Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2016

Sýria: Autobusy odviezli civilistov z dedín obliehaných povstalcami do Aleppa

V súlade s novou dohodou medzi stranami sýrskej občianskej vojny odviezli dnes autobusy prvých civilistov z prevažne šiitských obcí Fúa a Kafarjá v provincii Idlib, ktoré sú obliehané protivládnymi silami. Médiá blízke sýrskej vláde uviedli, že kolóna desiatich vozidiel dorazila v ranných hodinách do mesta Aleppo.

Podľa údajov mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sa prvá fáza odsunu týkala približne 500 obyvateľov uvedených obcí, medzi ktorými boli deti, ako aj chorí a zranení ľudia. Ďalších ľudí majú odviezť ešte v priebehu dneška.
      

Zástupcovia sýrskej vlády a opozície sa dohodli na čiastočnej evakuácii obliehaných obcí Fúa a Kafarjá ako protiváhe k tomu, že Damask umožní odsun zvyšných bojovníkov a civilistov z častí východného Aleppa, ktoré zatiaľ zostali pod kontrolou povstalcov. Iránske šiitské sily podporujúce sýrsku vládu požadovali ukončenie obliehania oboch obcí.
      

Podľa oficiálnych sýrskych zdrojov bola evakuácia východného Aleppa obnovená ešte v nedeľu večer. Pomocou 65 autobusov odvtedy odsunuli približne 3500 ľudí z povstaleckých štvrtí do oblasti ležiacej juhozápadne od mesta.
      

Na východe Aleppa, ktoré vládne jednotky obliehajú už niekoľko mesiacov, sa podľa predpokladov nachádza ešte niekoľko desaťtisíc ľudí, povstalcov i civilistov. Štvrte dosiaľ ovládané povstalcami tam v uplynulých týždňoch po mohutných náletoch takmer úplne dobyl sýrsky režim za pomoci svojich spojencov Ruska a Iránu.
      

Ešte v piatok evakuácie uviazli po opätovnom vypuknutí bojov. Vláda v Damasku a opozícia si vtedy vzájomne pripisovali zodpovednosť. V nedeľu sa plánovaný odsun tisícov ľudí napriek predošlej dohode pozastavil, zrejme v dôsledku útoku na niektoré autobusy v susednej provincii Idlib.

Inzercia

Odporúčame

Štátna VšZP bude pre rekordnú stratu potrebovať 150 miliónov eur

Štátna VšZP bude pre rekordnú stratu potrebovať 150 miliónov eur

tátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá v tomto roku očakáva rekordnú stratu, bude potrebovať dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur. Vlastnými úspornými opatreniami chce ušetriť vyše 115 miliónov eur. Oznámil to dnes šéf poisťovne Miroslav Kočan. Počíta s tým aj ozdravný plán, ktorý VšZP v piatok (16.12.) predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Beblavý: MZV zatajuje informácie v kauze agentúra Evka

Beblavý: MZV zatajuje informácie v kauze agentúra Evka

Ministerstvo zahraničných vecí neposkytlo parlamentným poslancom takmer žiadne z kľúčových dokumentov, ktoré žiadali na prieskume v súvislosti s kauzou agentúra Evka. Poslancom navyše nedovolilo hovoriť so zamestnancami, ktorí by mohli niečo prezradiť. Dostupné údaje ale potvrdzujú, že úvodné podujatie slovenského predsedníctva v Rade EÚ bolo nehospodárne a zle pripravené. Na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente to povedal nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý, podľa ktorého ministerstvo zatajuje informácie a manipuluje verejnosť. K tomu dospel po preštudovaní dokumentov, ktoré poskytlo ministerstvo.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.