Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
19. december 2016

„Alláhu akbar!“ kričal policajt mimo služby, ktorý zastrelil ruského veľvyslanca

Ruský veľvyslanec v Turecku Andrej Karlov, ktorého dnes postrelil útočník na výstave fotografií v Centre moderného umenia v Ankare, zraneniam podľahol. Turecká polícia atentátnika zneškodnila.
„Alláhu akbar!“ kričal policajt mimo služby, ktorý zastrelil ruského veľvyslanca

Telo postreleného ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova leží na zemi 19. decembra 2016 v Ankare. Foto: TASR/AP

K útoku došlo počas otvorenia výstavy s názvom Rusko očami Turkov. Polícia útočníka pri následnom zásahu zastrelila, uviedla televízna stanica NTV.

Podľa svedkov, na ktorých sa odvolala ruská agentúra TASS, muž strieľal na 62-ročného veľvyslanca zozadu, keď dokončil otvárací príhovor.

Ruská ambasáda sa domnieva, že by mohlo ísť o islamistický útok, napísal turecký denník Hürriyet. Počas streľby totiž páchateľ údajne kričal islamistické heslá. Vykríknuť mal aj "Alláhu akbar!", teda " "Boh je najväčší", uviedla agentúra RIA Novosti.

Turecká televízia NTV dodala, že pri útoku utrpeli zranenia minimálne tri ďalšie osoby. K útoku došlo len deň predtým, ako sa turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu stretne v Moskve so svojimi iránskymi a ruskými rezortnými kolegami, aby diskutovali o situácii v Sýrii.

Atentátnik mal podľa preukazu, ktorý sa pri ňom našiel, 22 rokov. Je zjavné, že jeho motív bol islamistický, keďže podľa svedkov v arabčine kričal: "Sme tí, ktorí prorokovi Mohammedovi a džihádu prisahali vernosť." Je to pokrik, s ktorým sa vydávajú do boja sýrski islamisti. Okrem toho tiež kričal: "Nezabudnete Aleppo!" 

Ako prvé sa objavili špekulácie, že atentátnik vyšiel z prostredia al-Núsry, blízkej al-Káide a motívom útoku má byť prekazenie rokovaní medzi Tureckom a Ruskom o budúcnosti Sýrie.

Už zajtra by sa v Moskve mali stretnúť ministri zahraničia Ruska a Turecka. Obe regionálne mocnosti majú v Sýrii celkom rozdielne záujmy, Rusi udržali a po boku s Iránom významne posilnili vládu sýrskeho prezidenta Assada, naopak, Turci spolu so Saudmi podporujú sunnitské skupiny. V Turecku vyvoláva Erdoganova snaha o dialóg s Putinom odpor, v posledných dňoch sa tam konali protiruské demonštrácie.

Atentát spáchal 22-ročný policajt

Páchateľom dnešného smrteľného atentátu na ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Karlova bol 22-ročný policajt, ktorý pracoval v Ankare a v čase útoku nebol v službe. S odvolaním sa na turecké bezpečnostné sily a primátora Ankary o tom informovala britská spravodajská stanica Sky News. 

Inzercia

Útočník sa na vernisáž výstavy fotografií v Centre moderného umenia v Ankare zrejme dostal tak, že pri vstupe predložil svoj policajný preukaz. Na 62-ročného veľvyslanca vystrelil zozadu, keď ten dokončil svoj otvárací príhovor.

Útočník bol podľa tureckého ministra vnútra Süleymana Soyla posledného dva a pol roka aktívnym členom poriadkovej polície. 

Na videozázname, ktoré zverejnili viaceré médiá, páchateľ kričí v arabčine: "Nezabudnite na Aleppo, na Sýriu! Pokým nie sú v bezpečí naši bratia, ani vy nebudete poznať chuť bezpečia... Odídem odtiaľto len mŕtvy... Zaplatí každý, kto je zapojený do tejto krutosti". 

Polícia útočníka pri následnom zásahu zastrelila, uviedla súkromná turecká televízna stanica NTV s tým, že muž stihol postreliť aj ďalšie tri osoby. Veľvyslanec utŕženým zraneniam podľahol.

Smrť veľvyslanca potvrdilo aj ruské ministerstvo zahraničných vecí. Jeho hovorkyňa Marija Zacharovová počas naživo vysielaného príhovoru uviedla, že Moskva útok považuje za teroristický čin a že "vrahovia budú potrestaní".

Andrej Gennadijevič Karlov sa venoval diplomatickej kariére asi 40 rokov, veľvyslancom v Turecku bol od roku 2013.

V Turecku v ostatných dňoch prebehli viaceré protesty proti ruskej podpore sýrskeho režimu na čele s prezidentom Bašárom Asadom. Primátor Ankary Melih Gökček sa domnieva, že cieľom útoku bolo poškodiť rusko-turecké vzťahy. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame