej televízie MSNBC.

Dnes treba vedieť

teraz

Americká centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu podľa očakávania o 25 bázických bodov do pásma 4,75 percenta až 5 percent. Zároveň však signalizovala, že v dôsledku otrasov na bankovom trhu by mohla vo zvyšovaní sadzieb urobiť prestávku. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.