Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2016

Štátna VšZP bude pre rekordnú stratu potrebovať 150 miliónov eur

tátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá v tomto roku očakáva rekordnú stratu, bude potrebovať dofinancovanie vo výške 150 miliónov eur. Vlastnými úspornými opatreniami chce ušetriť vyše 115 miliónov eur. Oznámil to dnes šéf poisťovne Miroslav Kočan. Počíta s tým aj ozdravný plán, ktorý VšZP v piatok (16.12.) predložila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Kočan očakáva, že strata štátnej poisťovne bude na konci roku 225 až 250 miliónov eur. Po prijatých úsporných opatreniach, napríklad v oblasti nákladov na lieky či špeciálny zdravotnícky materiál, by mala na budúci rok podľa jeho slov dosiahnuť 180 miliónov eur. "Budeme potrebovať dofinancovať VšZP," vyhlásil preto Kočan. O forme štátna poisťovňa rokuje s ministerstvami zdravotníctva a financií.
      

Takmer všetky peniaze chce VšZP ušetriť v oblasti nákupu zdravotnej starostlivosti. Náklady majú medziročne klesnúť o tri percentá. Najviac - 39,5 milióna eur majú priniesť opatrenia pri liekoch, od revíznej činnosti sa očakáva 24 miliónov eur. V prípade zmien nákupu špeciálneho zdravotníckeho materiálu a zdravotníckych pomôcok sa predpokladá úspora 21 miliónov eur, v prípade CT a MR vyšetrení má ísť o 20 miliónov eur. Na výkonoch chce VšZP usporiť 9,5 milióna eur. 
      

"Hlavným cieľom ozdravného plánu je spomalenie tempa rastu nákladov na zdravotnú starostlivosť v budúcom roku," povedal Kočan. Chce, aby sa objem zazmluvnej zdravotnej starostlivosti nenavyšoval, peniaze plánuje VšZP medzi nemocnicami či ambulanciami presúvať podľa efektivity. Kočan deklaroval, že na platoch zdravotníkoch sa šetriť nemá, klesnúť majú marže distributérov či ceny niektorých vyšetrení, lieky sa majú viac nakupovať centrálne či predpisovať efektívnejšie.
      

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, je v strate od augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Vlani VšZP vykázala zisk 17,6 milióna eur, podľa súčasného vedenia mala však skončiť v mínuse. Bývalý riaditeľ VšZP Miroslav Vaďura si za výsledkom stojí. VšZP ešte v takejto vysokej strate nebola. Doteraz najvyššiu mala v roku 2010, a to vyše 120 miliónov eur.

Inzercia

Odporúčame

Beblavý: MZV zatajuje informácie v kauze agentúra Evka

Beblavý: MZV zatajuje informácie v kauze agentúra Evka

Ministerstvo zahraničných vecí neposkytlo parlamentným poslancom takmer žiadne z kľúčových dokumentov, ktoré žiadali na prieskume v súvislosti s kauzou agentúra Evka. Poslancom navyše nedovolilo hovoriť so zamestnancami, ktorí by mohli niečo prezradiť. Dostupné údaje ale potvrdzujú, že úvodné podujatie slovenského predsedníctva v Rade EÚ bolo nehospodárne a zle pripravené. Na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente to povedal nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý, podľa ktorého ministerstvo zatajuje informácie a manipuluje verejnosť. K tomu dospel po preštudovaní dokumentov, ktoré poskytlo ministerstvo.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.